bugün

dur sözlükçü önce bir sakince oku , sonra din elden gidiyorsa eksi verirsin.
bayramlarda televizyon izlerken karşımıza çıkar bu saçmalık, herkesin kendini bayram kutlamak zorunda hissetmesinin sonucudur. bayramlarda televizyon programlarına konuk olan herkes bir bayram kutlayıcı sayar kendini. şovu sunan kişi eğer programı bayram günlerinden birindeyse zaten program başladığında " tüm türkiyenin ve izleyenlerimizin bayramını kutlarız." gibisinden bir şeyler der. bu tüm islam aleminin, tüm dünyanın, tüm inananların gibi farklı şekillere de girebilir ama sonuç olarak mantık aynıdır. tamam her şey güzel bayramımızı kutladı sunucumuz, konuklarını aldı muhabbet güzel başlayacak falan derken konuklardan ilkine söz sırası gelir. konuğumuz konuşmaya başlarken şöyle bir cümle duyulur " öncelikle ben de herkesin bayramını kutlarım ". bu laftan sonra bütün konuklar " biz de kutlarız" dese ya da daha konuya girmeden önce herkes sırayla kutlasa sorun olmaz ama kutlamazlar. ilk konuk kutlar ve konu hakkında konuşmaya başlar. işte saçmalığın başladığı yer burasıdır. bu laftan sonra konuşulan konunun ne olduğu, ne kadar tartışma olduğu hiç farketmez. konuşmak için lafa girecek olan herkes bir bayram kutlaması yapar. konuşulan konu, stüdyoda ilk defa konuşacak biri varsa her seferinde kesilir. kutlayanlarda da bir zorlanmış havası vardır zaten kutlarken. buna rağmen kendilerini kandırmaya devam ederler. bir de şöyle konuşmalara tanık olabiliriz

sunucu: ismail yk'nın şarkısında lokomotif gülşen diye birisi geçiyor.x sence kimdir bu lokomotif gülşen?
x: öncelikle herkesin bayramını kutluyorum. lokomotif gülşeni bırakın da siz zardanadam'ı biliyor musunuz?

veya

sunucu: efendim bildiğiniz gibi şahin * bey bir film oyuncusu. sayın x siz şahin bey'i tanıyor musunuz, gördünüz mü önceden başka bir yerde?
x: öncelikle herkesin bayramını kutlamak istiyorum. evet , şahin bey'i tanıyorum ve denizde bir filmi var orada görmüştüm.