bugün

kürtler ile türkler arasındaki uçurum farkı kürtlere su elektrik bedava artı sosyal yardımlar

sosyal devlet olamama
vergilerin inanılmaz pahalı olması
ama bu nedenler de olsa hayatla savaşıp vatanı terk etmemeliyiz.
Senelerce okuyup adam gibi bir iş bulamamak.
gelecek korkusu,
geleceğin hiçte iyi gelmeyeceğini bilmek,
gelecek kaosla baş etmeye çalışsan da elinin kolunun bağlı olduğunu bilmek ama tüm bunlara rağmen hala gitmesi gerekenin biz değil başkalarının olduğunu bilmek..
Kadınların kahkaha atmasının yasak olması.
* canın ucuz olması. ülkenin en zengin adamı olsanda, maden işçisi olsanda, canının bir değeri yok.
bir kişinin sırf annesine küfretti diye öldürmek bugün " haksız tahrik " ten sayıldığı için öldüren kişi müebbet almıyor.
kusura bakmayın ama, etraf ne kadar orospu çocuğu doluysa, annesine küfür etmek/orospu demek vb. öldürmek için haklı neden.
çünkü bizim hassas noktamız (!)
yumuşak karnımız.
* patriarkallığın, toplumsal tabuların ve toplumsal cinsiyet anlayışının hayatın her alanında fazlaca yer alması.
dünya' nın en homofobik ve seksist ülkelerinden biri olmamız.
* kaliteli eğitimin sadece aşırı zengin veya çalışkan bireyler tarafından elde edilebilmesi.
* şekilicilik, sığlık, yüzeysellik ve tektipleştirme. mesela sadece ayfon kullanmak zenginlik göstergesi, bu vertu olursa görgüsüzlük, nokia kullanırsa çağdışı (!) olur.
* radikalizm ve yobazlık. burada sadece şakirtleri kastetmiyorum, ülkemiz kemalistleri, ateisltleri, ülkücüleri, turancıları, kürtçüleri kısacası her siyasi, dini ve ideolojik görüşün boku çıktı.
bir taraf diğer tarafa saygı göstermiyor. birbirlerine katlanamıyorlar bile.
ateistin bir en yobazı bizde ulan!
* ülkede yerel halk olmanıza rağmen ikinci sınıf muamele görme durumu. suriyeliler' e verilmedik aş/iş/para/yardım kalmadı, mitomanik cumhurbaşkanımız milyarlarca doları bu heriflerin sığınmasına ayırıyor, ama vatandaş hala et almaya korkuyor!
suriyeliler 8 ayda dükkan açıyor, bizim kapı komşumuz 6 yıldır atanmayı bekliyor!
* türkiye pasaportunun yurdışında vizesiz görebildiği bir tane gelişmiş avrupa ülkesi olmaması.
* zorunlu askerlik ve savunma sistemlerinin saçmalığı.
bu kadar yeter sanırım..
(bkz: 24 haziran seçimleri)
(bkz: ekonomik kriz)
işlemeyen (bkz: bürokrasi)
(bkz: liyakat) düzeninin bozulması
(bkz: işsizlik)
Mülakatlarda (bkz: ahbap çavuş ilişkisi)
(bkz: eğitim sistemsizliği)
(bkz: gelir adeletsizliği)
(bkz: vergi sistemi)
Diye uzar gider bu liste...

(bkz: eksilendim de duruldum) swh
(bkz: system error)
kalmak icin tek sebep var, o da vatan. yoksa elle tutulur yani kalmamistir.
(bkz: Rte)
Türkiye'den gitme nedenleri

Eğitimsiz kaba saba, kendini oldum sanıp cahil cühela olduğunun farkına bir türlü varamamış, hiç bir zaman da düşünme kabiliyetini geliştiremeyerek, bu cahillikten kurtulamayacak şahsiyetlerin ülkeyi her geçen yılda bozması denilebilir. Çok güzel bir memlekete sahip insanlarız fakat iyiden güzelden yana çalışmak yerine hep bir kurnazlık, bir basitlik yolunda ilerlemekten vazgeçmedikçe bu ülke iflah olmayacaktır. Hakkımızda hayırlısı.
Her gün yeni bir neden çıkıyor.
1-dolar 3.38 oldu. Dünyada değer kazandı ama Türkiye parası en çok değer kaybedenlerden oldu.
2-artan işsizlik.
3-tecavüzcüsüyle evlenmeyi normalleştirmek.
4-artan ırkçılık.
Bir çok neden var. Ama iste imkanımız yok.

Olsa burada kalanın AMK.
Eğitim sistemi,işsizlik, mahalle baskısı, sadece kendi çıkarlarını düşünen siyasetçiler...
cubbeye sarmislar silahı.. adliyeye girerken cebindeki bozuk paraları bile cıkarıyosun.. ha pardon elektrik, xray, dedektor vs.. yav he he.
türkiyeyi sevmemek
dünya vatandaşlığına inanmak
beyin göçü
çalışmak amacıyla
diye uzar gider.