bugün

dokuz sekizlik pop şarkısı
böyle de olmaz ki dedirten britanyalı altılı..
akıl almaz müzik zanaatkarları..
tam kelime duygusal..
ne bir eksik ne bir fazla..
http://www.youtube.com/watch?v=jPQEgQsczc8
yine ingilizlerin bu işte en iyi olduklarını gösteren sakin sebil gruptur.. fazla melankolik dense de, iyidir efendim.. dinleyin; dinletin..
Tindersticks ilk olarak 1992 yilinda Ingiltere'de ortaya cikmisti. Kendi adlarini tasiyan ilk albümleri pek cok saygin müzik dergisince yilin albümü secildi. 1994'te iki konser albümü birden piyasaya sürdüler. Ikinci stüdyo albümleri "Second Album" de yine pek cok yerde yilin albümü secildi. Ünlü degillerdi, fazla satmiyorlardi, ama kendilerine cok bagli bir hayran kitlesi edinmislerdi. 1996 yilinda "Nénette et Boni" filminin müziklerini hazirladilar. Albüm agirlikli olarak remixlerden olusuyordu. 1 yil kadar sonra, yine basta NME ve Meoldy Maker tarafindan yilin en iyi albümü sifatiyla onurlandirilan "Curtains"i yaptilar. Gectigimiz yil icinde de, bazi b-side ve singlelardan olusan toplama albümleri "Donkeys"i yayinladilar.

8. albümleri "Simple Pleasure"da Tindersticks yine bildiginiz gibi. Bariton adam Stuart Staples'in vokalleri yine karsi konulmaz derecede cekici. Ve "dünyanin en romantik grubu" olarak taninan Tindersticks'te en önemli enstrüman hala keman. Diger rock gruplarindan en büyük farklari da bu zaten. Albümün acilisi, ve ayni zamanda ilk single olan "Can We Start Again" cok hos bir parca. "If You're Looking For A Way Out" ise harika bir cover. "If She's Torn" ve "I Know That Loving" gibi parcalarda Stuart'in güclü vokali bir kez daha kendini gösteriyor. Harika introsuyla "Before You Close Your Eyes" ise albümün en iyisi. "Simple Pleasure" grubun önceki albümleriyle kiyaslandiginda biraz kisa kaliyor. Toplam dokuz parca var (En kisa albümleri "Curtains"te bile 15 parca vardi). Ama son derece tatmin edici bir albüm. Her Tindersticks albümü gibi yilin en iyilerinden biri oldugunu rahatlikla söyleyebilirim. Tindersticks hayranlari zaten ben bu yaziyi yazmadan önce albümü almis olacaklardir. Tindersticks ile daha önce tanismamis olanlar icin de iyi bir firsat "Simple Pleasure". Özellikle Stuart Staples'in vokaline dikkat etmelisiniz. Adam Peggy Lee'nin erkek versiyonu sanki. "Simple Pleasure" grubun müzigindeki zirve degil ama, her grubun yapmak isteyecegi kalitede bir albüm. Sunu da eklemek istiyorum: Tindersticks dinlemek icin dogustan romantik olmaniz gerekmez. Siddetle tavsiye ediyorum.
albüm bilgi

Sene: 1999

Şarkılar:
Can't We Start Again?
If You're Looking For
Pretty Words
From The Inside
If She's Torn
Before You Close Your Eye
(You Take) This Heart Of
I Know That Loving
Cf Gf
http://www.birikinti.com/muzik/simpleple.htm
bunu seven bunu da sevdi (bkz: morphine).
trouble every day ,dying slowly ,another night in parçalarıyla bünyede kalıcı hasar bırakan nadide ingiliz bohemleri.
being with a full moon and the wind. beyni uyuşuyor insanın aynı anda da biryerlere gidiyor gelmek istememecesine
bir anda gelen o uğursuz neşeyi üzerinizden atmak için yaratılmış grup.dinle bunalımına bunalım katmazsan bi daha alma.
En sevdiğim gruplardan biri. Tindersticks.
Kim bu Tindersticks?
içten ve her daim umutsuz aşklara ilişkin en özel şarkıları yapan gruptur kendileri.
Diğer tüm müzik gruplarından ayrıdır, farklıdır, kendine hastır.
Sadece kendileri için müzik yapan, müzik piyasasını takmayan nadir gruplardan biri.
yakın zamana kadar fark edemediğim için üzüldüğüm nottingham'lı saray kerataları.

kısa zaman önce dağılmış olmalarına rağmen, baş aktör, bir garip sesli adamımız kendi albümleriyle yoluna devam ediyor (neyse ki).
yetişkin ve en az bir kez aşk tarafından tamamen yıkılmış erkekler için sofistike müzik yapan ingiliz grup.
18 şubat'ta crr'de* The Hungry Saw, albüm tanıtımı turnesi kapsamında konser verecek grup.
hüzün ya da duygusallıktan ziyade inadına melankolik grup, hem de en buğulusundan. dokunsan ağlatacak gibi, dokundukça ağlatan.
yetişkin ve en az bir kez aşk tarafından tamamen yıkılmış erkekler için sofistike müzik yapan ingiliz grup.
trouble every day filminin film müziklerini yapan ve bu acayip film sayesinde keşfettiğim grup. rastgele bir anda dinlenmesi kesinlikle önerilmemektedir. şarkıları sanki üzülen insanların acılarına ortak olur.
8. stüdyo albümü Falling Down a Mountain 25 ocakta piyasaya çıkıcak olan grup.
20 eylül'de babylon'da sahne alacak grup!

not : biliyorum benim için geliyorlar!
not2: "evlen benimle stuart!" diye bağıracağım! tabi ingilizce.
Whiskey & Water şarkısının keşfedilmesi gerektiğini düşündüğüm grup.. seviyoruz.. sevmeniz için neden gösteriyorum:

http://www.youtube.com/watch?v=7sz5Oca7lwE
günlerdir aralıksız dinlediğim şahane grup. "şahane" yetiyor mu anlatmaya, hayır. damarlarınızı alıyor sizden. ruhunuz zaten onların.

(bkz: desperate man)
(bkz: jism)
(bkz: another night in)
(bkz: a night in)
(bkz: my oblivion)
(bkz: rented rooms)
(bkz: bathtime)
(bkz: no more affairs)

sadece bunlar bile yeter.
dinle dinle nereye kadar grubu. alıkoyamıyorum kendimi. başka bi şeye geçecek gibi oluyorum, sonra yine bu adamlar. müthişler. *
hangi şarkılarını söylesem bilemedim ama şimdi dinlediğim ve esir alındığım şarkı: buried bones

albümleri:

1993 – tindersticks
1995 – tindersticks [ii]
1997 – curtains
1999 – simple pleasure
2001 – can our love…
2003 – waiting for the moon
2008 – the hungry saw
2010 - falling down a mountain
çıra gibi yanan adamlardır.
yaklaşık 4 aydan bu yana bağlandım, kurtulamıyorum.
ilk dinleyişte nefret edebilirsiniz, böyle müzik mi yapılır diye, azıcık sabredin, hatta uyurken falan açın, bırakın çalsın. 3-4 gün sonra bakın nasıl da bağımlısı oldunuz, nasıl da onlarsız olmuyor, nasıl da ah.

ilk aklıma gelenler

(bkz: rented rooms)
(bkz: (Tonight) Are You Trying To Fall In Love Again)
(bkz: bathtime)
(bkz: another night in)
(bkz: a night in)
(bkz: mistakes)
(bkz: marbles)
(bkz: Chilitetime)
(bkz: jism)
istanbul'a geliyor. hem de claire denis ile.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25185159/
http://www.youtube.com/watch?v=3lpSVyc-ipA
http://www.youtube.com/watch?v=iKFWtrgwo1o arka arkaya dinlenmesi insanı başka başka yerlere götürür ama ne de güzel şarkılardır.
sakinliğin ve sadeliğin şarkılara yansımış halidir.
jism ve raindrops şarkıları oldukça güzeldir.