bugün

cumhuriyet gazetesinin türban yasağını savunan aptal reklamını beğenen tiplerin altından kalkamayacağı -iddialı- bir sorudur..
cevabı basittir. sizin tavuğunuz başkasının bahçesinde yemlenip oraya sıçıyorsa o bahçe sahibi yemlenmesinden değil de sıçmasından rahatsız olarak bahçesinin etrafına çit örer. Ceza dolaylı yoldan tavuğa verilmiş olur. Bilmem anlatabildim mi ?
saçma yasağın savunucuları baz alındığında aşağıdaki şekilde cevabı olabilecek sorudur.

başı açık laik ve çağdaş kadın kendi tercihlerine kendi karar vermelidir.

ancak başını örten kadının tercihine laik ve çağdaş erkek (bazen de başı açık kadın) karar vermelidir.
cevabı hala alınamamış sorudur. zihin cimnastiği olması bakımından değişik şekillerde de sorulabilir:

din de erkeğin yaratmasıysa, her şeyi erkek -galiba dindar erkek- yarattıysa, dindar erkek neden elini kolunu sallayarak üniveriste okuyabiliyor da, dindar kız okuyamıyor?

öte yandan; bizim tavuğumuz başkasının bahşesinde hem yemleniyor hem de sıçıyorsa, horozumuz da muhtemelen aynı şeyleri yapacağına göre, neden sadece tavuğumuza yasak savunuluyor da, horozumuzun yiyip içip sıçması hoş karşılanıyor?

(soruyu anlamayanlar için başka versiyonları da var..)
Cevabı asla alınamayacak soru. Kadınlarında baskı altına girme işini özgürlük adı altında kendilerine yedirmesi ayrı bir gülünç sanki. Birde şunu da demeden edemiyor insan ; Hayatım boyunca hiçbir kadının saçı beni azdırmadı.
türban kadının beynini, peçe ise ağzını örtmek içindir. türban düşünme, peçe konuşma hakkını elinden alır. sonra da geçmişte defalarca olduğu gibi kadınlar 5. sınıf insan muamelesine çekilirler. başörtünün kenarından beyaz saçları görünen anneannem, 65 yıldır boşuna mı namaz kıldı.başörtüsü o koçum türban değil.başörtüsü denen bez parçasının tek görevi de; senin saçını görüp siki kalkan erkeğin tahrik olmasını engellemek değil, eskiden köylerde çok sıcak yaz günlerinde sadece beyazı takılarak,başa güneş geçmesini engellemek içindir. türban takıp dudağını, kaşını gözünü boyayanlar, uzun pardesülerin altına seksi kıyafetler giyenlerin, akılları yerine başka taraflarının çalıştığını düşünüyorum.