bugün

bilkent üniversitesi ile dürekli kapışma halinde olan üniversitedir. dil eğitimi bilkent kadar. iyidir. kampüsü çok küçüktür hatta yoktur lan. yüzme havuzu falan vardır. aynı avmye benzer. yeni olduğu için binası güzledir. ekonomi veya teknik bölümleri tercih edeceklerin bir göz atması gereken okuldır. tıp fakültesi de açılacak diyorlar. bilkent ile arasında sadece kampüs büyüklüğü farkı mı vardır hangisi hangisinin eline verir bu bilinmemektedir. ayrıca iki yabancı dil zorunludur bu okulda.
bilkent'le aralarındaki kapışma sadece tobb etülü'lerin hayallerindedir.

-dil eğitimine gelince; dil eğitimi veren kişilerin ingilizce'leri öğrencilerden iyi değildir, okulda öğrencilerin okutmanlardan yüksek toefl puanları aldığı görülmüştür. bir yıl boyunca fce sınavına hazırlandığınız hazırlık eğitimi sonunda 'sistemi değiştirdik 2 ay sonra toefla gireceksiniz' diyebilirler. mezun verdiği üç yılda mezun olacak öğrencilerinin yarısı ileri ingilizce dersleri yüzünden mezun olamamıştır. yabancı diller bölümü baskı sonucu uyduruk sınavlar* yapmış ve 4 yıldır bu dersleri ve hazırlığı veremeyen* öğrenciler bir ay içinde bütün ileri ingilizce derslerinden bir şekilde muafiyet alarak mezun olabilmiştir. gelecekte bu sınavların yapılacağının garantisi de yoktur.

7 yıllık bir okul olmasına rağmen halen sistemde değişiklikler yapılmakta ve öğrenciler kobay olarak kullanılmaktadır. okul mevcudunun az olması sebebiyle dersler tek şube açılır ve o dönemde almanız gereken zorunlu dersler(!) birbiriyle çakışabilir. büt yoktur, yaz okulu yoktur, kaldığınız bir dersi tekrar alma şartları da bu yıldan itibaren zorlaştırılmıştır. okuduğunuz 4 yıllık lisans eğitiminde 3 kez müfredat değişebilir, defalarca intibak yapmak zorunda kalabilirsiniz, tam mezun oldum diye düşünürken artık müfredatta bile olmayan bir dersi vermediğinizi iddia edebilirler.

-başka bir üniversiteden gelen yarı zamanlı bir öğretim görevlisinin tobb etü'de verdiği bir dersi misafir öğrenci olarak öğretim görevlisinin kendi üniversitesinde aynı müfredatla yine aynı öğretim görevlisinden alırsanız kabul etmeyebilirler, buradaki kriter diğer üniversitenin tobb etü kadar cool olup olmadığıdır.(odtü veya bilkent ise şansınız biraz yüksek)

-staj sisteminden bir örnek; dersleri 3+ ortalamayla verip başarılı bir kpds+kpss+kurum sınavı+mülakat kombinasyonunun ardından işe başlamak için mezuniyet belgesi istediğinizde okul eksik bir stajınız yüzünden işe başlamanızı engelleyebilir.*

ha bir de; sözlüğe yazdığınız bir entry nedeniyle rektör sizi odasına çağırabilir, dikkatli olun.*

tercih yapacak arkadaşlara tavsiyem; burs, bina, yurt, bilgisayar safsatalarına kanıp da hayatınızı karartmayın. özellikle burslu tercih edecekler; hayal ettiklerinizin ve vaat edilenlerin hiçbirini bulamayabilirsiniz, mezuniyet ihtimaliniz pamuk ipliğine bağlıdır. o kadar puan almışsanız; boğaziçi yazın, odtü yazın, bilkent yazın, itü yazın, adam gibi dil öğrenin, adam gibi eğitim alın. buradan alacağınız +5000 lira burs fitil fitil burnunuzdan gelmesin.

--1. geleneksel tobb etü'ye bok atma şenlikleri bitti--
bu okulun bilkentle karşılaştırılıyor olması kendi kendine gelin güvey olma eylemi olduğu için okulun önemini değil karşılaştırmayı yapanın ezikliğini gösterir. ayrıca yapılan eleştiriler sanılanın aksine akademisyenlere, derslerin zorluğuna*, devam zorunluluğuna*, çalışma ortamına değil; ortak eğitim saçmalığı da dahil olmak üzere öğrenciden 1+4 yıl 11'er ay maraton koşucusu gibi koşmasını bekleyen ve herhangi bir hatada hiçbir telafi şansı vermeyen sistemedir.
Yazılanların çoğunun aksine yaşıtı olan birçok üniversitenin bir kaç beden büyüğü olan okulumdur efendim. Yoğundur, yorucudur ama şu an finallere çalışmak yerine böyle sevgi dolu bir entryi yazdırabilir. Öyle işte efendim gayet temiz ve sakin öğrenci profili olan, kimsenin kimseye karışmadığı mis gibi bir ortam. Burlu ve burssuz ayrımının hiç olmadığı hatta ve hatta burslu öğrencilerin bu kadar rahat olduğu bir başka okul olduğunu sanmıyorum.

iyi bir puan almışsanız sizin gibi elemanlarla tanışıp arkadaş olma ihtimaliniz çok yüksek. Kendi adıma söyliyim beni geçen tek kişi en yakın arkadaşlarımdan biri. Daha ne olsun.

Yurtlarımız da ankara'nın en iyi öğrenci yurtlarından biridir. Hatta en iyisidir efendim. Burs konusunda da herhangi bir sıkıntı çıkarmazlar her zaman öğrencinin mağduriyetini engelleme siyaseti izlerler.

Çalışmak bir şeyler üretmek isteyen idealist gençler için her türlü imkan vardır. Yatarak üniversite okuyayım çabasında olanlar da ne olur gelip de gölge etmeyin.
gençlerin beynini yıkayan pek çok vakıf üniversitesinden biri. Nedense liselerde dersanelerde falan vakıf üniversiteleri çok güzel yerler olarak öğretilir. Ama türkiyenin en güzel ve köklü üniversitelerine bakılırsa tamamı devlet üniversitesidir. Hangi özel tıp fakültesi güzeldir mesela? ya da hangi özel üniv odtü-itü kalitesindedir? Kardeşim bir laptop için geleceğinizi sattığınız adamlara bir de çuval dolusu para ödeyip sıkıntı çekmek neden cazip geliyor? puanın yetmediyse bir yıl daha çalış daha iyi yaparsın zaten.

(bkz: parasıyla rezil olmak)
(bkz: o ben değilim)
en iddialı üniversitelerden biri ve ilerde çok iyi bir konumda olacaktır. maddi sorunların olmaması en büyük avantajı. öğrenci bu üniversitede kendini gerçekten özel hissediyor ama burada ders çalışmaya alışmak zorundasın. eğer lisede yatmış sonra da buraya geçiş yapmışsanız işiniz gerçekten zor. akademik kadrosu şu an orta derece ama daha da iyileştiriliyor her şey bir anda olmaz. burada en iyi devlet üniversitesinde bulunabilecek olanakların kat be katı var. okul öğrenciyi her yönden destekliyor lakin öğrencinin ilk önce destek istemesi lazım. öğrenciler hocalarını office hours dışında da odasında rahatsız edebilir resmiyet minumuma indirgenmiştir. ulaşım yönünden hiç bir sorun çekilmez, her saat ring servisleri var, yurtlar beş yıldızlı otel kalitesinde ama kapalı havuz yok:). dersler oldukça sıkı ve üç dönem sürmektedir. yazında okul var. stajla işinizde tecrübe kazanırsınız ve mezun olduğunuzda bu sizin en büyük artılarınızdan biri olacaktır. diğer bir artı ise ikinci yabancı dil. japonca, fransızca, almanca, rusca, ispanyolca gibi oniki dil seçeneği mevcut. kütüphanesi çok küçük bu sorunlardan biri.diğer yandan uzun zamandır yaptığım araştırmalar sonucunda elde ettiğim veriler okulun en büyük sorununun klimasızlık olduğunu göstermektedir. bu büyük sorun da çözülürse üniversitem türkiye de hak ettiği yere gelecektir.
verdiği eğitimle kısa sürede adından söz ettirmiş başarılı, mezunu olacak öğrencilerin şanslı olacağını düşündüğüm küçücük,minimicik üniversite...
eğitim dili türkçe olup yoğun bir yabancı dil eğtimi verilmekle beraber okurken iş tecrübesi edinme olanağı sağladığını idda etmesiyle dikkat çekmiştir.
mesa hastanesini devralıp,tobb hastanesi kurup yakın zamanda tıp fakültesi'de açacakmış.
bir çok açıdan öğrencilerini destekleyen ve verdiği mezunların gayet kaliteli olacağını düşündüğüm üniversitedir. eğitim işini ciddiye alan bir üniversitedir. okulun üç dönem olması tatillerin kısa olması her ne kadar öğrencilik hayatı için handikap gibi görünse de eğitimin sürekliliği için bence başarılı bir uygulamadır.
tercih edilmeden önce iyi düşünülmesi gereken okuldur. stresten saçı dökülen kel kız görmüştüm mezuniyet döneminde. (bkz: o derece)
bir yılda 3 dönem ders, yaz tatilinde staj, pazar günü vize/final, cumartesi ders vb. gibi konularda sıkıntım olmaz diyorsa bir insan pekala tercih edebilir. elektroniği haddinden fazla zor.
eğitim yuvası. başka bir şey yapmaya yer yok zaten. 5m^2 civarı. yanındaki gazi anadolu ile aynı büyüklükte.
içinde camiden küçük bir mescit benzeri yer olduğu görülen yer.
eski merkez bankası başkanı durmuş yılmaz bu dönem para dersi verdiği yer. tcmb nin üst düzeyindeki birçok hoca da bu üniversitenin hocalarıdır. (bkz: fatih özatay) (bkz: süreyya serdengeçti) (bkz: güven sak) (bkz: ümit özlale)
etkinliklerine katılması güzel olan eğitim hedesi.
bugün cumartesi olması sebebiyle okula gittim * * zavallı sabi sübyanların tercih için tobb etü'ye gelmiş olduklarını gördüm, üzüldüm. yapmayın...
okul 3 dönem 11 aydır.
vize haftası yoktur. dersler devam ederken vize olursunuz.
final haftası dersler bittikten 2-3 gün sonra başlar.
temmuz ağustosta derse, finale girmek imanınızı gevretebilir ama;
her yıl 3 ay staja gönderir. staja bok atanlar varsa bu onların beceriksizliğidir.
ben yurtdışında staj yaptım. türkiye'de kalanlar tobb, tai, aselsan, coca cola, yargıtay vs. türkiye'nin büyük şirketlerinde fotokopi çekmek yerine makine başında çalıştılar. torpil yaptırıp iyi yere gelenleri saymıyorum onlar karaktersiz afedersiniz.
eğer yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız kabul almanız daha kolay olacaktır. yurdu 5 yıldızlı otel onu anlatmıyorum bile.
yata yata okuyayım bitince de on numara işe sahip olayım filan yok öyle bir dünya. *
toefl sınavı ile ilgili bilgi almak istediğim okuldur.
(bkz: on bir ayın sultanı)
Hazırlıkta kurumsal toefl yapılmaktadır. Lisede hazırlık okumuş olmamdan ötürü en iyi kurdan başlıyorum anlaşılan sınav zor.
böhüü diye ağlamama sebebiyet veren okuldur.
en alt kurdan başlatmıştır beni.
sürekli eğitim merkezi allahlık, katılmak istediğiniz bir eğitim hakkında bilgi almak için resmen yalvarmanız gereken okul. salaklar mı, tipleri mi öyle acaba? mail atarsınız defalarca, cevap verilmez, telefonla bilgi almaya çalışırsınız, kimsenin bir b.ktan haberi yoktur. bu tavır da, onca övülmesine rağmen verilen eğitimin niteliğini sorgulatır insana ister istemez.
Yilda sadece 1 ay yil sonu tatili yaparlar. iyi bir universitedir, mezunlarinin issiz kalmasi biraz olanaksizdir. Tercih doneminde aklinizda bulunmali burasi.

Edit: daha cok muhendislik alanlarında tercih edilesi yerdir.
tamamen memur hayatına hazırlayan okul, okulumdur. 11 ayın sultanı esprisini benimsemeden mezun olan öğrenci görmek biraz zordur. hadi hepsini geçtim de, en çok koyan şey cumartesi sabahı uyanıp derse gitmektir.
hakkında her ne kadar olumsuz yorumlar yapılsa da verdikleri bursun cezbediciliği nedeniyle hedeflediğim üniversitedir.
binasının görünümü kentpark'ı andırmaktadır. ayrıca, aşti'nin tam karşısında olması sebebiyle tercih eden öğrenci bile vardır belki de.