bugün

Avril Lavigne 'nin eski başgitaristi olan ki şu sıralar hazırlanan 4. albümle tekrar ekibe dönen Evan taubenfeld 'ın adına güzel bir şarkı yaptığı müzisyendir. klipte hoş olmuş.

http://www.youtube.com/watch?v=hiLfB3mP2Uw
sarışınlar kadındır diğerleri bacımdır sözüne uyan dünyalar güzeli hatun kişi.
snlde söylediği monologue song şarkısı ile beni benden alan şarkıcıdır.
dün gece sahiplerini bulan grammy ödüllerine 4 ödülle yine damgasını vurmuştur kendisi. bu şekilde devam ettiği sürece daha çok grammy bekler kendisini. bozacak gibi de durmuyor.
haiti için söylediği breathless şarkısı ile yoluna emin adımlarla devam eden genç müzisyen. özellikle sabahları bir şarkısı ile uyanmak güne pozitif başlamaya yardımcı oluyor. ayrıca şu videoyu izleyince farkettim ki gerçekten büyüleyici ve masum bir güzelliğe sahip. şu ana dek duruşuyla ve gidişatıyla da akranlarından farklı bir yere sıyrılıyor. böyle devam etmesi dileğiyle. malum video;

http://www.youtube.com/watch?v=ECzDcvVYnSw
white horse şarkısıyla büyüleyen dünya dışı varlık.

http://www.youtube.com/watch?v=D1Xr-JFLxik
kanye west in ipnelik yaptığı başarılı country sanatçısı. you belong with me aştığı parçadır. dinlememiş son insan için link ;

http://www.youtube.com/watch?v=VuNIsY6JdUw
"Saçım, elbisem ve görünüşüm için iltifat gelmezse, kendimi güzel bulmuyorum."
dinlendiren sesin sahibidir o. çok severim. sarışın, uzun boylu bir country şarkıcısı bayandır. white horse, breathe, fifteen, our song ve ı'm only me when ı'm with you isimli şarkıları gerçekten dinlenmelidir bence. ses açısından pek bir beklentiniz olmasın yalnız ..
bilindik şarışın mavi gözlü kızlardan biridir, öyle ahım şahım bir güzelliği yoktur. afrika daki çocuklardan birazdık daha kiloludur. sesi fena değildir, bazı şarkıları defalarca dinlenip bıkılır ama hala dinlenmeye devam edilir. hannah montana da şöyle bir görünmüş, valentine's day de de küçük bir rolü vardır.

(bkz: love story) : mükemmelin de ötesindedir, gerçi her konserinde aynı hareketleri yapar mesela hello derken elini kaldırması, standing there derken olduğun yeri göstermesi gibi ve en sonunda marry me derken de ortaya bir beyaz gelinlikle çıkıverir.
(bkz: today was a fairytale)
(bkz: change)
(bkz: stay beautiful)
eğlenceli fearless şarkısı için eğlenceli ve samimi bir klip hazırlayan geleceği çok parlak müzisyen.

http://justjared.buzznet....ift-fearless-video-debut/
son zamanlarda amerika'dan çıkan en güzel şey. *

ilk dinlediğimde duyduğum mutluluğu avril lavigne'in complicated şarkısını dinlediğimde hissetmiştim, sonraları avril kendini bozdu, yazık oldu.

inşallah bu kız hep böyle kalır..

en güzel şarkısı için (bkz: you belong with me)

kanımca eski sevgilisinin yeni kız arkadaşına iyi bi giydirmiş.
(bkz: bu kadar tatlı olmamalı)
http://2.bp.blogspot.com/.../al437354taylor_swift.jpg
nedense hep lost - clair'e benzettiğim taş hatun.
Yeni nesil geçliğinin tipinden tutup (bkz: hayranıyım) dediği insan... Manken olsa tamam derim bu kadar met et kız sonuçta fizikle olayını yapıyor... ama şarkıcı diyosun yaaa bir dur kardeşim bana müziğini anlat tarzının farkından bahset dedirten şahıs...
oyunculuk denemeleride vardır.
amerikan müzik endüstrisi ile ilgili en ufak bilgisi olmayanların hakkında atıp tuttukları genç, sesi de kendisi gibi güzel kadın country şarkıcısı.

bu kızcağızı britney spears, şakir ağa ve son dönem zenci melezi popçularla karıştırmamak gerekir. amerika'da country'yi dinleyenler de söyleyenler de görece tutucu kesim hatta redneck'lerdir. her şarkı söyleyen hayat kadını tipliye bakmazlar. en ufak hatada da sırtlarını dönerler. bu nedenle country şarkıcıları az bulunur ve classic rock şarkıcıları* ile birlikte baş tacı edilirler. yenilere burun kıvırıldığı için de geneli orta yaş ve üzeridir.

bu hanım kız sırf güzel diye "elin ırıspısı" deyip geçmemek gerekir. öyle olsa düşlerinde bile göremezdi platin plak falan.

haaa, çok mu özel bir sesi var ya da çok mu iyi müzisyen? hayır. ama daha 20 yaşında gencecik bir kadından da dolores o'riordan olmasını beklemek manyaklıktır. kendi şarkılarını yazıp besteliyor. genelde de "sevgili" mevzuuları üzerine oluyor şarkıları. o yaşlardaki birinden de bono gibi g-8 senin c-17 benim f-22 amerika'nın demeden gezmesini beklemek ya da şarkılarında bu tarz konulara değinmesini beklemek haksızlıktır.

gene de tim mcgraw ve onun şarkıları üzerine şarkı yazabilecek kadar da kendini saklamayan biri.

daha yolun başında. türkiye'de şarkıcı ve futbolculara olmadık şeylerle sallanmasına alışığız da tutup da amerikalı gencecik bir şarkıcıya da bulaşmayın be! haaa, onun tini bile duymaz büyük olasılıkla ama gene de...

not: kanye west denen sonradan görme zenci c-rap'çiden bahsetmiyorum. konu güncelken hakkında çok ağır şeyler yazmıştım; yinelemeye gerek yok.
daha öncede başlığına çok kez yazdığım bayan müzisyen. kendisini neredeyse müzik piyasasına adım attığı ilk günden beri dinleyen bir bünye olarak yazacağım bunları. yani bu kadar ünlü olmadan, dünyada bu kadar popüler olmadan önce de zevkle dinliyordum kendisini. öncelikle sırf güzel diye taylor swift diyen binlerce abaza var bunda hemfikirim. ama bu abaza bakış açısı olduğundan normal karşılıyorum.

güzel olduğu bir gerçek ama bana müzikal açıdan bir şey vermeyen bir kişiyi neden yıllarca sırf güzel diye dinleyeyim. yani öncelikle yaptığı işle beni eğlendirdiği, kulağıma hoş geldiği ve beğendiiğim için büyük bir zevkle dinliyorum kendisini. bu bayanın sesi çok mükemmel olmayabilir ya da şarkıları. ama ilk çıktığı günden beri büyük bir zevkle dinledim. tam olarak tarzına country demek eski ustalara saygısızlık olur ama bu türe çok yakın olduğu bir gerçek. şarkılarında genelde aşk temasını işler ki daha henüz 20 yaşında birisi için gayet normal. hayat görüşü ne olabilir ki daha sosyal şarkılar yazabilsin. bildiğin 20 yaşında daha. çağımıza baktığımızda artık aşk acısının olmadığı şarkı yok gibi ve bu kızımızda tamamen yaşadıklarını yazıyor genelde.

gelelim sesine. sesi çok mükemmel değil evet bu bir gerçek ama gayet dinlenebilir bir sese sahip. canlı performanslarda rezil olmaz, çünkü kayıttaki ile aynıdır sesi. altyapısının iyi olduğunu düşünüyorum bu kadar dinlemeden sonra. özellikle slow şarkılara inanılmaz uyan yumuşak ve hoş bir sese sahip. huzur veren bir seste diyebiliriz. çok fazla rock söyleyebilecek kadar güçlü değil sesi bu bir gerçek ve o da zaten tarzına, sesine en uygun country tarzda söylüyor genelde. iyi de yapıyor, çünkü bu tarzda gerçekten iyi, yaşını da katarsak kendisini daha da geliştirir bence.

müzikal olarak gördüğüm kadarıyla genç bir ekibi var arkasında çalan. ama iyi işler çıkartıyorlar. müzikleri gerçekten hoş oluyor. cold as you, tied together with a smile gibi iki öneri yapabilirim bu konuda. bu iki şarkıyı dinlemeniz bile yeterli olacaktır kaliteli müzik yaptıklarına. yani genel olarak kaliteli müzik yapıyor o ve ekibi.

şimdi neden bu kadar uzun yazıyorum. çünkü müzikten anladığını sanan bazı ukala kişilikler sırf güzel diye herkesin bu bayanı dinlediğini sanıyorlar ki bunları söyleyenlerin çoğu kendisini toplasan 5 kere dinlememiştir. ama öyle değil işte. kimseye babasının hayrına grammy de vermezler başka bir ödül de. birşeyler var ki 2 sene içinde bu yaşta bu kadar ödülü topladı, albümleri rekor sattı. evet piyasa oldu biraz ama bu çağımızın gerçeği. şu an yetişen 10-18 arası nesil böyle genç ve eli yüzü düzgün sanatçıların birçoğuna ilah gibi baktıkları için kaliteli olanların da adlarını kirletiyorlar. ama taylor swift gerçekten belli bir müzikal kaliteye, iyi bir sese ve yeteneğe sahip. o yüzden şu lanet olası ergen kitleler yüzünden biraz bok atılıyor üstüne. ama country seven birisi için yaşı her ne olursa olsun kendisini zevkle dinletiyor, çünkü iyi iş çıkartıyor. popüler olmasaydı da çok fazla dinleyeni vardı yani. o müzikal açıdan sıfır, sesi bile olmayan popüler kültürün maymunlarından farkı var bana göre.

magazsinsel açıdan da şu ana dek pek bir şeyini duymadım. hoş duysamda ben ilk olarak müziğine bakıyorum ve ileride de pek bozulacak gibi durmuyor. umarım da bozulmadan yoluna böyle devam eder, çünkü kendisinde yetenek ve gelecek var.

kısacası şu yaşında kalitesini belli etmiştir gözümde. güzelliği için değil müziği için dinlerseniz de sevebilirsiniz tarzını ve kendisini. kendi şarkısını yazar, sesi ile iyi yorumlar, müzikleri gayet iyi, magazinde skandallarını görmedim, kendi gitarını çalar ve herşeyden önemlisi olduğu gibi birkaç programda izlediğim kadarıyla, oynamıyor, samimi ve içten. ve henüz 20 yaşında bu kadar göz önünde kendisi ve bunra rağmen kaldırdı gibi şöhretin ağırlığını. yani böyle devam ederse geleceği inanılmaz parlak ama yok bazı ablaları gibi bozulursa yok olur kendine yazık eder.

demek istediğim sırf bok atmış olmak için dinlemeden, araştırmadan, bilmeden konuşmamak lazım. çünkü piyasa kaşarlarından hem müzikal olarak hem de duruş olarak farklı bir müzisyen bana göre. he dinlemezsin saygı duyarım sevmezsin eyvallah ama bok atmış olmak için laf yapmakta komik. bakalım göreceğiz 20 sene sonra ne durumda olacak ama bu şekilde devam ederse kendisi unutulmaz bir müzisyen olabilir.

şöyle en iyi şarkılarından öneri yaparsak son olarak; breathe, cold as you, crazier, fifteen, fearless, change, invisible, love story, you're not sorry, our song, tied together with a smile, a perfectly good heart, i'm only me when i'm with you, should've said no, teardrops on my guitar, silent night, tim mcgraw, you belong with me, jump then falli stay beautiful diye gider.

ayrıca efsanevi grup def leppard ile yaptıkları düet şarkılar birbirinden harikadır. dinlenilmesi tavsiye edilir.

son bir ekleme daha, çok büyük bir fanı gibi yazmışım sanki mesajı ama öyle değil. sadece gereksiz yanılsamalardan ve peşin hükümlerden kurtulup dinlenilebilecek hoş bir ses olduğunu belirtmekti istediğim. dinleyen anlarsınız zaten.
yüzü güzel.fiziği berbat bir hatundur...
3. albümü olan speak now an itibariyle nete düşmüş bulunmaktadır. 2 cd'den oluşuyor ilk incelememe göre, dinleyelim bakalım hemen.
Speak Now adlı albümü sadece 1 hafta içinde 1 milyon satış rakamına ulaşan şahane sesli şarkıcı.
(bkz: severek dinliyoruz)
yeni albümü ile sanki daha bir olgunlaşmış gibi geldi tarzıı ve müziği. 2 cd'den oluşan harika bir albüm olmuş yine. bazı şarkıların akustik versiyonlarını da eklemiş ve daha da leziz bir albüm yapmış bunlar. slow şarkılara sesi gerçekten iyi gidiyor ve bu albümdeki slowlar yine insana huzur pompalıyor. çizgisini bozmadan devam ediyor ve gerçekten kaliteli müzik yapıyor. back to december, dear john, mine, speak now, if this was a movie ve ours albümden şu ana dek en beğendiğim parçalar ama genel olarak her açıdan dinlenebilir, soft, huzur veren, kaliteli bir albüm olmuş. geleceği çok parlak ve böyle kendini bozmadan devam ederse sanırım 30 sene sonra yaşlı bir efsane olacak.
bu hatunun yaptığı müziğin adı country değildir. eğer country diyorsanız biz yıllardır country dinlememişiz demek ki, teşekkürler aydınlattığınız için.

gerçek country müzik için; johnny cash, hank williams etc etc.
38. Amerikan müzik ödülleri'nde country müzik dalında yılın kadın sanatçısı ödülünü kazanmıştır.