bugün

lucasarts'tan ayrılan başarılı bir yapımcı ekibin kurduğu oyun firması. sam and max ve monkey island isimleri kalitenin ne derece yüksek olduğunu göstermeye yeter sanırım...
game of thrones'u çıkarmış firma. başarili isler yapıyorlar.
game of thrones ilk sezonu az önce bitirdim. çok güzel olmuş ellerine sağlık.
--spoiler--
sonunda ne yaparsam yapayım ethan ölüyor.
--spoiler--

edit: hayır spoiler yazıyorum nesini eksiliyorsun ki bunun.
daha az önce game of thrones episode 2 bitti. gerçekten ellerine sağlık. özellikle en sonda taila nın söylediği şarkı resmen tüylerimi ürpetti.*
başarılarının devamını dilediğim harika oyun firması.*
En sevdiğim oyunların firması.

Yalnız The Walking Dead'de açıkçası verdiğimiz kararlar hikayeyi falan değiştirmiyordu. onun da 400 days dlcsini beğendim.

The walking dead season two efsaneydi.

Şimdi de the wolf among us'a başlayacağım kısmetse.
Farklı firmaların ünlü ettiği markaların sahipleri ile anlaşıp, o ürünlerin sırtından para kazanan firma. Piyasada olsalar ne olmasalar ne. Farklılık mı katıyorlar, hayır. Oyun dünyasına teknik vs. açıdan katkıları var mı? yok. Kendi çocuğu ürün var mı? Sanmıyorum varsa da adını bile duymadım. Bir kaç seneye tası tarağı toplayıp kapatırlar.

Edit: Ya ben oyundan anlamıyorum ya da millet. Bakın adamların yaptığı bir oyundan gameplay; https://www.youtube.com/watch?v=Y9SnHso3ezE

Abi oyun denecek birşey yok ki bunda. Bu olsa olsa etkileşimli animasyondur. Bir de şaka gibi her ne yapacaksanız ekranda kocaman kocaman gösteriyor. Sonra bir hikaye anlatımı, sonra yine bir etkileşim yine hikaye anlatımı, oyun bu. Bakın eyvallah hikaye anlatım olayını ciddi anlamda severim. Boş senaryosu olan oyunu da çok yüksek ihtimalle de oynamam. Da abi bu oyun falan değil. Misal olarak benim bilgisayarda oynadığım ilk oyun, Half Life'dı. O zamanlar yeni çıkmış sallamıştı da. Açıp şimdi bir half life oynamaya çalışın, şu oyunlarla büyümüş bir insan Half Life'daki deney odasına dahi ulaşamadan "of ne saçma ya hiçbirşey belli değil, bunu mu arayacağım ben" der ve kapatır. Hadi buldu diyelim o deneyi başlatan düğme ekranda görünmediği için atar yapar bu kez. Gameplay için güzel örnek oldu Half Life ama senaryo tarafında Half Life'ın anlatımı biraz sıkıntılı. Hikaye + Gameplay içinde Half Life 2 diyelim. Bakın yine aynı. Telltale'in hangi oyununda sizden kutuları üst üste koymayı akıl ettirip durumdan kurtulmanızı düşündürebilir? Olsa olsa kutuları işaretler üste de yazar "kutuları üst üste koy" sonrasında animasyon girer kaçarsınız yani. Öbürünü ciddi anlamda oynamadan bu ikisi arasındaki hazzı anlayamazsınız.

Senaryo mu arıyorsunuz bir yapımda? Bu saçma şeyleri oynayana kadar size bir sürü vereyim.

Half Life, Half Life 2, Portal, Portal 2, Assassin's Creed 2, Bioshock, Bioshock 2, Bioshock Infinite, Batman Arkham City, Metro 2033, Metro Last Light, Prince of Persia (Sands of Time, Warrior Within, The Two Thrones), The Witcher serisi.... Bunlar daha ilk çırpıda saydıklarım, düşünsem kim bilir daha neler çıkar.

Gameplay mi arıyorsunuz? Ona da sayayım.

Far Cry 3, Assassin's Creed IV: Black Flag, Darksiders, God of War, Hitman: Absolution, Just Cause 2, Tomb Raider, Trine, Trine 2.....

Şimdi diyecekler çıkacaktır abi God of War nere, Walking Dead nere diye de, Telltale kendisini oyun(!) firması olarak tanıtıyor herkese. Eğer bu kategoride sayılmak istiyorlarsa bunlarla kıyası da kabul edecekler. Tık tabanlı oyunları artık indie geliştiriciler bile bıraktı yahu.
(bkz: kalite)
çizgi film tadında oyunlar yapan firma. evet.
(bkz: the wolf among us/#28497653)
efsane the walking dead dizisinin efsane oyununu yapmış oyun şirketi.2.sezon son bölümde göz yaşlarımı tutamamıştım.
tüm oyunlarının hastası olduğum firma.
Marvel'la anlaşıp Marvel'ın da oyun(!)larını yapacak firma.

Tek kelime ile korkunç. Marvel adına büyük kayıp. Keşke tekrardan Activision ile falan anlaşıp pahalı satılsa da en azından oyun olsalar. Deadpool vardı o bile oyundu yahu. Telltale + Marvel tam bir şaka.

Niye bu kadar kötü eleştiriyon ne güzel Avengers olacak falan diye gelecekler var hissediyorum. Yok abi öyle birşey. Misal Ultron ile ben ekranda noktalara tıklayarak mı savaşacam. Şaka mısınız lan siz? Marvel'ın en büyük rakibi kim piyasadaki? DC Comics. DC'de Warner Bros'un alt firması ve Warner Bros'un hayvan gibi Title'ları olan bir stüdyosu var. Gelin bi sayalım adamların oyunlarını. Mortal Kombat X, Middle Earth: Shadow of Mordor, Mad Max, Batman Arkham serisi.... MK'yı falan bir kenara bırakalım sadece DC tarafından çıkan oyun olan Batman Arkham serisine bakalım. Siz hiç Batman : Arkham ..... isimli bir oyun oynadınız mı? Arkham Asylum, Arkham City, Arkham Origins, Arkham Knight dan falan söz ediyorum. Bakın serinin bana göre en zayıf halkası olan Arkham Origins'i çıkmış tüm telltale oyunları ile kıyaslıyorum. Arkham origins'i hepsine tercih ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=C2qqnEBsd-k buna biraz bakın ve birde herhangi bir telltale oyununa bakın. Anlarsınız farkı zaten direk.

Edit: fanboy musunuz, yoksa cidden oyun oynamak nedir bilmiyor musunuz anlamıyorum. Oyun kavramı inanılmaz fazla farklı şekillerde olan birşey artık. Baktığınızda Candy Crush da oyun, Half Life da ama elinizi vicdanınıza koyun, bu ikisini aynı kefeye koymak mümkün mü?
Eski nesil oyunlar, half life gibi, size bir hikaye anlatır, biraz yardımcı olsun diye belki yol gösterir, kalanını sizin düşünmenizi beklerler. Yanında birde oynanış vardır.
Daha sonra internetin gelişmesi ile Multiplayer bazlı oyunlar çıktı. Büyük çoğunluğu sizin yeteneğiniz ve zekanızı kıyaslayan yapıya dönüştü. Şu an aktif olarak oynanan her multi oyun bunu baz alıyor.
Eski nesil olanlar kabuk değiştirdi arada, herşeyi gösteren, düşünmeden, zorlanmadan oynanacak hal aldılar. Telltale bu tarz bir firma. Bunu oyun diye satacaklarına yapsınlar film olarak. Dokunuyor cidden ya, bioshock gibi title lar ile aynı kefeye koymak.
inanılmaz, muazzam yazarları olan firma. adamlar yazıyor cidden.
batman oyunları yapacak olan oyun yapım şirketi.
hikaye bazlı oyunlar üreten bir firma.