bugün

2 3 sene içinde alıştıra alıştıra, okşaya okşaya bunada ikna edecekler, sonrası malum.

Türkiye'den amerika beklemenin sonucu, 100 senedir başaramadıkları şey, türkiye'nin parçalanması.
Turkiyeden seneye gitmis olacagim buyuk ihtimalle. Uzaktan ibneligine evet basarim. Kalanlar dusunsun.
bilgisiz olmak sorun değil de bilgisizlik de ısrar etmek çok vahim bir durum.

bakın bakalım dünyada başkanlık sistemiyle yönetilen kaç ülkede eyalet sistemi var? işiniz gücünüz uydurmak iftira atmak.
görsel

https://tr.wikipedia.org/...B6re_%C3%BClkeler_listesi
Başkanlık sistemi onaylanırsa eyalet sistemini gerektiren fiili bir durum ortaya çıkmış olacak, tıpkı amerika ve rusya'da olduğu gibi.

erdoğan zamanı gelince çözüm sürecini buzdolabından indirecek ve kürtlerle sözde demokratikleşmeye kaldıkları yerden devam edecekler. işte o gün geldiğinde bahçeli kafasını nerelere vuruyor olacak bilmiyorum.
Bugün güclü türkiye icin baskanlık sistemi şart diye bağıranların iki sene sonraki sloganları güçlü bir türkiye icin federasyon şart olacak.
pazar günü yapılacak olan referandumdur.

(bkz: eyalet sistemi için danışmanları değil beni dinle)

eyalet sistemi isteyen hainler evet desinler.
hoşgeldiniz...

(bkz: konya eyaleti)
ben haberde izlemiştim bir yıl önce belki biraz daha fazla oldu bu haberi izleyeli...
neyse akp eyalet fikrinin en güzel yanı doğudaki kürt nüfusunu dağıtacak olması.
en berbat yanı ise batıdakini doğuya o şartlara zorlayacak olması...

ağrılı kürt muğla da bodrum da izmir de tatil yapar, izmirli konyalı vatandaş ağrı da doğalgaz faturası ödemesiyle maddi olarak çöker zaten.

yani eyalet sistemi için geçerli mantıklı bir sebep yok.
sallayın gitsin, hayır deyin hükümet sevdadan vazgeçsin, terörü hayır çıkınca bitiremeyeceğini anlarsak, kapı orada tbmm nin kapısı batı ya bakar hükümeti batıdaki başkanlık olan ülkelere yolcu ederiz.

bu da bir bilgi olsun olur da tbmm önünde kaybolursanız, kapısı batıyı gösterir.
cehape ve hedepe nin olmadığı her sistem bize uyar .

kısaca evet .
eşeğin hamına suyu kaçıracak bir referandum olabilir.
sanıyorum ki önümüzdeki referandumdur. cumhurbaşkanı başdanışmanının düşünceleri önemsiz değildir. eğer önemsizse başdanışman olabilmesi için bir sebep kalmamıştır. görevine devam ediyorsa düşüncelerine önem veriliyor demektir.
evet çıkarsa kürdistan eyaleti olacaktır. yazıklar olsun evetçiler.
hdp ve akp kesin evet deyip chp'ninde evet'e yakın bir tavrı olacaktır.
mhp kesinlikle 'hayır' diyecektir diye düşünüyorum.
gelirse evet vereceğim tek referandumdur. ancak sadece eyalet sistemi oylanacak ve eyaletler tamamen kürt- türk, seküler-dinci üzerine ayrılacak. aksi halde evet vermem.
ayrıca eyalet hiçbir devleti bölmez yalandan kendinizi kandırmayın. avrupda bir sürü eyalet devleti var, abd de rusya da eyalettir. hiç de bölünmüyorlar.
hatta daha rahatlar. merkezi otoritenin gücünü azaltıp eyaletleri rahat bırakıyorlar. böylece eyaletler daha özerk ve daha rahat oluyor.
eyaletler arası rekabet de sistemi daha ileriye götürüyor. eyalet sistemi ilerisi çok parlak sistem. bölünürüz korkusu yersiz. sanki şimdi çok bölünmeme tehlikemiz var amk.
Mhp'nin tavrı, 15 Nisan'daki gibi beklenmedik bir şekilde evet yönünde olacağı taraftarıyım. AKP de evet diyebilir ama CHP'nin genel tavrının hayır yönünde olması gerek.
Tahmini olarak en yüksek evet çıkacak yerler:
Şırnak:%100 Evet.
Hakkari:%100 Evet.
Ağrı:%100 Evet.
Van:%99.5 Evet.
Diyarbakır:%99.9 Evet.
Mardin:%99.5 Evet.
Urfa:%98 Evet.
Muş:%98 Evet.
Bitlis:%96 Evet.
Kars:%90 Evet.
istanbul:%68 Evet.
Tahmini olarak en yüksek hayır çıkacak yerler:
izmir:%42 Hayır.
Antalya:%30 Hayır.
Trabzon:%19 Hayır.
Aydın:%45 Hayır.
Muğla:%52 Hayır.
Evet Tarafı:AKP,HDP,MHP'NiN BAHÇELi KISMI. Hayır Tarafı:CHP,MHP'NiN MERAL AKŞENER TARAFI.
SONUÇ:%70.5 EVET. %29.5 HAYIR.
TAHMiNi EYALET HARiTASI:

görsel

1 Avrupa Bölgesi Eyaleti(Diğer adı istanbul Eyaleti)
Bulundurduğu iller:Edirne,Kırklareli,istanbul,Yalova,Kocaeli
Merkezi:istanbul Vilayeti.
2 Bursa Eyaleti:
Bulundurduğu iller:Çanakkale,Bursa,Bilecik,Kütahya,Balıkesir.
Merkezi:Bursa.
3 izmir Eyaleti(Diğer adı Ege Eyaleti)
Bulundurduğu iller:izmir,Aydın,Denizli,Muğla,Manisa
Merkezi:izmir.
4 Eskişehir Eyaleti
Bulundurduğu iller:Sakarya,Düzce,Zonguldak,Eskişehir,Bolu
Merkezi:Eskişehir.
5 Anadolu Eyaleti(Diğer adı Türkistan Eyaleti)
Bulundurduğu iller:Konya,Uşak,Afyon,Burdur,Isparta,Aksaray
Merkezi:Konya
6 Güney Eyaleti
Bulundurduğu iller:Antalya,Mersin,Adana,Hatay,Osmaniye,Kayseri
Merkezi:Adana
7 Merkez Eyaleti
Bulundurduğu iller:Ankara,Kırıkkale,Kırşehir,Nevşehir,Niğde,Yozgat,Çankırı.Çorum
Merkezi:Ankara
8 Lazistan Eyaleti
Bulundurduğu iller:Trabzon,Rize,Gümüşhane,Giresun,Ordu,Tokat,Amasya,Samsun
Merkezi:Trabzon
9 Sivas Eyaleti
Bulundurduğu iller:Sivas,Tunceli,Elazığ,Erzincan,Maraş,Malatya
Merkezi:Sivas
10 Kürdistan Eyaleti
Bulundurduğu iller:Diyarbakır,Elazığ,Mardin,Batman,Siirt,Şırnak,Hakkari,Van,Bitlis,Muş,Ağrı,Bingöl
Merkezi:Diyarbakır.
11 Urfa Eyaleti
Bulundurduğu iller:Urfa,Antep,Kilis,Adıyaman
Merkezi:Urfa
12 Serhat Eyaleti
Bulundurduğu iller:Iğdır,Kars,Ardahan,Erzurum,Artvin,Bayburt
13:Batı Karadeniz Eyaleti
iller:Karabük,Bartın,Kastamonu,Sinop
Merkezi:Kastamonu.
Eğer bir gün böyle birşey olursa yukarıdaki belirttiğim sınırlardan pek farkılılık olacağını düşünmüyorum bir kaç değişiklik işte isimler farklı olabilir,Urfa Eyaleti Kürdistan Eyaletine bağlanabilir(Sadece Urfa ve Adıyaman Gaziantep ile Kilis ise Güney Eyaletine bağlanabilir yani Urfa Eyaleti olmayabilir.