bugün

türkiye solunun nereye gittiğini merak eden yazar söylemidir ayrıca birçok programa konu olmuştur

türkiye de sol büyük bir burhan içinde.. önceliği suphilerden beri işçi hareketi olan sol 80 darbesinden sonra işçi hareketinden çok kürt hareketinin peşine takıldı ve bi nevi eksen kayması yaşadı.. şu an olanlar yapılanlar ploreterya sınıfının bir köşeye atıldığını ortaya koyuyor. ezilen kürt ulusu mu yoksa işçiler mi.. zira ben ibrahim tatlıses in veya nihat doğan ın ezildiğini düşünmüyorum. oturup bir şapkamızı öne koyalım amerikan işbirlikçiliği bu zamana kadar hangi türkiye solu önderlerinde görülmüş.. gezmişler çayanlar ne zaman bir işbirlikçi olmuş.. peki şu an kürt ulusunun toprak ayrılığı hangi ülkeye yaramaktadır amerikayamı kürtlere mi. ortada yadsınamaz bir gerçek vardır kürdistan denen ülke kuruluş gününde bu günü amerika bayraklarıyla kutlayacaktır.. geçmişe bakın ayrılan ülkelere özerkliğine sahip olan ülkelere bunlar kime yaramıştır.. leyla zana ahmet türk gibi insanlar devamlı kimlerle iletişim içindedir.. pkkyı kim eğitmiştir.. incirlikten kalkan uçaklar kime silah atmaktadır.. bop ve sevr gerçeği hayaleti etraafımızda dolaşmakta. abdullah öcalan yakalandığında ben kullanıldım demedi mi.. dedi. peki türkiyenin kendini sol olarak adlandırılan partileri neden bdp çatısı altında toplanmaktadır.. evet ortada dilini konuşamayan bir halk var ve bunu kabul etmeyen yok fakat iş toprak ayrılığına vardığında bop un varlığını daha da hissetmeye başlamıyor musunuz ? menderes özal gibi adamlar da bunun işbirlikçisi değil miydi önceden ? kıbrısı tek kıbrıs yapmaya çalışanlara tepki göstermeyen kimdir.. e peki şu an erdoğan hangi konumdadır.. bop un eşbaşkanı kimle iletişimdedir kimden talimat almaktadır yeni anayasa için.. ben bir sosyalistim ve amerikan işbirlikçisi olmayacağım.. deniz gezmişler 70lerde birlik içinde işçi hareketi önderi oldular kürt milliyetçiliği değil.. ben bir kürt düşmanı değilim aksine onlardan çok isterim bazı haklarını almalarını.. fakat ayrılmak onları amerikanın kucağına atmak olur. ha unutulmaması gereken pkk bir komünist örgüt değildir aksine şeriatçı tarafı güçlüdür..

http://vimeo.com/7240354
soruda cevabı var zaten. sol tarafa.
(bkz: sola)
sola çekiyor. dengesizlik hali.
ki bir de kürtler sosyalisttir yanlışı var.. aksine büyük çoğunluğu şafiidir. çoğunluğu alevi ve sosyalistlerden nefret etmektedirler.. birde bu yalandır diyenler olacak ben yaşadığımı yazıyorum..

edit: türkiye solu çok köklü bir geçmişe sahiptir osmanlıdan beri yaşamaktadır.. suphiler kıvılcımlılar behice boranlar mahir çayanlar deniz gezmişler.. tip, tkp ve bir çok parti bunu kanıtlamaktadır..
sol demek chp demektir zihniyetinin şu anki solu götürdüğü yerdir.
chp solla yakından uzaktan alakası kalmayan bir partidir demirelle işbirliği de bi nevi kanıtlamıştır bunu..

edit: solcu kişiliği ? ya deniz gezmişin idamına çift el kaldıran demirelden mi bahsediyoruz ? madımakta parmağı olan falan..
yüreğinin götürdüğü yere gidiyor.
böyle bir kanıtlama yoktur olsa olsa kanıksamaktır bu. zira demirel bunu solcu kişiliğini chp nin yanında bulunarak kanıtlayabileceğine inanmıştır diye yorumlanabilir.
http://vimeo.com/7240354 burdan çeşitli videoları görebilirsiniz
banu avar bu belgeseli çektiğinde trtden atıldı..
bir yere gidemiyor, asıl mesele de bu zaten.
türkiye'de sol mu var ki bir yere gitsin ?
türk solu veya kürt solu olarak ayrılmaması gerektiğini 70 gençlik hareketinden öğrenilmesi gerekir bu gençlik hareketinde birlik içinde hareket edilmiştir.. kürt ulusunun ezilmiş olması özerkliğini kazandığında amerikanın kucağını düştüğünü değiştirmez ki haklarını almaları gerekmektedir ama toprak ayrılığı denen saçmalığı birlik içinde hareket eden türkiye solunu bölmektedir ve türkiye solcuları bu oyuna gelmektedir.. kürtlerin bop u gerçekleştirmek için kullanıldığını düşünmekteyim.. ayrıca sol geleneğimiz bu konu hakkında 1920 tkp si v.b hiçbir şekilde yazılı bir metin bırakmamıştır.. çünkü olayı türk kürt olarak değil işçi sınıfı olarak ele almıştır. sizlerin yaptığı ayrımcılığa girmektedir ve bir solcu olayı ezilen ve ezen olarak ele almaktadır.. türkiye solu yoktur dersen kendini kandırırsın türkiye solu thko ve thkp-c ile devrime yürümekteydi bir zamanlar..

edit : ha türkiye solcuları olarak ilk istediğimiz ayrı bir devlet değil sosyalist devrim olmalıdır.. bu amaç sapmaktadır.. sosyalist bir devrimden çok kürdistan isteyen sosyalistler olduk çıktık.. biz daha sosyalist devrimi gerçekleştirememişken başkalarının bağımsızlığına soyunduk.
demirel siyasetin orospuluğunu kanıtlamış birisidir chp nin böyle bir zihniyetten yoksun olmadığına dair bir olguyu demirelle kanıtlayamzsın. ve demirel siyaseti farklı zaman dilimlerinde en iyi oynayan psikoloji dehasıdır. akp ye de solcu, solculuğun getirisi sosyalistliğini yükleyen insanlar var. bunu kabul etmeyen chp zihniyetinin sadece solculuk chp ile olur ketumluğunu bu da inkar edemez. tamamı ile kabul görülmüşlükten bahsederken inkar etmiyor ve hayır da demiyorum.
chp natoya evet demesiyle sol bir parti olmadığını ortaya koymuştur zaten..

edit: hiçbir solcu solu chpnin temsil ettiğini düşünmüyor ve sosyalistler kemalisttir yanlışını silmek gerekir sadece kemalistleri düşman olarak görmezler..
pek hayra alamet değil, göte gelebilir.
hafif sola.
sola doğru gidebilir.
çok darbe aldığından örselenmiş, köşesine çekilmiştir. tam tersinden pörtleyene kadar ezilmelerini görmek üzücü.
bir yere gidiyor denemez. o hep durur dünya döner yıllar geçer ve o hep aynı yerde durur.
türkiye solu gördüğüm kadarıyla tarafsız bir biçimde yavaş yavaş pkk nın kucağına oturmaya ve pkk bunları hoplattıkça "barış barış barış" diye bağırmaya doğru gidiyor...
türkiyede bu kadar sağcı ve cahil olan insan varken kendime sorduğum ve şu cevabı aldığım soru:''yakında yok olup gidecek''
önceleri bölünmüşlerdi şimdilerde bir bütünleşme çabası içindeler ama yinede terddütleri var insanların.sol denince akla sadece chp nin ve kılıçdaroğlunun gelmesi de manidardır.
solun amaçlarından bir tanesi de baskı uygulayan ve sömüren otoriteye karşı çıkan ve kültürel varlıklarını korumaya çalışan ulus temelindeki hareketlere haklı oldukları davada onlarla beraber olup bu ulus hareketlerini devrimci ezilen sınıfların mücadelesine çevirip bu halkların birlikte mücadele etmesini sağlamaktır. onun için türk solunun kürt hareketine destek vermesi normaldir olması gerekende budur.
sola gide gide farketmeden sağa yaklaşıyor.