bugün

(bkz: ben bu oyunu bozarım!)
--spoiler--
siz beni resimlerde gördüğünüz mahkumlarla karıştırıyorsunuz galiba müdür bey.
benim adım tatar ramazan ben bu oyunu bozarım.
--spoiler--
(bkz: tatar ramazan ın müdüre ayar vermesi)
benim. yok lan o malkoçoğlu'ydu.
--spoiler--
senden esaslı bir bıçak istiyorum, ben hasmıma ikinci bıçağı sallamam.
--spoiler--
senden esaslı bir bıçak istiyorum. hasmıma sallayınca dönmeyen cinsten olmalı; çünkü ben adama iki bıçak sallamam gibi müthiş bir repliğin geçtiği çocukluğumun filmi.

çocukluğumun filmi derken kesinlikle küçümseme anlamında demiyorum. harbi harbi annem ninni yerine ahmet kaya, çizgi film yerine de tatar ramazan ve yılmaz güneyin filmlerini izletirirdi.
ben bu oyunu bozarım repliğini lugatımıza sokan film karakteri.
çok pis oyun bozan ramazandır.
Yeşilçamın gelmiş geçmiş en iyi yapılmış filmidir , kadir inanır ' ı zirveye çıkarmıştır .
yerı kesınlıkle yeşilçam değil the oz dizisi olması gereken krekter.
kadir inanır'ın sanat yaşamındaki nirvanadır.

açık ve net.

dizi versiyonu gündemde.
kadir inanırın en iyi oynadığı filmdir. türk sinemasının başyapıtlarından birisidir. oyunculuk, senaryo, çekim, mekan hepsi çok güzeldir. özellikle ramazanın, taş kesil ulaaann, dediği sahne en akılda kalan sahnesidir.
Bazı filmlerin bir başka dilde seslendirilmesini veya altyazılı halini düşünemezsin bile. bazı duyguları, davranışları, sözleri ait oldukları dil haricinde hiç bir başka dil tercüme edemez, anlatamaz. işte "Tatar Ramazan" böyle bir film.

türkiye solu'nun edebiyatımızda ve sinemamızda bıraktığı önemli eserlerden.
(bir roman olarak eser komünist yazar kerim korcan'a aittir)
Bir kadir inanır efsanesidir.

Adalet nedır sorusu sorulmustur.
tatar ramazan izleyerek büyüyen bir nesil olmanın gururunu yaşıyoruz.
dizisi çekilecekmiş.
başrolde bülent inal oynayacakmış...

kadir inanır kadar başarılı olur mu bilinmez.
(bkz: ben bu oyunu bozarım) arkadaş.
"Burada vurulacak biri vardi onu da ben vurdum. Benim adim tatar ramazan. " Gibi efsane bir replige sahip film.
Türk sinemasının en güzel hapishane filmidir tartışmasız.
Yeşilçam'ın başyapıtıdır, üzerine bir tane daha film tanımam. Ayrıca kadir inanır gözümüzde devleşmiş ve jon türklerin babası olmuştur.
hüseyin'in idam sahnesi kırpılarak yayınlanır televizyonda.
orada ahmet kaya bir ağıt yakar, yakar!
(bkz: ben bu oyunu bozarim).
kabaran hislerin teskini için yılda bi kaç defa izlenmesi gereken , kadir inanır ve ahmet kaya müziklerinin efsaneleştiği film.
http://video.mynet.com/s_...hnesi-ahmet-kaya/1081019/
atv de yeni başlayacak dizidir. fragmandaki oyuncu kardeşimiz tip olarak tamam ama ses ve tonlama olarak yapamayacak gibi geldi bana

kadir inanır'dan sonra zor bir rol elbette ama tutmayacak sanki..