bugün

tarih kitaplarındaki düzenli ordudan kasıt elf'lerin ordusuydu kesin.
sıçık film.
galadrielin sauronla savaşırken bildiğin the ring deki samaraya döndüğünü görüyoruz ki taa lotr 1 den biliriz o öfkeli hali öyle değildi bu hatunun burda komik olmuş.

9 lukların tipi ne lan öyle? hobbit beklenmeyen yolculukta kısacık gördüğümüz bedensiz hali bile en başta yine jacksonun kendi tasarladğıı tipe uygunken bunlar şaka gibi olmuş.

kısacası sıçık film.
ötesi değil, legolası tanrı boyutuna çıkarmalarına ise sadece gülüyorum.
allahtan filmi izlemedim de şu ilgili sahnelere ulaştım sadece... iyiki de izlememişim. 1. film iyi 2 eh işte bu ise sıçık olmuş.
kitapta bulunan konudan biraz saptığı için biraz sinir bozucu yapıt olmuştur.

--spoiler--

yaklaşık 1 yıl önce okuduğum kitap olmasına rağmen hemen hemen unutmadım fakat kitapta bulunan olayların dışına çıkılmıştır.
Throin meşekalkan bu derece sinir bozucu şekilde delirmemiştir.Thrain yani Thorin meşekalkan'ın babası kitapta sıklıkla bahsedilmemekteydi.Kirletici azog'a gelince kim tarafından öldürüldüğünü tam olarak hatırlamıyorum.Kuyut orman'ın lideri thranduil bu denli sinir bozucu ve kalleş değildi.Legolas hiç yoktu zaten yinede iyi bir yapım fakat legolas'ın o kulenin taşlarına basıp zıplaması yohh amına dedirttmiştir.

--spoiler--
legolas'ın kara muratlığa aynen devam ettiği film.

hatta bi ara aksiyonu o kadar abarttı ki sinema salonu koptu resmen gülmekten... cüneyt arkın'la yetişmiş bir toplumuz sonuçta. başka ülkelerde böyle reaksiyon gösterildiğini sanmam.

neyse film fena değil de ben hala interstellar'ın etkisinde olduğum için her şey boş geliyor. yine de orta dünya severler için iyidir...
Dün izlediğim ve fena bulmadığım hobbit serisinin 3. filmidir.
okuması zevkli film adı. orda burda söylüyorum ki ingiliççem iyi sansınlar. telaffuz bomba. grammer yok.
kötü film. küçükken en sevdiğim kitaptı hobbit. adam yüzükleri ne kadar iyi yaptıysa bunu da o kadar kötü yapmış. adamın çocuğuna yazdığı küçücük kitaptan büyüklere göre ve 3 film çekmeye çalışırsan böyle olur. hani savaş nerede? hani kartallar? iki uçtular sadece. o kitaptan 3 film yapıp nasıl eksik bırakabildin? o olmayan saçma aşk yüzünden mi savaş yoktu yani filmde. hiç sevmedim. silmarillion' a bulaşmasın.
peter jackson yönetiyorsa o film izlenir. hele ki j.r.r. tolkien'in bir eseriyse...
Tolkien'in hobbit eserinin son bölümüdür. Diğer iki filmi vizyona girdiği gün izlemiş olmama rağmen hala gidemediğim filmdir ayrıca. ilk fırsatta izlenecektir..
Lotr serisinin heyecanını veremedi. Beklentimi aşamadı maalesef.
45 dakikalık savaş sahnesi bulunan filmdir.

--spoiler--

Lord elrond ve saruman'ın nazguller ile olan mücadelesi izlemeye değerdir.

--spoiler--
Gerçekten o kadar beklentiyi karşılayamadı film. Ama izlenmeyecek bir film değildir güzel filmdir ama beklentilerin biraz altında kaldı diyebiliriz.
Final döneminden sonra hemen izleyeceğim film.
nazgüllerin paint programıyla hazırlandığı film.
hobbit'in açık ara en iyisidir. şimdi ilk önce peter jackson'a kafam girsin. bunu at cebe. ama arkadaş bu son orta dünya filmi. orta dünya sevmiyorsan siktir git izleme. parama yazık falan deme sikerler. o sinema salonunda olmamış yeaa bu ne dersen gömerler seni oraya o derece fanlar var. olmamış evet orklara kafam girsin anime ork olmuş. nerede o lord of the rings'deki orklar. beyler orta dünyayı son kez gördük. gidin izleyin. beğenin la bişeyi de amk
Kodkoca elf ordusunun bir tek bile ok atamadığı film. Yazıklar olsun.
Kartallar gelir, güneş açar filan...
filmin bazı sahneleri özellikle de taurel ile kimi arasındaki ilişki yeşilçam filmlerini andırıyordu. Arkada bi müzik eksikti.
Süper ötesi. Ama orta dünya ya veda etmek çok kötü.
Keşke lotr'dan sonra çekilmeseydi dedirten filmdir.
filmde konuya ve kitaba hakim olanlara ufak sürprizler hazırlanmıştır. Kitapta üstünkörü geçilen bazı olaylar filmde ayrıntılı olarak işlenmiştir.
Savaş ve savaşın dramı yoğun olarak verilmiş, orta dünyanın bizde bıraktığı izin üzerinden bir kez daha geçilmiştir.
mutlaka sinemada izlenmelidir.
--spoiler--
filmden çıktığımda aklımdaki tek cümle legolas'tan ne istediniz oldu? elbette legolas bir kahraman, izlediğimiz film zaten fantastik kurgu biliyorum ama filmi durdurup "senin gözlerine noolmuş" demek geldi içimden. düşen kayaları basamak yapıp kurtuluşunu söylemiyorum bile zira o legolas, bizim legolasımız.

neyse devam edersek ak divan sahnesi çok güzeldi. güzeldi ama galadriel bir anda dabbe'de içine cin giren kadınlara dönüştü. o üzdü bir an. ne bileyim galadriel'e ayıp olm yapılır mı?

tamam kitaba tamamen uymayın. zaten bir tane çocuk kitabından üç film çıkacağı söylendiğinde öyle bir şey umut etmemiştik. yine de olmadı, olduramadınız işte. tauriel diye bir elf yarattınız bari takip etseydiniz. savaşın ortasında dövüşen adama killi diye bağırmak da ne? ya orada savaşı göster, kartalların gelişine daha fazla saniye ayır, beorn'u yirmi saniye değil bari iki dakika göster. neden bu filmin ortasına böyle bir aşk draması koyuyorsunuz ki?

sonra thranduil var bir de. en bi güzel elf. bu ırkın sahip olduğu özellikleri tek bir mimiğiyle bile yansıtan, "allam bana elf yolla gökten" dedirtecek kadar asil bir adam bu. yürümüyor süzülüyor adeta. ama. o amayı neden dedirtiyorsunuz, çok mu kıskandınız. "bak bak şimdi bi sahne yazıcam karizma yerlerde ehehe" diye mi konuştunuz aranızda? koskoca thranduil geçmiş sonradan yaratma, uydurulan elementlerden tahtaya karşılık gelen tauriel'e "sevgin de gerçekmiş bacım kusura bakma" diyor. öbürkü "gömmek istiyorum" diyor. abimiz de "olur" diyor. o kadar. olur. sonra legolas dönüp arkasını giderken "senin annen bir melekti yavrum" tandanslı cümleler ediyor. "annen seni çok severdi." aaa ne enteresan. annesi çok seviyormuş oğlunu inanılmaz. neyse yine de sarı saçlarından sen suçlusun thranduil.

sonracığıma ben thorin meşekalkan'a da laflar biriktirdim. kitapta hikaye bizim minik hobbitimizin tamamen. kahraman o. adil olan güçlü, korkusuz, sevgi dolu olan hep o. ama bu thorin kitapta bu adamı her şeyin önüne atıyor. işine geliyor ejderhaya koş, işine geliyor hadi yallah. ne bileyim kitapta pis adamın teki. ölünce de üzülmemiştim. iki filmdir bir karakter yarattılar acaba nasıl o aç gözlü hallerini yansıtacaklar diyordum ki peter jackson onu da yapmış. ne demiş. ejderha hastalığı. oooo şimdi anladım thorin yoksa mükemmel bir adam. neyse filmlerdeki thorin'i sevdik tabi.

gandalf'ın da asası sadece sopa olarak düşman dürtmeye yarıyordu galiba. zira hiç büyü yapmadı adamcağız. üstelik de kimsenin sallamadığı bir yaşlı adam yapmışsınız. ayıp. çarpılırsınız.

kendine meme inşa edip içine altın dolduran adamın da bu kadar rol almasına gerek yoktu. savaş göreydik, cenaze göreydik, bilbo'nun diktiği ağaçları, o güzel sihirli bahçeleri, yemyeşil shire'ı göreydik.

yine de bayıla bayıla izlemedik mi evet izledik. dvd'si çıkınca yine izler miyiz izleriz. ama senaryo farkını bilsek de kral'ın dönüşü'nü çeken bir yönetmen bunu nasıl yapmış anlamak mümkün değil.
--spoiler--
demin sinemadan geldim ve sıcağı sıcağına yazayım. benim adıma hayal kırıklığı oldu. yani iyice gömmüyorum tabiki izleyin. ama 145 dk hobbit için kısa. ve saruman sauronun peşinden gitti ve nolduğu belli değil göstermedi resmen. lan filmin son serisi nasıl atlarsın? daha yenisi yok yani saruman ile sauron naptı şimdi neden yok? savaş çok iyi sayılmazdı. bir kralın dönüşü bekleyenler için yani. lotr üçlemesinin son filmi gibi beklemeyin. zaten tolkien amca smaug u hemen öldürdüğü için merakım da boşa çıktı.

demem o ki belirsizlikler çok. eğer +30 dk gibi bi saçmalık yapmazlarsa film eksik. kim kral oldu? sauron ve saruman noldu? bu sorular cevapsız.
Savaş sahnelerinde oldukça klişe barındıran, uzun bakışma sahneleriyle yaran filmdir. Ancak genel olarak bakıldığında 145 dk'nın boşa gitmeyeceği ve eğer lotr hayranı iseniz sonunda ağlayabileceğiniz kesindir.
yeni izlediğim film ve ilk olarak şunu söylemeliyim ki, el oğlu harbiden de yapıyor amua goyim. ve; aragorn maragorn hikaye, gerçek efsane sensin thorin meşekalkan reyiz..

--spoiler--

azog.. ismini her duyduğumda, tipini her gördüğümde ana avrat sövecem sana olum. nasıl ölmedin lan o suyun altında sen? nasıl öldürdün lan thorin reyizi? öyle ya da böyle thorin seni sikti mi, sikti. tek tesellimiz bu en azından.

ya gandalf dede sen de bi büyü yap artık amına koyim. büyü yapmayan büyücü mü olur lan? ortalık kan gölü sen halâ sopanla düşmanı dürtüyorsun. yapaydın bi büyü de sikeydin şunların ebesini ama yok. illa dökülecek o kanlar

kili'ye de yazık oldu. onu da azog piçinin oğlu bolg öldürdü. babadan oğla nesil bunlar babadan oğla nesil! anasını siktiğimin orospu çocukları! puu orospu çocukları! yani çok özür dilerim ama anasını siktiğimin orospu çocukları!!

Thranduil. tamam karizmasın. tamam taşaklısın. tamam efsane bir karaktersin amına koyim de hiç yardım sever değilsin. adamlar ölüyor, gandalf bir iki kelam etmese ordunu geri çekiyordun nerdeyse. sağlam savaşıyorsun orası da ayrı tabii. legolas'ın kime çektiği belli. ama sadece kendi ırkını düşünerek olmaz bu işler. bugün sen yardım edersin onlara, yarın öbür gün onlar sana. ne demişler, komşu komşunun külüne muhtaçtır. o değil de, geyiğin üstünde çok asil süzülüyorsun be.

legolas bildiğimiz legolas işte. düşen kayaların üstüne basa basa çıkan atletik legolasamız. yalnız neden gözlerini mavi yaptılar senin hiç anlam veremedim amk.

gelelim alfrid'e. hani şu korkak, paragöz, yalancı, çıkarcı piçe. sen nasıl bi adamsın lan? adamı izlerken hem sövüyorsun hem gülüyorsun. savaşmamak için karı kılığına girip kadınların saklandığı yere tünemiş ibne. ayrıca ilk destekli sütyeni kendisi bulmuş olabilir, zira sütyen kısmını altınlarla doldurmuş amına koyim. o kadar dolgun olmuş ki kate upton görse kıskanırdı.

smaug'u da çok kısa tutmuşlar. şehrin amına koyuyordu ama okçu bard zayıf bölgesinden vurdu öldürdü. bard'ın oğlu oku getirmeseydi o da yarrağı yiyordu. o değil de oğlu da anasının gözüymüş hani. büyüyünce babası gibi iyi savaşçı olur.

king dain sen ne psikopat bi cücesin lan asddskjf. koca koca orkları kafa atarak indirdin amk. Thranduil ve ordusuna kafa tutman ve terk edin burayı yoksa ölürsünüz demen çok taşaklıcaydı. zaten kendisi hakkında en güzel lafı gandalf bilbo'ya söyledi; ''thorin'in kuzeni olur. ikisi arasında thorin daha mantıklıca davrananıdır.'' yani king dain ne kadar gözü kara, mantıksız ve korkusuz olduğunu, herkese kafa tutabilen inatçı biri olduğunu bu cümleden anlıyoruz.

galadriel'li sahnede de sauron reyiz'in silüetini az da olsa görebildik. o değil de saruman reyiz de çok taşaklı amına koyim. nazgulların ağzına sıçışı da ayrı karizma. hatta o denli gaza geldi ki, ''sauron'u bana bırakın'' dedi ya la. ama sonrasında içten içe ''vay amk bi anlık gazla ne demişim la ben'' dediğine eminim. elrond'la beraber nazgulları püskürttüler iyi güzel hoş da sonrasında neler oldu akıbeti belli değil. oraları da gösterselerdi iyi olurdu. saruman sauron'u bana bırakın dedi kaldı öyle. inşallah bi devam filmi çıkar da o filmde de buraları anlatırlar.

ve son iki paragrafımı iki efsaneye sakladım. thorin meşekalkan ve bilbo baggins..

ejderha hastalığına yakalanan ama hastalığın üstesinden gelip özüne dönen thorin, aragorn'dan daha efsane bir karakterdir. Thranduil ordusuyla kapılarına gelip dayandığında, geyiğiyle beraber yavaşça gelen thranduil'in geyiğinin ayağının dibine ok atması, akabinde ''hemen gitmezseniz bi dahaki sefere kaşının ortasına yersin o oku'' demesi, bunun üzerine thranduil'in ordusuna verdiği talimat doğrultusunda bütün elflerin oklarını cücelere doğrultması, cücelerin hemen siper aldıkları kayaların arkasına saklanması ama thorin reyizin elinde gerdiği okla hiç kımıldamadan Thranduil'in gözünün içine bakmaya devam etmesi kendisinin ne kadar efsane bir karakter olduğunu kanıtlar nitelikteydi. ölürken bilbo'yla vedalaşma sahnesi ise filmin en güzel sahnelerinden biriydi.

bilbo baggins.. thorin'le aralarındaki dostluk bağı anlatılmaz, izlenir ve hissedilir. thorin öldükten sonraki ağlamasıyla, diğer cücelere thorin hakkındaki duygularını kelimelere dökememesiyle, sadakatiyle, bir hobbit'ten beklenemeyecek derecede cesurluğuyla gönüllerde taht kurdu. yeğenin frodo daşşağını yesin senin daşşağını. arkentaşı'nı savaş çıkmasın diye thranduil'e getirmesi ise arkadaşlarını ne kadar önemsediğini gösteren olgunca ve zekice bir davranıştı. kısacası, adamsın.

--spoiler--

iyiydi, güzeldi, hoştu yani. dvd'si çıksın tekrardan izlenir. ve son olarak, ananı sikem azog.

edit: ananı sikem azog.
ülkemizde izlenme rekoru kıran muhteşem film.
http://www.esaspark.com/h...avasi-rekora-gidiyor.html
hobbit üçlemesinin en iyisi film.

sıcak edit: o ejderhayı konuşturuyorsun ya peter orda film kopuyor benim yapma peter.

beğenmeyen arkadaşlara edit: "kötü diyorlar ya öyle değildir umarım" diye diye başladım izlemeye. hiçte düşündüğüm kadar kötü değildi hatta gayet tatmin ediciydi. nasıl bi şey bekliyordunuz henüz çözemedim. şimdi kitap mitap bi şeyler deme ihtimaliniz yüksek de kitaba bağlı kalınmayacağı aylar öncesinden söylendi.

ben bu insanları anlamıyorum sözlük.

üzgün edit: en sevdiğim atkımı koltukta nasıl kaybettiğim hala merak söz konusu. yeni sahibi ona iyi bak goodbye my lover.