bugün

saray havasından uzak tamamen müzeleştirilmiş saray. hala ihtişamlı ama her yeri de bozmasaydınız keşke, olduğu gibi göreydik,dolmabahçe gibi. daha çok yerini ziyarete açsanız mesela. çok merak ediyorum ben ya.
önlem alınmadığı taktir de olması an meselesi olan istanbul depreminde yıkılması kuvvetle muhtemel osmanlı mimarının günümüze gelen en güzel örneklerinden olan yapı.
25 TL'ye girilen ve içeri de harem odasına girmek için bi daha 15 TL istenen yer.
topkapı sarayı topkapı'da değil, sarayburnu'ndadır.
Osmanlı mimarisini ve el sanatlarını eski dönemi oldukça yansıtan mekanı ve tarihi manevi maddi yönden oldukça değerli eserleri içinde barındıran günümüz müzesi.
fatih sultan mehmet tarafından yaptırılan osmanlı dönemi sarayıdır.

günümüzde halen turistik bir yer olarak faaliyet göstermektedir.
ikinci mehmet zamanında inşa edilmiştir.
tarihi; her yanıyla ayrı mimari eser.
deprem olduğunda yıkılması ve yerine avm ve otel kompleksi yapılmak amacı ile hiç bir şekilde bakım yapılmayan içinde buram buram tarih barındıran yapı.
Üzülerek belirtmek isterim ki ciddi bir hayal kırıklığı.

farklı yerlerde inşa edilmiş yapılar topluluğu. Her padişah kafasına göre takılınca dağınık ve düzensiz bir yapı oluşmuş.

Saray gezmek isteyenler için;
(bkz: Dolmabahçe Sarayı)

ama bu da imparatorluğun görkemli değil çürümüş ve yıkılmakta olan zamanına ait.

diyeceğim o ki bence roma'dan sonra tarihin en büyük ikinci imparatorluğunun görkemini yansıtmayan büyük bir bahçe içindeki birkaç düzensiz yapı.
400 yıl boyunca padişah ve çevresinin yaşadığı über güzellikteki saray.Şu anda müzedir.Adım başı 5 turist görebilirsiniz.Bir anım var küçüktüm 8-9 yaşındaydım.Bir tane Japon turiste yardım etmiştim o zamanda ki kıt ingilizcemle lokum verip fotoğrafımı çekmişti.Çok tatlıydı o amca hala unutamam.
Müze kartınız yetmez. Biçok yere ayrı para bayılıyosun. Mesela harem 25 tl. Neden? Ben bu ülkenin vatandaşıyım ve nerdeyse aldığım nefesten vergi alıyosun. Benim vergilerimle restore edip, çalışanların maaşlarını veriyosun? Peki ben neden hala buraları gezmek için para veriyorum. Çünkü yandaşlar daha zengin olsun diye. Allah belanızı versin.
Eskiden giriş 20 liraydı. Şimdi Ecdamızın sarayına giremiyürüz. Bühühü
4 kişilik aile görmeye gitse 160 tl vermesi gereken saray. yabancı turist tamamda yerliyi niye sikmeye çalışıyorsunuz arkadaş. evet.
Geçenlerde yıllar sonra bir kez daha gittiğim ve gezdiğim saray. Ancak açıkçası benim için hayal kırıklığı oldu. Çok iyi diyebileceğim sadece 2-3 yeri var. Biri hünkar sofası, diğeri kutsal emanetler, üçüncüsü de silahların bulunduğu kısım.

Haremin bir çok bölümü boş. Eşya yok. Dolayısıyla sadece süslü duvarlar tek görebildiğiniz. Oysaki o zamanı gerçek anlamda yaşayabilmek için aslına uygun olarak döşenmiş olmalı. Tüm mekanlarda mutlaka ama mutlaka uygun bir arkaplan müziği çalmalı. Bunlar çok düşük maliyetle yapılabilecek ama gezenin gezme zevkini kat kat artıracak ayrıntılar. Birçok bölümü tadilatta zaten. Etrafta tahtalar falan... birçok bölüm de kapalı.

Topkapı sarayı ülkemize gelen bir turistin gezeceği ilk birkaç mekandan biri. 300 yıl boyunca dünyanın yönetildiği yer bu saraydı. Bu kadar ihmal edilmiş olması beni hem çok şaşırttı, hem de çok hayal kırıklığına uğrattı.
Topkapı Sarayı bu ismini Eski Sarayın sahilindeki toplu kapısından almıştır. Bu sarayın, Fatih zamanındaki adı Yeni Saray idi.
görsel
Ziyaretçi sayısına acilen çözüm üretilmesi gereken yer. Varlıkları bile yapıya zarar veriyor ki sarayın olası bir depremde yikılabileceği söyleniyor. Ayrıca kültür elit insan ugraşıdır. Topkapı ziyaretçilerinin büyük kismı ise kultürü bir mantar çesidi sanır. Lan müze gezmek sizin neyinize amk.

Giriş ücreti arttırılmalı, Böylelikle ziyaretçi profili daha elit bir hale geleceği gibi yığın biraz olsun dağılır.
buranın eski müdürü prof ilber ortaylıdır..
çadırkent gibi, plansız ve estetik yoksunu yapılar topluluğudur.

restorasyonu için uzman kurullar göreve sevk edilmelidir. gerekirse en az bir sene ziyarete kapatılsın zira deniz kenarı olan konumu nedeniyle korozyona uğruyor ve daha da yıpranıyor.

eski hatalı restorasyonlar da canına okumuş o ayrı!
RESTORASYONu iÇiN 350 MiLYON LiRALIK HARCAMA YAPILmış.

http://www.gercekgundem.c...opkapi-sarayinin-son-hali
topkapı sarayında osmanlı zamanından günümüze kadar kutsal emanetlerin hatırasına hürmeten 24 saat kesintisiz kur'anı kerim okunuyor diye duymuştum. tv haberlerine konu olmuştu.
yüzyıllardan beri sürüp gelen güzel bi iş. takdir ettim
sanılanın aksine hiçbir şaşalı dönem padişahına ev sahipliği yapmamıştır. evet fatih döneminde yapıldı ama yapıldıktan uzun süre sonra bile padişahlar orayı çok sevemedi ve beyazıttaki sarayda hatta edirnede kalmaya devam etti. kanuni'nin de kalmak için çok zamanı olmadı sürekli sefer yapmaktan. binaların çoğu da son dönemde eklenmiştir. yani bizim şimdi ziyaret ettiğimiz büyüklükteki sarayda yaşayan padişah ya birdir ya iki.
fatih sultan mehmet döneminde yapılmış, zaman içerisinde çeşitli bölümler eklenmiştir. osmanlı devleti'nin çok uzun bir süre yönetim merkezi olmuştur.
avrupadaki saraylarla kiyaslandiginda, hele hele koskoca bir imparatorlugun yonetiminde kullanildigi goze alindiginda, fazlasiyla sade, basit ve albenisi olmayan bir saray.