bugün

küçük eniştenin erkenden kalkıp seferoğulları 'nı gözetlemeye gittiği komik film.
türk komedi film tarihinin yüz aklarından olan film.
--spoiler--
suphi'nin kanadı mı var?
--spoiler--
oyuncuları kadar rezil bir zaman kaybı film. yarısında çıktım...
konusu: Osmanlı döneminin iki köklü ailesi; Tellioğulları ve Seferoğlları, Yeşilvadi denen bölge için birbirlerine girerler. O dönem için Mısır topraklarında söz sahibi olan Tosun Paşa dan herkes korkmaktadır ve onun sözü herkes için bağlayıcıdır. Sorunun çözülmesi için Tellioğlu ailesi evin uşağı Şaban ı Tosun Paşa kılığına sokar. Ancak, gerçek Tosun Paşa ortaya çıkınca planlar altüst olur. 01.02.1977 yapımı bir kemal sunal klasiği.
(bkz: çok kişinin kellesi gidecek daver çok)
--spoiler--
hamamdalardır.

şaban: lütfücüğüm ben düşündüm
lütfü: sen düşünemezsin!
şaban: leyla hanımla evlenmeye karar verdim
lütfü: ne!! hayvan herif. vay kalleş, seni namussuz, seni ırz düşmanı!!

lütfü elindeki tası şabanın kafaya atar ama ne atış, tas bir o duvara çarpar bir bu duvara.

ayrıca, finalde şabanın yediği dayak da efsanedir.
--spoiler--
tahminen mısırda kahirede sultandı bir zamalar..
ben de çok seviyorum tamam da, artık ruhuma işkence ediliyor sanki aynı şeyleri trilyon kez izlerken. baba değiştir şu kanalı. lütfen.
--spoiler--
a aaaa! amca, amcacım sen ne zaman geldin?
--spoiler--
"tutmayın küçük enişteyi".
tellioğulları'ndan lütfü'nün oldukça yavşak birisi olduğu göze çarpmakta. çok yavşak ama. öyle böyle değil. nasıl da kıydı şaban'ıma o tokatı atarken şerefsiz.
(bkz: tv de ilk kez)
hayvan herifi öğrendiğim dizi.
sırf bunun için bile çok değerli.
aslında bilindiği üzere tosun gibi yiğit bi adam değildir. biz seferoğulları kendisinin elinden tutmuştuk, fekat o bizi arkamızdan vurdu.
an itibariyle trt 1de yayınlanan kemal sunal ve şener şen filmidir.
(bkz: ailecek severek izliyoruz)
şu anda trt 1 de yayınlanan türk sinemasının en güzel filmlerinden biri.

bayılarak izliyorum.
bayılarak izlenen kemal sunal'ın en iyi performanslarından birini gösterdiği şaheser film..
hiç eskimeyen, hala güldüren, kaliteli filmler yapabilmek için teknolojinin gerekmediğini gösteren filmdir.
tutmayın küçük enişteyi ,salın gitsin.efsane film.
müziği " şehnaz longa " olan film. ( santuri ekrem bey )
tabii ki küçük eniştenin yerinin ayrı olduğu, efsane filmdir.

not: seviyorum bu sözlüğü, yoksa kırk sene geçse trt'yi açmaz haberim olmazdı.
komşu çocuğunun şu show tv'deki yarışma programını izlemesi nedeniyle izleyemediğim film. neyse, daha önceki izlemelerime sayıyorum. türk sineması'nın en güzel filmlerindendir. replikleri ve esprileri akılda yer eder.
hamam sahnesi ile gönüllere ve zihinlere kazınan türk komedi sinemasının zirvelerinden biri.

adile naşit bir döktürür ki o sahnede...
hayatımıza tutmayın küçük enişteyi gibi bir laf katmış, usta oyuncuların döktürdüğü film.