bugün

"ben insanlık namına teklif ederim, ama asla ısrar etmem, sen bilirsin, bizde zorlama yok" anlamına gelen söz.
geneLde ticaret yapan esnafLarın kibarLık oLsun diye söyLedikLeri cümLe...
asLında demek istedikLeri,
*ikime kadar aLırsan aL
veya
*ikimden aşağı kasımpasa
istenmeyen bir çıkma teklifi ardından en sevilen deyimdir.
(bkz: tehdit var ısrar yok)
yanında rahat edilecek, kaçılmayacak insanın düşüncesidir. ısrar, kişinin özgürlüğünü kısıtlamaya çalışmaktır. çok iticidir. istenmeyen şeyi zorla yaptırmaya çalışmak, düşüncesizliğin ayyuka çıkmasıdır.
daha karpuz kesecektik, sen bilirsin çok da tın diyemeyen sıkkın bazı insanların kibar cümlesi.
yakında fox tv ekranlarında yayınlanacak ve oktay kaynarca'nın sunacağı "var mısın yok musun" çakması yarışma programı. ya da isim nedeniyle bana öyle geldi. bekleyip görmek en iyisi.
misafirliğe gidildiğinde teyzeler söyleyince gıcıklık yapar bünyede. belki çekindim ilk tuttuğunda alamadım, hemen ne geri çekiyorsun. ya da yedim tatlıyı çok da sevdim bir daha da isteyemedim, ne öyle sadece yer misin diyip ardından bu cümleyi sarfetmek. teklif bile etme direkt tabağa koy ver be teyze.
alırsan ekime almazsan skime kadar demenin daha edepli yoludur.
ya yakışmaması bir kenara hani şimdi bir yere ilk gidişindir, utanırsın, hemen ilk söylendiğinde atlayamazsın biraz beklemen lazım ya da ısrar görmen, ama yok hemen teklif var ısrar yok..La bir dur, ısrar et ne olucak, kızmıcaz hoş sana, belki yicez..Zaten o saatten sonra lafı yemişsindir, kıl olmuşsundur yiyemezsin..Adamı yemekten soğutur böyleleri..
keyfin bilir anlamında bir ifadedir. zorla güzellik olmaz ile de ifade edilir.
bazı zamanlar cup oturan bazı zamanlar saçma gelen söz.