bugün

aslı, tammuzdur ve asurlulardan miras kalmış bir ay adıdır.
yılın sıcak yüzünün tam anlamıyla gösterdiği ay.
gelsin diye beklenilen aylardandır ayrıca.
en güzel ay. bütün anlaştığım insanlar temmuz ayında doğan yengeç burçları.
tamuz ve tammuz biçimlerindede yazılır ve söylenir .

kaynağı sümer tanrısı dummuzi olan temmuz giderek anadolu'da attis ve adonis'e dönüşmüştür .

bütün bunlar bitkilerin ölen ve yeniden dirilen tanrısı'dırlar .

bu tanrının sevgili ya da karısı da sümerlerde ianna ya da inanas, samilerde iştar ya da aştart ya da

aştoret'tir. kimi anlatımlarda

yeraltı ülkesine giden temmuz değil, aştart'dır. orada tutuklanmış, bu yüzdende yeryüzünde aşk ve bereket

kalmamıştır. insanların ve hayvanların üremesi durmuş, bitkiler açmaz ve tohum vermez olmuştur.

tanrılar bunu önlemek için kadınsı bir erkeği yeraltına göndererek aştar'ın yeniden yeryüzüne dönmesini sağlamıştır.

akad anlatımlarındaysa iştar, genç kocası temmuz'u aramak için yeraltı evrenine iner .

sümer anlatımlarında inanna, yeraltı evlerinden çıkabilmek için, kocası dumuzi'yi rehin bırakır. ama bütün bu

anlatımlarda tanrı ve tanrıçalar kış aylarını yeraltında, yaz aylarını yeryüzünde geçirirler; ölür ve yine dirilirler,

ölmekle doğadaki canlılığa son verir ve dirilmekle doğayı canlandırırlar . (bkz: sümer tanrıları)
Ezel dizisinin en iyi kotu karakteridir. Ayni zamanda rıza kocaoğlu'nun ne kadar buyuk bi oyuncu oldugunu gostermistir bize.
türkçe olmayan,arapça olan yılın 7.ayını temsil eden sözcük.
Bunu saymıyoruz. Yine bekleriz seni. Öpüyorum.
58 dakka önce geride bıraktığımız ay.
bir arkadaşımın ikinci adı. garip geldi başta bir erkekte hiç duymamıştım bu ismi. ailesi bir şiirden esinlenerek bu adı koymuşlar. ne kadar da özel. özel olduğunu düşündüğüm ikinci isim oldu.
yıl boyunca beklenilen, tatil hayalleri kurulan, telaffuz edildiğinde bile insanın içini ısıtan, yılın en güzel ayıdır.
mübarek ramazanın ayının rastgelecegi aydır.özlemle bekliyoruz.
Yılın yedinci ayıdır. 7 sayısı uğurlu sayıdır. Havalar güneşli, insanlar neşeli olur bu ayda. Ve bu ayda benim de doğum günümdür. Yaşasın yengeç burcuna dahil olan insanlar. (:
ezel dizisinin efsane karakteri.

https://www.youtube.com/watch?v=4qiZwtoNDQA
adında sıcaklık olan aydır. yahut sıcak zamana denk geldiği için adı öyle gelmektedir.
Temmuz içinde Bulunduğumuz yaz Ay'ı. Aklıma nerden geldiyse.Türk ve Altay mitolojisine de Tamız (Tamus, Tammus, Tamıs, Dumuz, Dumıs) Han olarak geçmiştir. Sümer kökenlidir. Türk coğrafyasının büyük kısmında adı yaz aylarından birisine verilir; Temmuz, Tamız, Tamıs gibi… Çoğu zaman Ahır hayvanlarının ve/veya Çobanların ya da kırsal hayatın, ekinlerin ve hasadın koruyucusu olarak görülür. Damızlık sözcüğü, Damız (ahır) sözcüğüyle olduğu kadar bu isimle de bağlantılıdır ve Tamız Han için ayrılan hayvan demektir. Sümer mitolojisinde çoban görünümlü olarak betimlenir.
oglum olursa düşündüğüm isim.
5 dakkada bitti amk.
bu yıl bir türlü bitmeyen ay. her gün temmuz.
2015 Temmuz ayı, 1880'den (ölçümlerin başladığı yıl) bu yana en sıcak ay olmuştur.
'mavi ay'...
Dogum gunumunde ıcınde bulundugu yaz mevsımıne aıt bol sıcaklı bır aydır. Kım ne derse desın ben temmuzu sevıyorum en mutlu oldugum aylardan bırı. Temmuz bıtınce ıcıme huzun cokuyor.
Sıcak ay. Evet.
sezar'ın ayı. ingilizcem şahanedir.
Sevdiceğimin gelişini mujdeleyen ay. Nedense hep umut olur olmuştur temmuz benim için.Kimbilir belki bir gün Temmuz adinda bir oğlum olur.
Ezelde ki Kenan in tetikçisi olan karakter. Kerpeten ali abimiz sikip atmıştır bunu.