bugün

neye göre kime göre denebilecek listedir. biz biliriz ki şehri şehir yapan binaları değil içindeki insanlardır. nerede çok fazla sevdiği varsa orada yaşamak ister insan.
kayseri, konya, adana, denizli gibi illerin sıralamasına bakılınca götten sallama bir tespit olduğunun anlaşıldığı ayrıca elin amerikalısı memleketimizi ne kadar tyanıyabilir diye düşündüren tespit.
birinciyi söylemeye gerek yok ama:

(bkz: izmir)

(bkz: gönüllerin şampiyonu)
bir ekonomi dergisi Türkiye nin en yaşanabilir kentleri araştırmasını açıkladı. Geçen yıl Türkiye nin en yaşanılır kenti Ankara oldu. istanbul u merak edenler için.

(bkz: http://www.milliyet.com.t....2010/1285055/default.htm)
en yasanilir 8. mi 7. mi kent sirasina antalya'yi koyup da, resim olarak plajda guneslenen bir resim koyarak, ciddiyetini kaybetmis siralamadir.
ankara nasıl olur da en yaşanılır olur. kent hayatında 71. olmuş.
milliyet gazetesinin kaynak götüm menşeili, hafta sonu gazeteyi doldurma amaçlı haberi.
Her nekadar sağlık açısından 51'inci, güvenlik açısından da 22'nci sırada yer alsa da istanbul gözbebeğidir ülkemin, canıdır, aldığı nefesidir, onsuz olmazıdır, güzelliğidir, gözalıcılığıdır. seviyoruz kendisini deli gibi.
(bkz: zaytung)
ilk on içinde 3 tane doğu karadeniz ili vardır (trabzon, rize, artvin). yalnız kent yaşamı sırasına da dikkat edilmesi lazım. yani türkiye'nin en yaşanılır kendi ama kime göre? neye göre?
kaynak olarak götümü kullanmışlar. ankara 1 eskişehir 2 ısparta 3. izmir ilk 3 te yok. merak ediyorum türkiye de izmir den başka insan standartlarına sahip olarak yaşayabileceğiniz başka bir şehir var mı diye. ki istanbulun değil ilk 10 ilk 80 de bile yer almaması lazım.
ısparta 3., trabzon 4. olmuş. gerçekten çok ilginç olmuş. evet arada böle sıralamalar falan yapılıyor ama bunlar tamamen görecelidir. istanbulda yaşayan birisi istanbulun üstüne bi şehir tanımıyor. izimrde yaşayan birisi izmir aşığı olabiliyor. batmanlı birisi için de batmandan daha güzel yer yoktur. bunlar insandan insana değişkenlik gösteren şeyler ve çok doğaldır. bu işin matematiği olamaz. herkes farklı bi şey söyleyebilir. bence de izmirdir, 4 yıl izmirde okudum ve müthişti.
hiç alakam olmamasına rağmen kocaeli'dir.
olmayan bir şehirdir.
izmirin güvenlik açısından 81. olduğu sıralamadır.
izmirdir. bir kere trafik yoktur. ulaşım çok rahattır. kimse kimsenin etlisine sütlüsüne karışmaz efendim. öğrenciler için de ideal bir kenttir. öğrencilere uzaylı gibi davranmazlar. iş imkanları da fazladır. yaşanılasıdır. güzel izmirdir.
eskişehir'dir. rahattır, kolaydır. kraldır.
eskişehirdir. öğrenci cennetidir. gazetelerde çıkmıştı hatta, burası venedik değil, eskişehir. diye.
eskişehir bir numaradır.
Bornova katilinden sonra(ben öyle adlandırdım) izmir olmadığı kesin. Batıdan böyle bişey bekleme. Nerde çokluk orda ...luk . Çok da doğuya gitme en iyisi samsun...

Dipnot: Baba tarafım erzurumlu annem manisalı ve ben izmir doğumluyum...
ilk 10'a muğla giremediyse, itibara alınmamasına iktiza ederim.
(bkz: çanakkale)
yaşamaksa anlatlya.
muğla.
izmir.
tbi ki bursadır, o listede nerden çıkmış ki!
seferihisar. slow cities.