bugün

gelmiş geçmiş en boktan iki film serisi arasındaki çekişme.
ikisi de candır, bana göre lotr daha iyidir. kitapları ve filmleri mükemmeldir çünkü. kişiden kişiye değişebilir tabii.
(bkz: çare gandalf)
Lotr havada karada alır.
kıyaslanamayacak ikilidir. Birisi geçmişi birisi geleceği konu alır ikisinin de tadı farklıdır.
Bu kıyaslama yerine star wars vs star trek karşılaştırması daha manidardır.
açık ara, lotr öndedir. bir de silmarillion vardır ki; versus'a bile gerek kalmaz.
galibi olmayan rekabettir.
lotr a hakarettir. Star wars ney amk salakları.
sözlükte açılan en çekişmeli versus. seçim yapmak çok zor.
Müslümanı müslümana kırdırsaydın daha az günah işlerdin kardeş.
star wars'un ezici bir güçle alacağı versus. yeryüzünü fethetmek ile tüm galaksiyi fethetmek arasında bayağı bir fark var. lotr sadece yerel bir edebi eser olabilirken, star wars ise galaktik konsepti içine alan daha büyük bir felsefî derinliğe sahip evrensel bir yapıttır. ayrıca jedileri elflere tercih ederim. bir de gandalf'ın you shall not pass'ını mind trickle yıkar atarız.
gelmiş geçmiş en iyi 2 seri filminin kıyaslanmasıdır. aralarında bir fark yok. ikisini de izleyip keyfini çıkarın karşılaştırmak yerine.
lotr'in kitap farkıyla alabileceği versusdur, he ikisi de efsane ikisi de muhteşem o ayrı, ama starwars 97 ise lotr 98 falandır.
Lotr siker siker ağlatır.
star wars 4-5-6 lı serisi bir çok filmi kuşkusuz etkilemiştir. sith, jedi tarihi filan ilgi çekicidir. izlemesi de zevklidir. ancak orta dünya ile çok örtüşen şeyler var mesela;
sithlerin usta çırak ilişkisi; melkor-sauron veyahut sauron-cadı kral (farklı bi bakış açısından).
elfler jediler gibidir. bazıları darkside dediğimiz tarafa meyledebiliyor. misal gondolin'in düşüşünde bi elf (adını unuttum) neden oluyordu yanlış hatırlamıyorsam. karanlıkta kalan elflerde vardı yamulmuyorsam. illa delil olacaksa ork deyip geçiyim.
nazgulleri düşünün ya da başlarda iyi miydi kötü müydü huyları bilmem ama sonuçta güce yenik düşüp, krallıklarından oldular. anakin gibi bi durum.
bir başka benzerlik aule'nin maiası sauron, melkor'un tarafına geçti. bu olaylar dışında bu evrenleri yaratanlar insan olduğu için diğer pek çok benzerlik normaldir, vardır.

aslında felsefeleriyle ilgili bir kaç şey yazdım ama sonra sildim. çünkü filmde ne görmek istiyorsanız onu görürsünüz. şüphesiz iki geniş evrende de bir çok tema işlenmiştir. onun dışında star wars çok geniş bir zaman dilimini ele alır, ancak bu bin yıllar içinde önemli olaylardan bahseder. bu da filmin temelini oluşturmakla ilgili sanırım. ama orta dünyada 1,2 ve 3. (bin yıllık) çağları anlatılır ve sadece 2. çağdan biraz daha az bahsedilir. her ikisinde de geçmişin bazı bölümleri altyapı maiyetinde anlatılır(neden bu durumdalar sorusuna cevap olarak). yani biri mikroskopsa, diğeri mercektir. ama yakındırlar birbirlerine.
Karşılaştırılması yanlış olan iki seridir. Birisi irlanda Mitolojisini ele alırken diğeri tamamen kurgusaldır. ikisininde tadı farklıdır.
yaman bir versustur. ancak neden ingilizce ? ''serisi'' ve ''series'' aynı karakter sayısına sahip. tabi harflerin konumlarına bakarsak böyle daha az atp harcatmıştır. işsizim, yalnızım üzerime gelme.