bugün

başka bir alemde yaşıyormuşcasına haklarında genellemeler yapılması. sen ben nasıl yaşıyorsa türbanlılar da öyle yaşıyor yahu.
türbanlı olmalarıdır.
minibüs şoförünü oturtacak cevaplar vermeleri.

bizzat tanık olduğum olay şöyledir;

minibüs şoförü: indi-bindi 1.30 oldu, 30 kuruş daha ver! (hayvana bağırır gibi sert bir sesle)
kızımız: ben 2 lira verdim bayım, bir bakın isterseniz orada ne kadar var. (gayet sakin)
minibüs şoförü: iki kişi değil misiniz? ben iki kişi bindiniz de birer lira verdiniz sandım. (çarpıtırcasına)
kızımız: o zaman 60 kuruş eksik var derdiniz bayım, tamam sorun değil buyrun 30 kuruş daha alın.

(minibüste herkesi kitlemiştir. gerçekten öyle bir konuşma biçimi, sakinliği, öz güveni ve rahatlığı vardı ki herkes hayran gözlerle baktı. helal olsun lan.)

edit: eksileyen arkadaş bahsi edilen minibüs şoförüne çok üzülmüş kanımca. hazmedememiş, yazık.
aşırı göz makyajı yapmaları da en genel özellikleridir. böyle kuyruklu eye liner'lar falan, kalın kalın.
ellerinin bembeyaz olmaları. gariptir tabi ama böyle sarıya çalan elleri var. otobüste , bakkalda hatta ana haber bülteninde bile şahit oldum buna. mikrafon tutan türbanlı allahım onunda elleri beyazdı. çok garip.
türbanlı olmaları dışında genel bir özellikleri yoktur. herbirinin ayrı şahsiyeti var. kılık, kıyafet, inanç, etnisite üzerinden genelleme yapmayın diyoruz ama kime?
- ciğerlerine oksijen alıp karbondioksit vermeleri,
- gözleriyle görmeleri, kulaklarıyla duymaları, burunlarıyla koklamaları,
- bir anneden doğup bir gün mutlaka ölmeleri,
- önce emeklemeyi ayakta durmayı daha sonra yürümeyi öğremeleri, okuma yazmayı,
- sökmeleri, iş bulmaları, evlenmeleri, çocuk sahibi olmaları,
- düşünmeleri, konuşmaları, hissetmeleri
daha da gider bu
ve hiç sanmıyorum ama (bkz: allah akıl fikir versin)
Şeriat istiyorum ama demokrasi nöbetindeyim.

Oy kullanmak bizim de hakkımız ama cumhuriyet bana batıyor.

Açık kadınların alayı orospu ama ben makyaj yapabilirim çağa ayak uyduruyorum.

Ayy canlarım çok tatlılar ya en kısa zamanda Arabistan a..
kimisi dinin gereği olduğu için kimisi zorunlu olduğu için kimiside reklam yapmak için kapanır. dinin gereği kapanana saygı duyar,hürmet eder, diğerlerine ise azalarak bitmelerini temenni ederiz.
Converse giymeleri.
bazılarının kendi içlerinde çeliştikleri, inançlarına ters davrandıklarını biliyoruz. ancak bu onları genelleyebileceğimiz anlamına gelmiyor.

çünkü hepsi birbirinden farklı şahsiyeti olan kadınlar. bu yüzden "şudur" diyemeyiz.
acımasızca ötekileştirilmiş olmaları.
ısrarla (bkz: türbanlı kızı rahat bırakmak).
Onları savunan Erkeklerinin tutarsız ve değişken fikirlere sahip oluşu.

görsel
Bir örtü insanın özelliklerini belirtmek için yeterli olamaz.
Türbanlıların genel özellikleri şöyle, türbanlı olmayanların böyle diye bir genelleme yapmak mümkün değildir.