bugün

1990 yapımı, başrollerinde sean connery ve alec baldwin olan, stratejik önemi çok yüksek son teknolojiye sahip bir sovyet denizaltısının abd'ye iltica sürecini konu alan bir film. özellikle müzikleri çok başarılı.
* http://www.imdb.com/title/tt0099810/
tom clancy'nin bir romanıdır. film bu romandan uyarlanmıştır. en iyi denizaltı filmlerinden biridir. müzikleri çığır açmıştır. türkçeye kızıl ekim olarak çevrilmiştir.
harika bir denizaltı filmi.
--spoiler--
filmdeki belki en can alıcı diyalog red october ın kaptanı ile ikinci kaptanı arasında geçen konuşmada 2. kaptanın amerikada eyaletler arası arabayla gezmek için izin alınma zorunluluğunun olmamasına şarşırması ve cocuksu bir tepki vermesi. gerçekten harika bir diyalog.

--spoiler--

ayrıca film mutlaka izlenmeli.
her şey güzel başlıyor, sean connery ilk diyaloglarda rusça konuşuyor, ancak 5-10 dakika sonra kamarasında seyir subayıyla konuşurken kamera birden bu subaya zum giriyor ve zum çıkarken konuşmalar ingilizceye dönüyor. şu filmde rus rolünde amerikalıları oynatmak yerine rusları oynatsalar ya da rusça bilen başka oyuncuları tadından yenmeyecek ama yok işte olmuyor. yalnız uss dallas'ın yüzeye adeta fırlayarak çıktığı bir sahne var müthiş.

bunun dışında öyle çok da abartılacak bir film değil tabi sıkıcı da değil. seyirlik.

aşmış bir denizaltı filmi için; (bkz: das boot)
--spoiler--
+ kaptan manyeto-hidrodinamik techizat bozuldu..
- yan yatırın.
--spoiler--

ayrıca insanda barsak düğümlenmesine sebebiyet veren müziğe sahip bir de nintendo oyunu vardı bunun..
das boot'un açtığı prestijli yoldan ekmek yiyen film. "niye das boot gibileri çıkmıyor" diye sınatır.
Das boot varken mesaresi okunmayacak filmdir.
denizaltı filmi sevenler için denizaltı konulu filmler her zaman izlenebilir nitelikte olurlar. bu da izlenilebilir bi film. sıkıntı yok sıkıcı değil. ancak türünün diğer örneklerine göre daha kasıntı daha artistik sahneleri olan bir film. ilk sahnesinden anlayacaksınız zaten. kaptanın herşey hazır dalıyoruz dediği sahne. müziği harika. bu zamana kadar bir sovyet marşı sandığım müzik filmde karşıma çıkınca aslında film için bestelenmiş bir marş olduğunu anladım.

uyarı bu kısım yüksek miktarda spoiler içerir.

son dakikalarını izlerken, sovyet alfa denizaltısı iltica etmeye çalışan kızıl ekim adlı yine sovyet denizaltısını yakalayıp torpidoyu gönderince evde heyecandan sikin analarını şu hainlerin saldırın amına koyim diye bağırdığım film. sonunu daha görmedim izliyorum.

ancak dünyayı kurtaran amerikalılar kızıl ekimi sovyet alfa denizaltısıyla yanyana getirip alfa tarafından son atılan torpido nun hefedini saptırarak alfayı batırdı. analarınızı sikiyim. filmin sonunu izleyeni siksinler.
VHS den izlediğimde ortaokula giden bir ergendim o zamanda şu anki kadar keyif alıyordum filmi izlerken. filmin müzikleri de film gibi on numara beş yıldız. denizaltı filmi sevmeyen bir adama bile keyif aldırıyorsa izlenmesi gerek.
solcu değilim ama soğuk savaş dönemini özlüyorum abd kovboyları tek başına at oynatamıyordu o yıllar güzel bir soğuk savaş filmidir izleyin izlettirin .