bugün

almanya yenildiği için biz de yenik sayılırdık. ama bu sefer cidden g.tten kan alırlardı.
Almanların yanında savaşa katılsaydı olabileceklere bakalım.

Almanlar 1941 yılına kadar kolaylıkla tüm avrupayı işgal etmişti. 1940 yılına gelindiğinde birtek güney balkanlar kalmıştı. Tam da bu noktada Türkiye, yunanistana savaş açıp, yunanistan işgalinin tamamlanmasını haziran 1941 yerine şubat 1941'e çekseydi. Bakın yunanistanı tamamen işgal etsin demiyorum sadece yardım etseydi. Barbarossa harekatı 3 ay erken başlamış olacaktı. Zaten tek başına moskova önlerine giden almanları kış durdurmuştu. Bu 3 aylık kazanç sovyet işgalinin kesinleşmesini sağlayacaktı. Hatta Türkiye'nin doğudan sovyetlere bir cephe açmasıyla savaş çok daha erken ve kesin alman zaferiyle bitecekti.

bu durumda tek düşman ingilitre kalacaktı ki artık şartsız teslim olacaktı. Amerika'da Alman üstünlüğünü kabul etmek zorunda kalacaktı.

Sonuç olarak Türkiye'nin kazançları : Almanlar öyle çok şey vermezlerdi ama verdikleri de yeter ve artardı bile. Egedeki tüm adalar bizim olurdu. Hazar denizine kadar Türkiye sınırları uzardı. Kuzey ırakta Alman mandası bir devlet kurulur petrol türkiye üzerinden almanyaya giderdi.
Hepimiz Rusça biliyor olurduk.
Savaşa Ne zaman katıldığına kimin yanında katıldığına göre vs değişirdi sanırım yanıtı.
Neyse bana göre de 1940lı yılların başında almanyanın yanında girseydik sonucu berbat olurdu bizim için büyük olasılıkla. Sovyetler tarafından işgal edilebilir toprakların bir bölümü ermenilere krtlere ne bağlayabilirlerdi hatta daha da kötüsü ahıska ve kırım türklerine yapıldığı gibi anadolu türklerinin en azından bir bölümü çeşitli yerlere sürgün edilebilirdi belki..
1. Hangi tarafta girecekti?
2. Hangi tarihte girecekti?
3. Hangi şartlarda girecekti?

Elimizdeki tek sonuç, aslında son aylarda türkiye’nin savaşa girmiş olduğu ama o esnada ortada bir savaş kalmadığı için, sonrasında kazananların sofrasında kendisine bir yer bulamadığıdır.

Garantili oynanmış ve tehlikeden kaçınılmıştır, fakat bunun bedelini de her oylamada, her kararda, her adımda çekiyoruz.
Türkiye o dönem yeni kurulmuş, nüfusu az ve teknolojisi zayıf bir ülkeydi. Savaşta kazanan tarafta bile olsak, kaybederdik.
Almanlarla girmeyeceği belliydi zaten. Müttefiklerle beraber girseydi Alman işgaline uğraması muhtemel olurdu. Sonrasında topraklarımızı geri alır mıydık bilemiyorum. Çünkü Sevr sevdalısı müttefik güçler yine başta boğazlar olmak üzere üzerimize türlü bahanelerle çökerdi...
Kağıt üstünde de olsa türkiye zaten savaşa girdi. Yani başlık çöp * hadi iyi forumlar.
alman tarafında olsak onlar yenildiği için bizde 2. kez yenilmiş olacaktık. karşı savaşsak almanlar çok güçlü ve teknoloji bakımından üstün olmaları bize büyük sıkıntı olacaktı.

şöyle birşey denene bilirdi anca başta almanya ya dost gibi gözüküp sona doğru gidişatın kötü olduğunu anlayıp almanya ya savaş ilan edip almanya nın yenilmesi ile anlaşmadan birşeyler koparmak olabilirdi.
yeni bir atatürk çıkarıp, yeniden bir kurtuluş savaşı yapmak zorunda kalırdık.
başarsak bile şu an ayasofya'da namaz kılmayı bırakın, ayasofya sultanahmet vb yerleri ziyaret etmek, boğazda rakı balık için vize almak zorunda kalacaktık.
istanbul çanakkale Antalya mersin vb çoğu yerler-bölgeler tıpkı Hong Kong gibi bir statüde olurdu.
Eğer ingiliz tarafında girseydik General limon von ramvel diye bir alaman paşa üstümüzden geçer Rusya'ya ikinci cepheyi açardı.

Eğer alaman tarafında girseydik Vladimir nikolay fyodor isimli bir kızıl ordu generali üstümüzden geçer Almanya ya ikinci cepheyi açardı.

Her senaryoda hep üzerinden geçilen olunurdu...
Ooo şimdiye LeBron la nefes nefeseydim. *