bugün

yeni kürtçe kanalın ismi. hayırlı uğurlu olsun. yayına başladığı andan itibaren herkes özgür olacakmış, demokrasi tavan yapacakmış.
(bkz: trt vs saw)
nam-ı diğer trt şeş'miş.
doğru bir tercih.

neticede o yörede insanlar kürtçe kanallara rağbet ediyor. buna ben bizzat şahit oldum. aşağı yukarı çoğu ilini gezdim yörenin ve vardığım kanaat bu.

şimdi pkk ve türevleri kürtçe yayın yaparak halkı yönlendireceğine, siz kürtçe yayın yapın ve halkı yönlendirin. halk kürtçe tv istiyor ve izliyor bölgede. ancak kürtçe tv ler genelde pkk yanlısı yayın yaptıklarından, çıkan sonuç lehimize olmuyor.

keşke çok daha önce böyle bir karar alınsa idi. ama geçte olsa desteklenmesi gereken bir karar.
neden 5, 6, 7 değil de 8 olduğu merak edilen kanal.

edit: arkadaşım 6 mı 8 mi karar verin artık..
merak edenlere bir kopyala yapıştır hizmeti;

--kopyala--
TRT'nin yeni Kürtçe kanalı için logo çalışmaları sürürken ismi de belirlendi.

TRT'nin uydudan Kürtçe yayına başlayacak kanalının ismi belli oldu: TRT 8 (Heşt). 7 kanalı bulunan kurumun sekizinci kanalı TRT 8 için logo çalışmalarına başlandı, sözleşmeli 6 personelle de anlaşma imzaladı.

TRT 8, terör örgütü PKK'nın organı ROJ TV'nin de yayın yaptığı Hotbird uydusunu kullanacak. Uydu sayesinde sadece Ortadoğu'da değil Avrupa'dan da izlenebilecek. Merkezi Ankara, formatı "prime time" olacak kanal için zengin bir içerik düşünülüyor. Filmler, haberler eğlence ve yarışma programları yayın akışı içinde yer bulacak.TRT 8, ocak ayında yayına başlayacak. Kürtçe, Zazaca dönüşümlü yayın yapılması planlanıyor. TRT 8'i yine aynı uydudan yayınlanacak Arapça ve Farsça kanallar izleyecek. Kanal ilk aşamada 12 saat, daha sonra 24 saat yayın yapacak. Kanalın açılışı ve kapanışı istiklal Marşı ile olacak.
--yapıştır--
prime time zamanı izlenme oranları düşük olucak kanal zira o saatler için de bölge halkı insanlarının geneli dağa çıkıp karakol basar çoluk çocuk karanlıktan faydalanıp askeri polisi taşa tutar dolayısı ile de tv izlemeye vakit bulamazlar ama her şeyi devletten bekleyen yöre halkına devlet bir babalık yapsın gabar cudi erak ve bilimum dağlara elektrik çeksin gece de izlesinler ki ana kucağından asker ocağına düşen minicik kardeşlerimizi öldürmesinler.
trt nin ocaktan itibaren kürtce yayın vermeye başlacağı kanalın muhtemel ismi.

edit: ulan bunu da niye eksilersiniz ki ben mi actım kanalı.

edit: hürriyet gazetesinin haberine göre.
(bkz: trt 7825)
devlet eliyle baslamasi guzel bir sey ardindan derhal ozel girisim icin mutesebbisleri cesaretlendirici cagrilarda bulunmak sart.

vergi indirimi, tesvik benzeri uygulamalarla, guneydogudaki milyonlarca vatandas irkci/bolucu yayinlardan kurtarilmali.kendi topraklarinda atalarinin dilinden kendi yayinlarini izleyebilmeliler.tabii bu arada radyo yayinlari da ayni olcude sinirsiz sayida tabii digerlerinde oldugu gibi rtuk kontrolunde yayinlarina baslamalilar!

mesru ve demokratik, siddet icermeyen taleplere cevap verin! *
gereksiz eylem. dünya tek dile giderken halkın bir bölümünü kendi içine kapatacak kanal.
diğer taraftan da türkçe bilmeyen kişilerin başka kanallar tarafından kandırılmaması gibi bir faydası da olacaktır.

(bkz: ne yaparsanız yapın)
kürt aydınları ve entelektüelleriyle yapılan görüş alış-veriş sonrası şekillenmeye başlayan kanal. bunun yanında istanbul kürt enstitüsü ile de görüşen kanal.
yıllar önce yapılması gereken kanal.
karasal yayından izlenemeyecek kanal. büyük kayıp(!)

oysa karasal yayında olsaydı;

demokrasi, kardeşlik, özgürlük, sevgi pıtırcıkları her tarafımızı saracaktı.
diğer adı ile trt kurdî..

merak ediyorum da; bir zamanlar anadoludan görünüm adlı programınıda kürtçeye çevirip vereceklermi !
bi' boka yaramayacak olan kanaldır. izleyende çıkmaz zaten. şöyle ki ;

şimdi efenim sayın saygıdeğer tayyip başkanımız çok güzel düşünmüş açmış. kadroları da eminim doldurmuştur. fekat sayın kamboçyalılar, bu tv kanalı bir roj tv olamayacaktır, roj tv nin elinde bulundurduğu özgürlüğe bu kanal sahip olamayacaktır. zaten ben pek ilgilenmiyorum 2 kanalla da ama ilgilenen arkadaşlar siz de fazla umutlanmayın derim.
şimdi tayyip babam buyuracak ki;
"lan 30 milyon verin bi' kürtçe bilen bulun, ıssız adamı çevirin, dayayın sabah akşam. ha bi' de eskiden bi' program vardı lan, çok komikti ehe ehe, hah onuda çevirin dayayın gitsin. bide arasıra çizgi film koyun lan, yazık o cocuklara :'( bak ama politik, siyasi program yok, ucu bize dokunan şeyler yok. tamam mı tonton yanaklı telatabi abdullah'ım?"
türkçe altyazılı yayın yapacakmı? diye merak ettiğim kanal.
reklam alamayacağı için devletin sırtında bir kambur daha oluşturacak oluşum.
nasıl olsa ben vergi veriyorum değil mi? sırf ayrılıkçıların gönlü olsun, aydınlar sessiz olsun diye devletin cebinden çıkacak milyonlarca dolar demek bu kanal.

ab-abd den gelen tepkilere karşı alınmış bir önlem olmasına karşılık ileride devletin başına açabileceği sıkıntılar görmezden gelinmiştir. bugün tv açılan kürt lehçesinde yarın eğitim de istenecektir. bu olay, ulusal devletten federal devlete atılan kimsenin farkedemediği bir adımdır.

diyenet işlerine karşı çıkan laik alevilerin dede'lere maaş bağlanmasını istemesi, kürtçe radyo-tv gibi bir takım şuursuz istekler ülkedeki iç karışıklığı arttırmaktan daha öte bir gaye taşımamaktadır.

çok yakın bir zamanda türk'lerin azınlık olarak gösterileceği anadolu için bütün bular ön hazırlıktır.
trt'nin altından kaçak yayın yapan kanaldır. merdiven altı gibi.
Devletin elinde bulunan TRT kurumunun şeriat, din, islam ve öğretileri, namaz nasıl kılınır vb. islami konularıyla yayına girecek olan yeni kanalı.
Türksat 3A' yı gönderdiniz ya, yüklenin ona, başka kanala ihtiyaç yoktu sanki!

Edit: Eğer bu kanalda din eğitimi verilirse gerçekten şunu anlarız;

Millete kömür, bulgur, hediye çeki yetmedi şimdi de televizyon kanalı vermeye başladılar. * * *
yeni yılla bi milad yaşanıcak türkiye de, geç kalınmış ama müthiş bir açılım.devlet bi anlamda kürdünü kabul etmiş, kürtçeye sahip çıkmış olcak, politik anlamda böyle değerlendirilebilir; ama açıkcası endişeliyim,

eğer trt gap formatında yayın yapıcaksa, bikac haber bülteni, kıçıkırık belgeseller, tarım-sağlık eğitimleri(!)..

devlet kürtlerle barışmak istiyorsa bakanlık reklamlarıyla, açıköğretim dersleriyle yayın yapmasın!

-ilk yapacağı şey "trt 1" deki mantığı uygulamak yani nasıl devlet kanalı demeden reyting uğruna saçma sapan tonla dizi/program, talk-showa yer veriyorsa trt; kürt izleyicisinide aynı dilimde görsün, potansiyel izleyici olarak!

-mesela popstar furyası ile yaptığı şeyi trt 8 de gayet güzel yapabilir, kürtçe şarkı yarışması,

-biran evvel kürtçe sitkom dizi

-bilgi yarışması

-gündüz kuşağı eğitici kadın programları

bu konuda yetkin bir kadroya ihtiyac var sürec seklinde olucak ve akademik temelden uzak devam edicek maalesef bu anlamda derhal kürt dili ve edebitı çalışmalarına hız verilsin!

nihayetinde demek istediğim trt 8 trt-gap,trt 3 olmasın!trt 1 olsun..devlet kendi istediği kürt profili çabasında olmasın!
kürtlerin "biji yek trt6" diye tezahürat yapacakları kanaldır.
Edit: kürt düşmanı falan değilim. Sadece kürtlerin kendi dilinde bir devlet kanalı olmasından duyacakları keyifi anlatmak için yazdım bu entryi
http://www.sabah.com.tr/h...4A9CA45FE85CDCE1A4C8.html
türkiye'nin ismi konusunda yanılgıya düşüren tv kanalı.
artık gerek yok türkiye'ye falan bence. bir müddet 'bölünmeye müsait birleşik anadolu federasyonu' olsun isim; ki bu birilerinin pek bir hoşuna gider eminim. böylelikle demokrasiyi de tam anlamıyla hayata geçirmiş oluruz. sonrası da zaten belli nasılsa bop'a doğru hızlı adımlarla ilerliyoruz.
sesleniyorum burdan pek muhterem devlet adamlarımıza sesimi duysunlar mısralarımda. kestirmeden gidin biraz uzatmayın bazı şeyleri. tavizse taviz topraksa toprak. verin de siz de kurtulun biz de kurtulalım. siz sağ biz selamet oh mis.
bundan seneler önce böyle bir kanal açılsaydı kimse karşı çıkamyıp yuhalamayıp böğürmeyeceğine inanmaktayım zira şimdi açılacağı sırada nasıl olupta kanala yetişmiş dili bilen kadro sağlanacağı konusunda tereddütteyim çünkü kürtçe dil eğitimi verilmiyor, yetiştirilmiyor işte bu yüzden kanalın kadrosunun nasıl oluşturalacağını görüceğiz. eğer başka bir noktaya temas etmem gerekirse bu kanalı kurmak sadece yöneticilerin bir lütfü olarak görülmemesidir, çünkü kürtler bu dillerini kendi kendilerine öğrenerek kısmı olarak kendilerini eğiterek dillerini muhafaza edebilmişlerdir buda onların kazanımıdır kendi nazarlarında, ha tabi uydularından roj tv'yi bırakıp heşt tv'yi izlerler mi orası muamma.