bugün

rusya ukrayna savaşının soğuması ve barışa sıcak bakmaları ile başlayan süreç.
bu nasıl olurda batıya dönmemize sebep olur demeyin.
rusya türkiye için her zaman potansiyel tehlikedir. bu savaş döneminde, tehlike daha çok isveç, finlandiya gibi ülkelere yönelik gözükse de ikinci derecede bizim için de tehlikeydi.
ukrayna dibimizde ve rusya oaraya saldırmış, nato ile bir nevi örtülü savaşa girmiş.
bundan daha açık tehlike olmazdı.
böyle anlarda tehlikeyle iyi geçinmek gerekti. yapıldı. bitti.
belli kazanımlar da edinildi.
yüzümüzü batıya dönmek, rusya ya cephe almak değil ilişkiler biraz daha soğukca devam eder.savaştan 3-4 yıl öncesi gibi. ortanın biraz üstünde olur yani.

ikinci işaret, elbette ki para piyasalarından geldi.
gerçekci faiz politası ve düşük enflasyon hedeflemesine geçilmesi, türkiye yi öngörülebilir bir pazar durumuna getirdi ve derecelendirme kuruluşları bunu hemen teyit etti.
peki neden buna gerek duyuldu.
borç alamıyoruz arkadaş. rusya da para var ama adam diyorki kanka valla bize anca yetiyor.
e araplar da paranın ucunu gösteriyor gerisi gelmiyor.
yani yeni borç bulabilecek tek yer gene batı kaldı.
dönecez mecburi.
Ukrayna rusya savaşı vekalet savaşı, aslen amerika rusya savaşı. Türkiye 'deki kadrolar bunu görüp ona göre hareket edemezlerse, türkiye 'nin yerine o işi başkası yapar.

Türkiye 'nin batmasının sebeplerinden biri de o savaş ve etkileri, ama türkiye 'de ne sokaktaki ne de meclisteki adam bunu görecek kapasitede diil.

E bunun bi yaptırımı olur, türkiye de onu öder.
türkiye ve batı asla yan yana gelmez.. gerek de yok, bence..

eskiden batının tek istediği, sen itaatkar bir biçimde kaynaklarının kullanımına izin ver, ne geliş, ne adam ol, ne de bat, canı isterse gelsin ülkende üs açsın, canı isterse senin komşularınla düşman etsin; biçimindeydi..

şimdi öyle değil, zayıf bulduğu yeri doğrudan işgal ediyor..

sadece abd de değil, ab politikaları dahil batıyı ülke bekaası için tehdit olarak görüyorum. rusçu musçu da değilim, bize kendimizi koruyacak çok güçlü bir ordu ve şimdikinden kat kat daha güçlü bir ekonomi lazım.. için boş olduğunu düşündüğüm hukuk, eğitim gibi alanların yanında bence adam gibi bir plana ihtiyacımız var. 300 tane üniversitemiz harıl harıl içi boş mezunlar veriyor ve bunların beş sene sonra ne olacağı konusunda hiç kimsenin bir fikri yok.. aile yapısı desen çöktü; kadınlar evin beyi gibi davranmak istiyor, erkekler desen yarısına etek giydirsen sırıtmaz.. gıda güvenliği ve tarım konularında artık cidden korkuyorum, 100 senelik cumhuriyet kendi ilacını üretemiyor... batı silahı kesti, silah yaptık; ya yarın da tutup ilaç vermeyi keserse? milyonlar hastaneye yığılacak.. 10 yaşındaki çocukların antidepresan kullanır hale gelmesini saymıyorum bile.. mültecilere, depreme zaten girmedim..

batının askeri işgali durdurulur, engellenir ama orta vadede başka başka işgal türleri olabileceğini düşünüyorum. bir kere bu yabancı okul, vakıf gibi şeylerin artık millileşmesi gerekiyor. devlet eliyle gıda ve tekstil gibi üretimler yapılmalı.. falan filan... ilaç ithal ettiğimiz ülkeye kafa tutup, süper güç mü olacağız?

yani, kredi notumuz isterse a olsun bana göre...
aslında ben türkiye nin elbette kendine yeterli bir ülke olmasını istiyorum. bunun için pek çok çözüm de önermişimdir lakin bunu hiç bir siyasetçi vaad etmiyor.
bu ideal durumu asla bırakmadan düşünmeye devam edeceğim ama maalesef dünya da kendi kendine yeten hiç bir ülke yok. almanya dahil. amerika zaten bu durumdan çok uzak.
güçlü olmakla kendi kendine yetmeyi karıştırmayalım. almanya ve amerika güçlüdür ama kendi kendilerine yetmek için bir çaba içinde değillerdir çünkü bu yalnızlığa itiyor, ülkeleri.
sen böyle olmaya çalıştığında diğer ülkeler diyor ki o zaman ben de senden domates almıyorum, tekstil almıyorum.

yani borçsuz, harçsız ülkeleri hiç bir ülke istemiyor.
bu şartlar altında dahi güçlü olabilmek mümkün. bankalar almanya ya krediyi %1 le veriyorsa türkiye ye %5 le veriyor ya da daha fazla.

bu olayın ekonomik yönü. asıl konumuz batı ya dönme meselesiydi ya.
şu gerçek var. ekonomi, bilim, insan hakları ile bir arada olduğunda güçlü oluyor. kimse koşa koşa çin e gitmiyor ya da arabistan a.
herkes batı ya gitmek istiyor. oradan anla.
Dünyanın en entelektüel fıkrasını okudum, şukunu verdim karşim!
yön batı, kafa doğu.
hızlanmaya dair işaretler hızlandı.
rusya ile olan ilişkilere özellik vurgu yapıyorum.