bugün

haftasonu gideceğim bursa da bilet bulabilir miyim merak ettiğim film.

ay hobbit i siken yok muu
bir günde bitirilen kitabından sonra merakla beklenen, bir peter jackson yapımı. orlando bloom da cabası.
çok ses getirecek olan film.
tam bir ara film olmuş ne başı belli ne sonu. kitapta olmayan sahneler sırf filmi doldurmak için uydurulmuş. Konunun akışının iyi olmasına rağman filmin sonunda hevesinizi kursağınızda bırakabilir. yine de hobbittir ne olursa olsun izlenir. Not: yurtdışında izledim.
Bugün çoğu kişinin gideceği film. Biz de gideceğiz tabi.

Edit : what the fuck is that? gene bir ibnelikle biten film. Sermayesini siktiklerime bak. Arkadaş o film orda biter mi ya piç Peter !
imax de izlenecektir.
dolayli yoldan sinema partneri arayan yazarlari bir cati altinda toplayan basliktir.
cinemaximum salonlarında ( kanyon, istinyepark vs..) izlemek isteyenlerin cinamaximum'un mybilet sözleşmesini feshedip kendi bilet satış sitesini açması nedeniyle marsgate.com.tr adresinden bilet alabilecekleri film.
20:45 seansına gideceğim film gibi film dolasıyla fenerbahçe maçını kaçırmama sebep olacak film olarak da adlandırabiliriz.
çoğu insanın tek başına gideceği filmdir, nedense genelde insanlar bu seriyi sevmez anlamak mümkün değil.
--spoiler--

az önce bitirdiğim filmdir.
ilk filme göre daha başarılı olduğunu söyleyebilirim, daha fazla aksiyon sahnesi ve daha adrenalinli sahneler vardı. özellikle legolas'ın olduğu sahneleri büyük hayranlıkla izledim.
ilk filmdeki gibi bilbo "başrol" oyuncusu pozisyonunda değildi, yüzüklerin efendisi'ndeki gibiydi yani başrol diye bir kavram pek yoktu.
son yarım saatinde biraz kitaptan kopulmuştu ama iyi oturduğunu söyleyebilirim kitaptan bağımsız sahnelerin.
3 filmlik bir serinin 2. filmi olma özelliği çok iyi oturmuştu, olayların hepsi yarıda bırakıldı iyi anlamda. "lan burda biter mi?!" dedirtti.
bana göre en etkileyici sahne sauron ile gandalf'ın mücadelesi idi.

--spoiler--

edit: film hakkında fikrimizi beyan ediyoruz millet eksiliyor olaya bak. yani özelden ulaşsa her iki taraf için de faydalı olacak ama işte yok.
Gandalf vs Sauron son zamanların en epik sahnelerinden biriydi.
Tam olarak bekleneni cok cok karsilamadi ama yine de muhteseferrikaydi.
tüm yorgunluğuma rağmen yazmadan yapamadım.

"kitap daha iyiydi yeaa." siksiği yapmaya hiç gerek yok çünkü göbeğini sevdiğim peter jackson kişisi çok iyi kotarmış, en azından "benim" beklentilerimin kat ve kat üstündeydi. hiçbir şey beğenmeme'yi adet edinmiş insanlardan olmıycam, hayır.

------- spoiler -------
kitapta fıçı sahnelerinde orkların nehirde cüceleri 5 metre ötede takip ettiği, fıçılardaki cüceleri öldürmeye çalıştığı, orman elflerinin ise bu olaya müdahale ettiği falan yok ama keşke olsaymış, çünkü mükemmel sahnelerle, efektlerle desteklenmiş bu süre. bombur'un fıçının içinde, fıçıyı adeta bir kalkan gibi kullanıp orkları ezip geçmesine çok ayrı güldüm, mizah iyidir hoştur.

tauriel ise tamamen filmde kadın açlığını gidermek için var zaten bunu söylüyorlar ama benim gözümü çok tırmalamadı, gayet de iyi ablamız, zaten ona bakarsan arwen de gereğinden fazla büyütülen bir karakter ama güzelliğinden dolayı çok ses çıkarılmadı, özellikle erkek bünyelerde. sadece sahneleri bi ton daha az olabilirdi.

beorn en çok merak ettiğim karakterlerdendi ama fazla görünmedi gibi.

cüce ve elf aşkı hiç olmamış, orada bi "noluyo ya" oldum.

smaug da gayet iyiydi, azcık kendini beğenmiş havaları hakim kendisinde, bilbo da bu "zaafını" yağlayıp ballayarak iyi kullandı ve böylece göz göze gelmesine rağmen hayatta almayı başardı, tatlı dil orta dünya'da da olsa iş yapıyor. ayrıca kendisi için 2,5 yıl çalışılmış, doğrudur inandım, 10 numara olmuş.

o değil de cüceler kapıya ulaştıklarında anahtar deliğini bulamayıp umutsuzluğa düşüp-thorin de dahil- geri dönüyorlar ya, kitabı okumama rağmen, "lan yoksa pj burda bitirip orta parmak mı çakıcak." diye düşünmedim değil. yani demek istediğim oradaki "çaresizlik" çok iyi yansıtılmış.

----- spoiler -----

2. kez gidip izleyeceğim film bu bir de, evet.
emeği geçen tüm ekibi öpüyorum kukuletalarından..
---Spoiler-----
legolas dan hatun araklayan cücenin bulunduğu film. Ulan ejdarhalara inanırım buna inanmam.
---Spoiler----
haftasonu baya gişe yapıcak olan filmdir.

şahsen bende gitmeyi düşünüyorum. izledikten sonra editleyeceğim.
--spoiler--

tam 1 yıl bekleyişten sonra koşa koşa gittik filme. filme giderken her şeyin kıvamında olacağını ama Peter reyizin seriyi 3 filme çıkarmasından dolayı bazı aksamalar olacağını düşünmüştüm ki yanılmadım da.

yani yıllarca sırf bir filmin 2.sini çekmek için bok gibi yerlerde bitirilen filmleri kınadım, gel gör ki fanı olduğum, hastası olduğum bir serinin buna kapılmasına biraz bozuldum. tamam çek 3.cü filmi ama ne diye bok gibi bitirirsin. filmin bitiş yerini burada söylemeyeyim izlemeyenler için ama ben şahsen sanki boş bir film izlemiş gibi oldum. tam 3 saate yakın müthiş haz alarak izlediğim film o son bitiş sahnesinde yerini yokluğa bıraktı. şimdi diyeceksiniz e ilk filmde bu şekilde sonlandırıldı. evet ama ilk filmde zaten beklenilen erebor'a varmak değildi, erebor'a ulaşmaya çalışırken yaşanılanlardı. ama bu filmde erebor'a ulaşıyorsun, ejderhayı uyandırıyorsun, bir süre ejderhayla savaşıyorsun sonra pat haydi bakalım. ayıp lan. film bittikten sonra salonda müthiş bir sessizlik oldu, ışıklar yandı herkes birbirine baktı boş gözlerle, noluyoruz lan diye. utanmasam makinist 3. cd'yi tak diye bağıracaktım sinirden. hayır toplamda 3 lotr serisi 1 hobbit çekmişsin. hepsinin sonlarıyla tatmin etmişsin seyirciyi, bundaki amaç neydi. zaten belliydi böyle bir şey olacağı. Peter Jackson seriyi 2 film olarak çekeceğini söyledi, yapımcılar 3 olacak dedi ve para galip geldi seri 3e çıktı. neyse artık yapacak bir şey yok, öyle ya da böyle bu orta dünya bizim dünyamız. biz sesimizi çıkarmayız ama fan olmayan ve sadece sevdiği için bu filmi izleyenlere anlatamazsınız bunu. çünkü adam bilmiyor, kitabını okumamış haydaa burada film mi biter amuğa goyim der. fanlar tabi biraz daha ılımlı yaklaşabilir, neler olacağını ve kurgunun ne yönde gideceğini bildiği için. ama ne dersek diyelim 1 sene daha sabırsızlıkla beklenecek serinin devamı.

filme gelince; legolas yüzüklerin efendisi serisinin aksine burada biraz soğuk. kimseye fazla önem vermeyen bir elf. bunda tabi lotr'da görmediğimiz babasının da etkisi var. elf olmuşsun ama adam olamamışsın dedirtti kendine sağolsun. ayrıca elf kızlarının ne kadar güzel olduğunu arwen'den sonra bir kez daha gördük. ama bir elf kızının bir cüceden etkilenmesi pek inandırıcı değildi, ya da cücenin tasviri kitaptaki gibi değildi. yine de fazla abartmadıkları için bu arka planda kaldı. sauron'un göz olmadan önce ne olduğunu da gördük, ve bu sahneler müthiş lanse edilmiş. bu kadarını beklemiyordum şahsen. özellikle gandalf ile konuşma sahneleri güzeldi. macera olarak biraz daha hızlandırılmış olan filmde en büyük eksik sürekli bekleyip de göremediğimiz şeydi ayrıca; legolas ve elflerin cücelere yardım etmesi. böyle olsa daha bir heyecanlı olurdu. tabi yine bir yardım söz konusu ama bu kendi çıkarları doğrultusunda gerçekleşti. legolas'ın derdi ayrı, thorin'in derdi ayrı.

neyse fazla uzatmanın bir anlamı yok sanırım. müzikleriyle, sahneleriyle müthiş bir keyifti gerçekten. kesinlikle eğer fansanız mutlaka gitmelisiniz ki zaten gideceğiniz de allah'ın emri. eğer bu tarz filmleri sevip de bu yüzden gidecekler varsa lütfen filmin sonunda peter reyize küfretmeyin sabırla 3. filmi bekleyin.

ve unutmayın orta dünya hepimizin..

--spoiler--
tolkien'in kemiklerini sızlatan film. geçen sene çıkan film de çok iyi değildi fakat içinde orta dünya ruhunu bulabiliyordunuz. bu film ise aşırı gişe meraklısı olmuş. bu faciayı unutmak adına üçlemeyi tekrardan izleyeyim bari.
Bir iki kule olmayan film tanesi. He genede orta dünya, hobbitler, orklar, smsaug, akar ama cidden üçlemenin çok çok altındadır. He bu filmin içinde bulunduğu üçleme ise tek kitaptan çıktığı için iyicene boka saracaktır. uzat allah uzat.
'the hobbit the desolation of smaug' hakkında nacizane değerlendirme yapmak istiyorum. şunu da yapalım da insanların seyir zevkine etmeyelim.

--spoiler--

ilk olarak filmin kitaptan bu denli uzaklaşılarak çekilmesi kabul edilebilir bir durum değil. ben kitabı okuyup da beğenecek bir insan olduğunu tahmin etmiyorum. ilk aklıma gelen husus Tauriel karakteri. hadi film için karakter yarattın anladım. cüce Kili ile olan aşk hikayesi nedir ya? yemin ederim filmden soğudum. oldu olacak alacakaranlık serisine bağlasaydınız. bu kadar saçma birşey olamaz. yine kitapta yer almasa da hadi Legolas'ı film için koydun. peki o saçma kıskançlık tripleri nedir? koskoca Legolas'ı ne hale getirdiler. lakin hoşuma giden şu hususu belirmeliyim. Legolas'ın Gimli için söyledikleri ve Gloin'in Gimli nin babası olduğunu kitabı okumayan seyirciler için gösterilmesi hoş olmuş.
gelelim Beorn karakterine. bu denli mühim ve güçlü bi karakter açıkcası doğru tasvir edilememiş, güzel yansıtılamamış. bunun yanında gayet tabi iyi noktalarda vardı. Smaug ve Bilbo sahnesi çok hoşuma gitti. Smaug tatmin etti açıkcası. yalnız Smaugu erimiş altınla öldürme amacı beni benden aldı. ancak bu kadar saçmalanabilirdi.
kısa değerlendirmelere gelirsek; Erebor güzel betimlenmiş. Dol Guldur da Sauron sahnesi hoş olsa da gayet tabi kitapta yer almıyordu. ek olarak Bolg karakterine yer vermeleri güzel lakin pek olmamış gibiydi. yanlız Beş Ordular Muharebesini Bolg değil de Azog yönetecekse şimdiden küfürleri hazırladım. karakter yansıtmalarını eleştirirken şunu da belirmeliyim ki Bard güzel yansıtılmış. Thranduil salt kötü gibi gösterilse de sahneleri hoştu. filmin elle tutulur noktalarından biriydi bunlar. gayet tabi Thranduil-Thorin sahnesinde ki yüzün çürümesi bariz saçmalıktı. ek olarak hoşuma giden bir ayrıntı vardı ki; Bilbonun yüzüğü taktıktan sonra örümcekleri anlayabilmesi.
neyse gayet tabi tekrar izleyeceğim ve daha ayrıntılı tartacağım. Tüm beklentim gelecek filmde ki Beş ordular Muharebesinin güzel çekilmesidir.

--spoiler--

Şunu da unutmamak gerekir; kitaba göre değerlendirilmediğinde ise piyasada ki bi çok filmden güzeldir, izlenir.
izlemek için kalbimin hiç atmadığı kadar hızlı atmasına neden olan filmdir.

(bkz: ağlamak istiyorum sayın seyirciler)
henüz seyretmediğim film.

ejderha'yı görmek için gideceğim, yoksa cüceler ve elfleri merak ediyor değilim. filmin fragmanında bir söz vardı ki aslında tüm zamanların en gizemli repliği;

" ejderha uyanırsa hepimiz mahvoluruz."
bana göre güzel bir filmdi ama orada da bitirilmez ki.gelecek seneyi beklemeden gidip kitabı alıp okumaya başlayacağım.
imax 3d fiyatı 21 lira olan film.

emeğe saygı çerçevesinde benim için 5 lira olan psikolojik sınırın 2 katı olan 10 lira verilir de. 21 ne abi ya gözlüğü zaten çıktıktan sonra topluyorsun üstelik. gitmeyeceğim film.
beklentileri karşılayamayan filmdir, zira yeni çıktım sinemadan içimde buruk bi sevinç var.