bugün

oyuncu yetiştiirp galatasasaraya satıp onu şampiyan yapan takımın şehridir.
götü kalkıklık yapmak istemem ama bu şehre fazlayım amına koyayım.
binamızdaki sivaslı üniversite hocasıyla aşırı ateşli bir tartışmaya girmeme vesile olan il. şöyleki:

hocam ben giresunluyum ve türküm ama bağzı mallar giresunluyum dediğim zaman bana sen lazsın uyy uşağum ciresunlumusun daa gibisinden espiriler yapıyolar bende onlarla münakaşa etmek zorunda kalıyorum. hadi trabzonlu olsam tamam amk geç dalganıda giresunluyum lan ben!

hoca sözümü keser ve burakcığım trabzonunda yerli halkı aslında türkdür. lazda yoktur trabzonda.

ben: hocam e rumca konuşanları napacaz?

hoca: onlar dini baskı sebebiyle asimile olan türkler evladım.

ben: hocam nerden biliyonuz?

hoca: lan kilise kayıtlarında türkce isimler geçiyor.

ben: hocam bırakın bu işleri ya ne türkce ismi.

hoca: lan eşşoğleşşek sen hiç alpkan diye rum ismi duydunmu? veya bartuğbeg diye?

ben: türkce isimde duymadımki.

hoca: lan seni döverim bak!

ben: tamam hoca tamam peki giresunda çepni dışında boy var mı?

hoca: trabzon giresun ve ordunun eski halkı ağırlıklı olarak kuman ve sibirya kökenli iskit halklarıydı. iskitlerde türkdür evladım.

ben: çepni?

hoca: onlar sonradan geldiler yavrum ben ilkçağdan bahsediyorum.
Of'uyla unlu olan biricik memleketim. Silahlari, yaylalari, uzungolu ve surmene manastiriyla harika bir sehirdir.
https://www.youtube.com/watch?v=Kul7NW3wpxQ

video 1910'lu yıllarda çekilmiş olsa gerek.
kan çekiyor, insan özlüyor ya.
özlenilen memleket.

bugün kısacık bir videoda meydan parkı uzun sokağı gördüm gözlerimden aşağı yaş boşandı birden. denizine , havasına kurban olduğum... burnumda tütüyor.
Bir tarafta yemyeşil sıradağlar uzanır diğer tarafta masmavi deniz (bazen yeşil olabiliyor eğer çok yağmur yağarsa kahverengiye kaçık yeşil). Yazın sahil kesiminde sıcaktan yanarken yaylaya cıkıp soğuktan soba yakabilirsiniz. Bu aralar inşaat sektöründe patlama var. Güzelim yerlere bina dikiyolar hep plansız programsız.
az sonra içerisinde sigara yakacağım memleket, sıladakilere ithafen. *
sizin burnunuzda benim sigaram tütsün...
Askerliğinizi yapmak için bu şehire gittiyseniz ve de asker olduğunuz anlaşırsa size son derece yardımcı olacak halka sahip, ayrıca harika bir doğası da olan Karadeniz ili.
Minübüsçü yani dolmuşları , esnafı ve halkı paragöz , üçkağıtçı halkın tekidir. (bANA KiMSE VATANSEVER FALAN DEMESiN ) 1.5 km yoL lçin 2 tl alarak ögrenci milletini sikme peşindedir. eSNAFI DESEN AYNI YABANCI OLDUĞUN ANLAŞILSIN DAHA BETER SOKUYOR. eV SAHiPLERi DESEN TAM BiR AMERiKAN KAPiTALiSTLERi GiBi. bU ŞEHiRDE YAŞANMAZ GELMEYiN . kTÜ FALAN iYiDE ŞEHiR KÖTÜ .
hafta sonu beni ağırlayacak şehir. severim onu. pek sayarım.
Memleketim.
forumdan gerisinin yalan olduğu şehir.
son yaşanan olaylar ile, gerilen şehir.

evet pkk yanlısı insanların şehirde yaşama imkanız zordur.

güzel şehrim umarım aldatmacalara gelmez.zor günler yaşamaktayız.
karadenizin utanç kaynağı şehirdir. insanı gerçekten çok sıkıntılıdır , bunlar sadece trabzonda değil bir çok şehirde dolaşırlar uzak durunuz ,hayatınızı karartabilirler .
görsel

yüksek bir yerine çıkarak karadeniz'in güzelliğini izleyebileceğiniz bir şehir.
karadenizin diyarbakırı.
Doğası ve tarihi yapılarıyla dikkat çeken, Türkiye turizminde önem arz eden şehirlerimizdendir.
Trabzon... doğduğum, büyüdüğüm şehir. nedendir bilinmez ama Trabzonlular memleketlerine çok bağlı ve bende öyleyim tabi ki. uzatmaya gerek yok iyi ki Trabzonluyum.
(bkz: laz değilim karadenizliyim)
akepeyi yaşatan şehirdir, akepeye oy verir fakat bdp il binası açılmasına karşı çıkarlar.
çok muhafazakar bir şehirdir.
Pek fazla gidemesem de benim de yarimin de memleketi. Kpss ile devlet oraya atasa aslında tadindan yenmez olan yerdir.
güzide şehrim lakin insan değişiklik aramıyor değil. 20 senedir ayni tas ayni hamam ceketimi alıp gidesim var.Şöyle bi izmir eskisehir falan hic fena olmaz hee.
cok kaba konusuyorlar *