bugün

Geçen yaz bir giyim mağazasında iş buldum. izmirin en yoğun firmalarından bir tanesi. Yaz sezonu malum tıka basayız. Bir grup türbanlı kız geldi. Bikini üstü giyilecek birşeyler arıyoruz dedi. Birkaç parça birşey gösterdim. Kız 40 bedendi. Ben zaten kendine alacağını hiç düşünmediğim için potlara başladım.
-hediye alacağınız arkadaşınız kaç beden acaba?
+hediye alacağımı kim söyledi?
-bikini üstüne giyeceğinizi söylediniz diye hatırlıyorum.
+ne yani sen ne demeye çalışıyorsun ben bikini giyemez miyim? (ses tonu anasının amında)

Devamında ise; mağazadan onları kovmamı daha sonra işten kovulmamı yazmayım etik olmaz.

Öncelikle türbana moda için giriyorsan zaten başın kapalı altın açık olur eyvallah. Ama sen pardesü giyip sonra bikini giyeceksen o cık olmaz. Gerçi bizim insanımız sikilmiş götün davası da olmaz derler bilemedim bak.

Herkes yerini haddini ve ne istediğini bilirse böyle bir sorunsalda zannımca kalmaz. Ne hoştur ne de etik. Mini etek giyen bir kadına hatta tangayla dolaşan bir ablama bu yorumu asla yapmam. Haddim değil. Ama türbanlıya yaparım. Türbana girmek nefsi terbiye etmekten geçer. Öğretinin olayı budur. Sanırım onu da götlerinden anlayan insanların yaptığı eylem-lerden.

Ekçe: yaşadığım olay da ana karakter çeşmede halk plajında giyeceğini belirtmişti, eksik kalmadım onu da sordum.
Bal gibi de giyerler şeklinde cevaplanacak irgehh merakı.
Memlekette kadınlara hizmet veren plajlar, kuytu sahiller varken elbette giyeceklerdir.

Benim anlayamadığım türban - bikini dendiğinde neden hep akla karma plajlar, karma havuzlar falan gelir?

istanbul, Poyraz'da köprü yapılmadan önce kadınlar plajı vardı. Halâ duruyo mu lan o?
giyeriz elbette.

kadinlara ozel sauna, havuz, plaj, hamam v.s gibi yerlere pacali donla girmiyoruz...
görsel
kadınlara özel alanlarda üste bikini(yani büstiyer denebilir) alta diz kapağı hizasında tayt giyerler.
Zekalara bak allah askina, kendi nefsinize bakmadan turbanlilari elestiriyorsunuz.

Giyer anacim giyer, turbanli da bikini giyer, hamama giderken giyer, sifali sularin bulundugu kapali alana giderken giyer, aile mekanlarina giderken giyer, kadinlar plajinda giyer. cok da normal.
Yahu mahrem daire icinde istedigini yapar.

Uluorta bikini giyenler normal gorulurken, bir turbanli kendi sinirini bildigi, uygun ortamlari gozettigi surece neden anormal goruluyor. Vay arkadas, kelimelerim kifayetsiz kaliyor sizin gibiler karsisinda.
islami örtünme kurallarına göre, Sadece kadınlar arasında bile olsa bir kadının, kolları hariç, boynuyla dizleri arasındaki bölgeyi başka hanımlara göstermesi doğru olmadığından, giymemelidir.
Tabii bu kurallar, sadece fakir enayiler için var olduğu, gösteriş ve sidik yarıştırma seven türbanlı hanfendiler için geçerli olmadığından onlar giyebilirler.
--spoiler--
Hanımlar Kendi Aralarında Nasıl Giyinebilir?
Hanımlar kendi aralarında başları, kolları, dizden aşağı kısımları açık olarak oturmaları dinen caizdir. Ancak bu durum iyi ahlakıyla tanınmış kadınlar arasında geçerlidir. Yoksa kadınlar arasında fitneye sebep olabilecek kimseler varsa, yani bir hanım gördüğü özellik ve güzellikleri gidip kocasına ya da bir başkasına anlatacak ve o kişilerde de yanlış bir düşünce hasıl olacaksa, böyle bir kadın müslüman da olsa sadece el, yüz ve ayaklarının açık olmasına izin verilir.
Tanımadığı, ahlak ve karakterini bilmediği bir hanımın yanında Müslüman hanım tesettürüne dikkat etmeli, güzellik ve cazibesini böyle insanların yanında sergilememelidir.
Bir hanımın iyi niyetli hanımlar arasında iken başını açmasına müsaade edilmesi “başını açması lazımdır, hep böyle oturması gerekir” şeklinde de anlaşılmamalıdır. Bu bir müsaade ve ruhsattır.
Hanımlar kendi aralarında nasıl rahat ediyorlarsa o şekilde giyinebilirler. Herkes kendine yakışanı ve arzu ettiğini giyer. Önemli olan yanlış yorumlara meydan vermemektir.
Kaynak: http://www.yesiltopuklar....-olcusu-ne-olmalidir.html

Kadınlar kendi aralarında otururken de tesettüre riayet etmeleri gerekir. Özellikle diz kapağı ile göbek arası ten rengini belli etmeyen bir giysiyle örtülmelidir. Örtülmesi gereken kısımlar için ten rengini belli eden elbiseler giymek caiz değildir.

Kaynak: http://www.sorularlaislam...iyim-sakincali-midir.html
--spoiler--
baban giyer hakiki türbanlı giymez.
Giyer tabi sakin tenha plajlarda yada hanımlar için olan plajlarda giyerler. Halka açık plajlarda giyen varmıdır bilmiyorum.
"modern türbanlılar" kategorisinde bulunanlar giyiyorlar. özellikle lüks ve islami otellerin kadın bölümlerinde kadınlar bikini ve mayolarla yüzerler.
haşemanın içine giyebilirler.
https://scontent-arn2-1.c...224155114_886072005_n.mp4
Giyip giymemesi beni ilgilendirmeyendir. Zira konuşmamı türban üzerine değil tesettür hakkında yapacağım.

Tesettür gerekli yerleri setr etmekten geçer. ancak bu sadece karşı cinse karşı olmaz. Hanım kardeşlerimiz kendi cinsleri arasında da giyimlerine dikkat etmelidir zira kadınların kadınlara mahrem yerleri vardır. Diz kapağı ile göbek arası kadınların kadınlara mahrem olan bölgeleridir. (Bazı kaynaklarda göğüs ile diz kapağı arası olarak da geçer) Bikini de bu mahrem bölgeleri ziyadesiyle kapatacak yeterlilikte değildir. Bu nedenle tesettüre riayet edilmesi açısından hanımlar arasında bile kullanılmasının uygun olmadığı düşüncesindeyim.

Edit: Paçalı donla mı girelimcilere ithafen. diz kapağına kadar kapatan ve vücudu sardığı için yüzmeye engel olmayan mayolar mevcut, insanlar düşünmüş üretmiş.
Giyer. Önemli olan saçtır. Geri kalanı umursamazlar pek.