bugün

islam'ın iç yüzü olarak tarif edilir.

görsel
islam'da Adamların etek giyip müzik eşliğinde kendi etrafında dönmeleri şeklinde bir ibadet var mı?

islâm'da namaz kılmak, oruç tutmak, hacca gitmek, zekat vermek gibi hepimizin bildiği ibadetler varken bu nedir? Sorsan 'Allah'dan alıp halka dağıtıyoruz' derler. Hangi sıfatla?

islam dininin batıl inançları yerle bir etmesi putperestlerin çok ağırına gitmişti. Düşünsenize, geçmişi binlerce yıla dayanan kültürlerinin saçmalık olduğu ortaya çıkıyor ve tamamen reddediliyor. Tasavvuf, tarikat gibi şeyler bu putperestlerin bir türlü vazgeçemediği alışkanlıklarını ve inançlarını islamın içine sokuşturmalarıdır. Böylece Bir nevi islâm'dan intikam alınıyor. Mesela kafada bir kavukla kendi etrafında dönme işi güneşe tapanların ibadet şeklidir.

Tasavvuf islam kılıfına sokularak müminlere yedirilen bir pislikten ibarettir.
islamın felsefeyle başka konular da dahil edilerek mistisizm ile beraber harmanlanmış halidir. hatta o kadar harmanlanmıştır ki içinde allah ın indirdiği islamiyet namına en ufak birşey kalmamıştır.

Ülkemizde bu denli yaygın olmasının da tek müsebbibi kimse kusura bakmasın osmanlıdır.

Tüm yeniçeriler devşirme. Bu gayrimüslim çocukları müslüman yapman lazım. E peki nasıl? Namaz abdest oruç olmayan bir din. Bektaşilik. içki de serbest. En ufak bir sorun sıkıntı yaşamıyorsunuz. Hem de orduda savaşta namaz oruç gibi sıkıntılarınız olmuyor. Harika değil mi?

Ayıptır. Yeniçeri ocağı kaldırıldığında tüm bektaşi dergahları da kapatıldı. Madem bu şeyin saçmalık olduğunu biliyorsunuz ne diye bu puştluğu bu kadar müslüman olmuş çocuğa cihad eden insana yapıyorsunuz? Ayıp değil mi?
Tasavvuf, yüksek seviyede takvâyı tahsil için kurulmuş bir terbiye okuludur. Ancak, günümüzdeki insanların birinci derdi takvâ noksanlığı değil, iman eksikliğidir. imansız din başlamaz ki, takvâ tahsil edilsin. Onun için kâmil mürşidler, bugün işe iman noktasından başlamaktadırlar ve imandan sonra, namazı muhafaza ettirmeye, büyük günahlardan el çektirmeye, adım adım diğer farzları yerine getirt-meye ve özellikle Allah u Teâlâ'yı zikrettirmeye çalışmaktadırlar. Muhammedî sevgiyle herkese kucak açan veliler, bu yolla nice dinsiz ve ibâdetsiz insanları dine ısındırmışlar ve kulluğa başlatmışlardır.
Tasavvuf akidesi diye birşey var. Hint felsefeleri ibni arabi fikirleri sufizm mistisizm islam filozofluğu... Bunlar kendini Allah diye mi tanıtmadılar (bkz: hallac ı mansur yunus emre mevlana) bunlar vahiy aldığını mı söylemediler bunlar allah ı kadın olarak gördüklerini mi söylemediler (bkz: rabbani) bunlar alimler peygamberlerden daha büyüktür mü demediler (bkz: ibni arabi) ve bugün tasavvuf... Hep bunları yapan söyleyen insanların kurduğu ve onların öğretileriyle devam eden bir şey. Tasavvufta önce şeyhe sonra kur an a bakılır. Yer yer hiç kurana bakılmaz şeyh zaten kesin kuran haricinde söylemiyor zannedilerek inanılır. Burda katolik hristiyanlığa bakmak gerek. Orda da papaya bağlanmak şart ve kilise ile incil çelişirse kilisenin dediği doğru kabul edilir. Şimdi kuran ölülerden yardım istemek şirktir diyor açıkça. Senin şeylerin istisnasız hepsi ölüp gitmiş geylanide n yardım istediğinde gelip müridine yardım edeceğine inandırıyor sizi ve siz buna karşı çıkmıyorsunuz? Allah a güven az. Esas mesele bu. Mekke müşrikleri de allah ı katı olarak düşünmüşler ondan korkmuşlar ve işledikleri günahları da bildikleri için eski alimlerinden şefaat istemişler. Lat menat ne sanıyorsun? Eski hanif dini alimleri yani hz ibrahimin dininin alimleri. Bunların heykelleri yapılmış. Müşrikler allah a inanıyor. Söze başlarken 'bismikallahumme' diyerek başlıyor. Kabenin rabbi yeri göğü yaratan diyor. Ama ona güvenmedikleri için ondan bişey istemiyor putları aracı yaparak o alimler allah a daha yakınlar diye onlar bizim yerimize ister denilerek bakılıyor. Şefaat bir nevi torpil beklemek zaten. Şefaat beklenmez kişiden istenmez. Allah sizi cehenneme atmak isteyecek te önünde kim duracak sanırsın? Atmayı zaten istemezse sana Şefaatçi verir belki. Allah bilir biz bilemeyiz. Kısacası insanlar putperestliği şirki taşa tapmak sanıyor hayır. Alimlerinden istemek onlara bağlanmak onlar ne derse inanmak onların hakkı için diye dua etmek onlardan direk şefaat beklemek öldüğü halde allahtan istemeyip alimden istemek şirk değil de ne?
Halk içinde hakk'la birlikte olma sanatıdır.
Pirler diyarıdır.
Her şey burada başlar biter.
Bir kişinin şimdiki zaman içerisinde, kendini ve kendinin dışında olanlarla olan etkileşimindeki senntezi anlatıldığı durumdur.
Bunu yapan sufi denir.
Sufi'nin yaşantısını anlatana da alim denir.
dini ihlas üzere yaşama sanatıdır.
ihsan ilminin tecellisidir.
Bir uç noktadır.
Maddiyatın zıttıdır.
Denge olan islam seçilmelidir.
Nimetlen ama israf etme.
Tasavvuf nedir'e bir video;
https://youtu.be/UqeKU5rwPGM
ihsan ilminin tecellisidir.
ihsan allah'ı görüyormuşçasına ona ibadet etmektir
sen onu görmesende o seni görüyor.
"Bir mecliste toplanıyorlar. Müslümanlar, arasında konuşuyorlar. Bu da Rasulullah efendimizin (s.a.v) çocukları bilhassa öksüz ve yetimlere karşı olan sevgisinden bahsediliyor. işte herkes Rasulullah efendimizin (s.a.v) çeşitli zamanlarda bu öksüzleri ve yetimleri sevme hadisesini anlatıyor. Herkes kendi penceresinden, kendi açısından anlatıyor. Birisi daha anlatıyor. Diyor ki; dikkat ettiniz mi diyor. Çocukların hepsini seviyor amma öksüz ve yetimleri daha çok seviyor. O , onu yakalamış. En sonunda söz Ebubekir’e geliyor. Diyorlar , ya Ebubekir sen bu konuda ne söyleyeceksin. Diyor “benim söyleyeceğim sizden biraz farklı.” Diyor.” Ben sizden belki biraz daha farklı bir şeye de dikkat ettim.”diyor. “o da şu; bu öksüz ve yetimleri severken, Rasulullah efendimiz (s.a.v) babası olmayanları severken çocuğun saçlarını şöyle dağıtarak eliyle seviyor. Ama annesi olmayanları severken, okşayarak ve saçını düzelterek seviyor” diyor.” Ben o çocuğun annesi mi yok babası mı yok Rasulullah efendimizin (s.a.v) seviş şeklinden ayırt edebiliyorum.”diyor. “ çünkü ben biliyorum ki anneler çocuklarını severken genellikle saçlarını parmaklarına sokarak, tarayarak severler. Bu kadının yapısında vardır. Yaratılışında vardır. Düzenlemek, daha düzenli yapmak , daha derli toplu yapmak, daha güzel yapmaya çalışma... erkeğinse diyor yapısında vardır bu dağınıklık. Daha çok böyle saçlarını dağıtarak sever. Ben buradan anlıyorum ki o çocuğun babası yok. Diğerini de severken anlıyorum ki o çocuğun annesi yok.” Diyorlar ki “ ya Ebubekir burda da bizi geçtin. Biz Rasulullah efendimizin (s.a.v) her hareketine dikkat ettiğimizi zannediyorduk amma sen burda da bizi geçtin. işin derinliğine vardın.” işte tasavvuf bu! Mutasavvıf bu!
"
Beylerbeyi Bayburdi Hz.
insanın uhrevi kazancı aralarına katılması gereken, mistiğin islamdaki adı. eğer dünyevi herhangi bir çıkar için bununla ilgilenen herhangi bir insanı tanıyorsanız o topluluktan da o insandan da kaçın.
ahmet yesevi pir den mevlana'ya ordan taptuk emre hazretten hacı bektaş ı veli hazrete ve yunus emre yoldaşta arınıp gelen, gerçek aşka giden yol.
sisin ilminis yetmes.
insan zekasına hakaret.
Halk içinde hakk'la beraber olma sanatıdır.
Dini aşk eden, allahı aşk eden, peygamberi sevgili, dünyayı zindan, ahireti boş, allahı tek yapan, hu allah dedirtip, vahdet-i vücut sırrına kişiyi eriştiren sisteme verilen addır.

Kısacası, kur'an daki islamın yaşanmasıdır.
kurandaki islamın yaşanması mı güleyim de boşa giymesin bari, dinde aşırıya gitmeyin diyen kuran peygamber değil mi? şeyhlerinize tapın mı yazıyor kuranda? ruhbalığı reddetmiyor mu kuran siz kime ortak koşuyorsunuz.
Ruhu doyurmaktır.
islamdır. Kur'anın yaşanmasıdır. insan-ı kamil kimseler üretmeyi amaçlar. Bazılarının addettiği gibi ılımlı müslüman veya gavur hayranı da olmaz, olamaz!
tasavvuf edebiyatı. allahın belası. o öğrencilerin korkulu rüyası.
zırvalık. ama insanlar beynini ille bir şeyle doldurmaya gerek duyuyor demek. kendine hayrı olmayan yaşlı heriflere bakıp iç çekmek, onlara köle olmak bu yüzden yanlış gelmiyor galiba bunlara.
düpedüz şamanistliktir. bütün o zikirler, çalgılar, türküler, mistik söylemler, doğa üstü güçler falan oradan gelme. hem islamdan kopmak istemeyen hem de geleneklerini sürdürmek isteyen türklerin kabullendiği bir tür inanç.
güncel Önemli Başlıklar