bugün

Ülkemize gelen turistler tarafından maruz kaldığım olaydır. Bir ufak sohbetin ardından nerelisin diye sormuyorlar Fransızmısın ya da ispanyolmusun diyorlar. Anlam veremiyorum bazen bu benzetmelere.
Suriyeli sanıldığım için beni mutlu etmeyen olay.
kurnaz esnaf piçliğidir. sizi turist sanmazlar ama turistmişsiniz gibi yaklaşarak daha samimi bir sohbete girmeye çalışırlar.

ortalama 6-7 sene turist odaklı iş yerlerinde tezgahtarlık yaptım(ondan öncede yine satış üzerine bir iş yapıyordum) turiste yada gelen türk müşteriye birşey satmak istiyorsan ilk yaklaşım çok önemlidir. türk müşteriler nedense turiste benzetilince hoşlanıyor ve biraz samimi muhabbet etme şansı oluyor. ardından kendi dilinin döndüğünce ona bir yakınlık bir dost izlenimi kazandırmaya çalışıyorsun. mal müşteri bunu yutarsa fiyatı kol gibi geçirip kazıklarken zorluk çekmiyorsun. bu kadar yani abartmayın.
Özellikle türk olduğumu vurgulayarak özür dileterek, başlığın tersini yaptığım eylem.
Ben genelde gözümün çekikliğinden dolayı yabancı sanılıyorum. Ah bir bilseler asıl türk tipinin bendeki olduğunu.
Türk olmayı benimseyemeyen insanlarda görülür.
Tarihi yarımadadaki uyanık esnafın kullandığı yöntemlerden biridir.