bugün

görsel

izmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (iYTE) Malzeme Mühendisliği Bölümü'nde görevli, iran uyruklu, Yrd. Doç. Dr. H.M.Z.'ye 3 kız öğrencisine cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle verilen 9 yıl 3 ay hapis cezası itiraz üzerine istinaf Mahkemesi tarafından usulen bozuldu. Mahkeme, devlet memuru olan H.M.Z.'nin yeniden yargılanabilmesi için soruşturma izni gerektiğine karar verdi. Üniversite yönetimi, 7 yıl sonra idari soruşturma başlattı.

Dava kapsamında, tacize uğradıklarını iddia eden öğrenciler, mahkemede ifade verdi. Öğrenci B.D., Yardımcı Doç. H.M.Z.'nin danışman hocası olduğunu belirtip, "Bana ilk teması odasında birlikte otururken oldu. Elimden birden çekip, beni öptü. Bunun üzerine, 'Hocam lütfen bir daha bu şekilde davranışlarda bulunmayın, hoşlanmıyorum' dedim. Bana, sürekli laboratuvarda ve odasında yakınlık gösteriyordu. 'Sen benimsin' dedi. H.M.Z., okulda beni gördüğünde sürekli el işaretiyle 'kalbimdesin' diyordu" dedi.

https://www.gercekgundem....anar-diye-ses-cikaramadim
Sizden üst kademede birinden gördüğünüz her taciz bunu ortaya çıkarma konusunda sizi zorlar. O yüzden kıza hak verebiliyorum. Daha doğrusu yargılama hakkını kendimde görmüyorum.