bugün

çok yoran, çok eğlendiren ve bağımlılık yapan spor.
dünya'nın en iyi sporu seçilmiş, yapısı itibariyle, yüzmeden bile daha fazla efor sarfettiren ve haftada yaklaşık 3 kez yaptığım spordur, tadına varılmaz.
muhteşem bir spor oynaması eğlenceli olduğu kadar kondisyon da gerektirir.
sağlığa birçok açıdan yararlı olan spordur vesselam. bel fıtığı nedeniyle bırakacağım, raketimi de satmayı düşünmekteyim.
vücudunuzun her kası çalışır. haftada 1-2 saatlik kurslarla 10-12 haftada tam anlamıyla oynamaya başlayabilirsiniz. tabiki profesyonel anlamda değil. profesyonel seviyede oynamak, erken yaşta bu işe başlamayı ve sıkı bir program dahilinde çalışmayı gerektirir.

oynamasını öğrendikten sonra zengin sporu olduğunu da düşünmüyorum. ha oynayan kitle zengin kitledir o yüzden zengin sporu olarak anımsanır. alırsınız bir adet selex marka raket, 30 lira. gidip okulun kortlarında bedavaya oynarsınız veyahut kaldığınız sitelerde bulunan kortlarda ter atarsınız. özel kortların da saati 30 lira izmitte. o kadar pahalı bir şey değil yani oynamak. keza oynarken aldığınız haz verdiğiniz paraların önemini yitirmesine sebep olur.

dünya sıralamasında en iyi oynayan profesyonel oyuncu an itibariyle novak djokovic'dir. disiplinli karakter sergilemesiyle bence hak ediyor bulunduğu yeri. ayrıca sempatik bir adamdır. bir çok rakibinin taklidini bire bir yapmıştır. ekteki videolara bakınız;

http://www.youtube.com/watch?v=I7OfaRAWEXA&feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=GkUii_HXz7c
http://www.youtube.com/watch?v=9BbiqyTr15s&feature=related

bir de iranlı mansour bahrami denen bir şahsiyet vardır ki izlerken bile keyif alırsınız. bir aralar bu adam sosyal medyalarda türk olarak lanse edilip ülkemizin az da olsa gururu olmuştur alman tenisçiyle dalga geçerek. ahahahaha

http://www.youtube.com/watch?v=d6Vqp6UveIU sadece 5:35'den sonrasını izlemeniz bile kahkaha atmanıza neden olur. *
izmitte bulunan amatör tenis oyuncularının her türlü düellosuna açığım. buyrun kapışalım.*
sessizlik sağlanmadan oyuncular oyuna başlamıyor bu oyunda.
konsantrasyon sağlanması lazım diye kılıfa da uydurulmuş. hangi oyun konsantrasyon gerektirmiyor ki.
zengin oyunu olunca böyle oluyor sanırım.
erkeklerde dünya sıralamasının nasıl puanlandığını merak ettiğim spor.
en eğlenceli sporlardan biri lakin türkiyede yaygın değil ve pahalı. fakat insan başladı mı bırakamıyor. rusyada olsaydık iyiydi.
izlemesi en keyifli olan sporlardandır.
Tüm vücudu çalıştıran ender sporlardandır . Asil bir spordur . Her vuruştaki o heyecanı yaşayan bilir tavsiye edilir .
Normal tenis neyse de, masa tenisinde izlenmesi mümkün olmayan bir spor(!) dalıdır.
yazın 4 saat süren wimbledon finali nedeniyle pembe dizisini izleyemeyen anneannemle bozuşma nedenim olan spor. pişman değilim, on numara maçtı.
yüksek kondisyon, zeka ve dayanıklılık gerektiren, seyir zevki yüksek, topla oynan sporlardan. oldukça klas bir spor. bu klaslık maçları sunan spikerlerin anlatımlarına da siyaret etmiş nerdeyse. bir dinginlik, bir coolluk hakim maçlarda. hele oyuncuların top isteme*, geri gönderme, havlu ritüelleri vb. ayrı bir artistlik barındırıyor. seyircisi bile ayrı bu sporun. bi elitlik, ne bileyim şöyle burjuvazi kokuyor hafiften.*
oyuncuların kaliteleriyle orantılı olarak güzel bir maç izleme ihtimaliniz artıyor doğal olarak. bir nadal olsun, federer, murray, djokovic*, ferrer olsun izlemenin farz olduğu elemanlar bunlar. ülkemizde daha fazla ilgi görmesi, bizden de dünya sıralamasının zirvesini zorlayabilecek sporcular çıkması dileğiyle...
raketle oynanan top oyunudur. topu ilk gönderen kimsenin "tenez!" yani "tutunuz" demesinden ötürü zaman içinde tenis olarak adlandırılmıştır.* bu bilgiyi ilk duyduğumda oldukça garipsemiştim. oyunun ilk ortaya çıkışında, karşıdakinin topu tutması esas alınmışken ve adı da bu noktadan çıkmışken, günümüzde topu atanların hırsla ve topu yakarcasına fırlatmaları manidardır. yine de topu tutamayana ceza olsun diye, * oyunun günümüz normlarına gelmesi de gayet akilanedir. *
güzel kliplere ilham kaynağı olmuş spordur

http://www.youtube.com/watch?v=8MkkdYVAKJQ

(bkz: roland garros)
basketbol ve futbol ile birlikte en sevdiğim sporlardan. dünyada da gittikçe popülerleşen bir spor dalı. Zengin ve elitist sporu yaftasından kurtulmaya başladı. Benim bu sporla tanışmam yaklaşık 3 sene önceye dayanıyor. Sağ olsun roger federer izleye izleye bağımlısı olsum bu sporun.
Bu spordan bahsedecek olursak tenis, hem zekaya hem de fiziksel güce dayanan sporlardan. Mental açıdan çok güçlü olmak gerekiyor. Başlangıçta zor bir spor gibi görünse de oynaya oynaya kendinizi geliştirebiliyorsunuz. başlangıç için iyi bir raket seçimini unutmamak şart. Ben de fırsat bulduğum vakit okulda tenis oynayabiliyorum ve herkese öneririm.
10 senedir uygulanan kortlari yavaslatma politikasiyla sacma sapan bazi teniscilerin tarihin en iyisi olarak addedilmesine neden olan spor dali.
djokovic,murray,nadal bu bazi teniscilere ornektir.
tebrikler baseline oyunuyla tenisin annecigini siktiniz.
Son 4-5 senedir istikrarlı bir şekilde takip edip, 2 senedir de hobi olarak yaptığım spor dalı. Roger Federer ve Stanislas Wawrinka sayesinde bu sporu git gide sevmeye de devam ediyorum. (bkz: tek el backhand) Bireysel olmasının yanı sıra, eğitim aşamasındaki zorlukları atlattıktan sonra yaptığınız maçın zevkini anlatmam oldukça zor. Elit ve zengin sporu gibi gözüken, ama artık yavaş yavaş kortlarının çoğaldığı bir spor da denebilir. Sorusu olan arkadaşlarımız çekinmeden mesaj atabilirler.
(bkz: roland garros)
izlemekten keyif aldığım belki de tek spordur. (bkz: maria sharapova)
kendi sahanızın hem oyuncusu hem de hakemi olduğunuz erdemli bir spor türüdür. modern gladyatörlerin birbirine meydan okuduğu aynı zamanda ciddi sabır gerektiren bir derviş sporudur.
Sports tv de günün en az 8 saati görebileceğiniz bir spordur.
zengin sporu.
zamanında başlamak istemiştim de saatıne 45 lira dedi pezevenkler.
biz de ter kokulu ringlere gittik ne yapalım fakirlikten.
Aslında en az bir futbol kadar zevklidir izlemesi.keza aynı şekilde heyecanlıdır da. Hele bir de vimbıltın kadınlar izliyorsanız seyir zevkinin yüksel olması muhtemeldir.
sevmediğim tek spor dalı.