bugün

eskiden sadece zenginlerin gidebildiği sanatsal bir olaydır. şimdi ise fiyatlar uygun, ama tiyatro salonları bomboş.
sahne sanatı.

yaşar, güler, ağlar, sever, sizi çağırır, dokunmanıza izin verir. ve sanki "alkış"lar ile şahlanır çoğu zaman.

oyuncuların gözlerinin içine bakıp gülümseme şansınız vardır.
Gereksizdir.
Osmanlı'da tiyatro oyunculuğu dini kurumlar tarafından namusluolmayan işlerden biri sayıldı. 1920'de çıkarılan bir kararname Müslüman kadınların tiyatro sahnesine çıkmalarını yasaklamaktaydı. Bir tiyatro şirketinin müdürü bu yasak karşısında "Yetkililer ahlaksız bir hayat sürdüren kadınlara izin belgesi veriyorlar. Böyle bir durumda, ahlaksızlık için verdikleri izni, nasıloluyor da sanat için vermiyorlar, anlamıyorum" diyerek hayretini gizleyemiyordu.
şimdilerde unutulmuş değeri bilinmelidir güzeldir.
En sevdiğim Dersim şano.
bu akşam antalyaspor -o.beşiktaş maçında gerçekleşen olay..

adem laiç penaltı ohh
salih dursun (k.k) ohh

suyundanda koy..
türkiyede en çok ankara'da izlenen kültür sanat aktivitesi. ankara seyircisi biletleri saatinde bitirir.
An itibariyla ekildiğim için, tek başına izledim.

Zamanın birinde bunu sinema için de söylemiştim. Mutlaka deneyin. Çok iyi geliyor.

Edit: olum beni herkes ekiyor. Sevilmiyorum galiba.
çok seçici davrandığım sanat dalıdır. çok oyun izlesem de hepsini sevemiyorum.

bu sezon da oynamaya devam eden sevdiğim oyunlar;

1-kral lear
2-tırnak içinde hizmetçiler
3-yalnızlar kulübü.
4-he-go.
5-empatopya.
6-yuva.
7-gülünç karanlık.
Severim, ince insan isidir.
görsel

gidin. pişman olmazsınız. yüzde 99.
“Ön tarafı açılır-kapanır bir mikâp (küp) içinde hayatı yakalamak… Kapana kıstırır gibi… Tiyatro budur.”
Ateşli sevişme sahneleri olsa da izlesek dediğim sanat dalı.
"sanat" olgusunu çok uzun zaman önce yitirmiş olan fosilleşmiş eğlence aracı. Şu yılda hala tiyatroya giden insan kimse kusura bakmasın kerizdir. Allah Muhammed gibi iMAX salonları varken tiyatro diye bir şeyin hala var olması bile saçmalıktır.
insana; insanı, insanla anlatma sanatı.

insana.
televizyon'un çıkmasıyla beraber bitmiş olan bir sahne sanatıdır. evet.
insanı insana insanla insanca anlatma sanatı.
Para israfıymış.. Sen de israfsın kimse sesini çıkarmıyor ama. insanların zevklerine karışmayı bir öğrenemediniz. Bakın işinize.
Balıkesir'de olmayan sanat ve kültür faaliyeti.
Yine mi tiyatro.

görsel
gönlümün baş tacı olan sanat dalıdır. izlemek kadar oynamak da bir o kadar zevklidir. hayalimdi, gerçek olamadı ama olsundu.
Tiyatro deyince aklıma hep yaşlı bir çift gelir.

Bir gün tiyatro izlemeye gitmiştim yan tarafımda yaşlı bir çift el ele tutuşmuş, ikisinin de gözlerinin içi gülüyor ve yüz ifadelerinden o kadar belliki aşırı keyif aldıkları. Hayranlıkla izlemiştim onları...
Tam sezonunu açıyordum ama virüs sardı etrafı.
En son haluk bilginer abimizin pencere adlı oyununu izlemiştim. Covid yaskaları girdi sonra araya.