bugün

ortaöğretim kitaplarında atatürk'ün tek başına cumhuriyeti ilan ettiğidir. Bu fikir ilk olarak 2.Mahmut'u devirmek isteyen yeniçeri çorbacılarıdan çalık ahmed isimli bir yeni çeri dayısı tarafından ortaya atılmış ve harbiyede vücud bulmuştur.
Lise tarih kitaplarında matbaanın yüzlerce yıl sonra çok geç olarak girmesinin sebeleride bu yalanlardan payını almıştır. Bu yalana atanda öyle çok inanmıştırki artık kanıksanmıştır.Sebeb olarak yobazların, zındıkların diye tarif edilen takımın gavurişi kafir işi diyerek gelmesini engellediği masalıdır. Matbaayı getiren ibrahim mütferrika yalova da birde kağıt fabrikası da kurmuştur. Ancak ahalinin okuma alışkanlığı olmaması sebebi ile matbaaya ilgi hiç olmamış, kuran yada benzeri dini kitaplar basıuldığı halde satılmamıştı. Yani osmanlıya matbaa gelmemesinin en önemli nedeni halkın bunu talep etmemesi idi. Eğer i.M nın açtığı matbaanın sonuna bakarsanız bunu daha iyi görebilirsiniz.
Yine Mustafa Kemal Paşanın Vahdettin den destek almadan, kafasına göre hareket edip, vatan kurtarmaya kalktığıdır.Biraz okuyup araştıran bilirki örnek olması bakımı9ndan veriyorum;
Doğu nun ordu komutanı Kazım Karabekir paşa. yani doğu bölgesinin sahibi o. Astığı astık kestiği kestik.Askerlik hayatında padişahtan başka kimseden emir almamış.düşüninki o zamana kadar tek bir savaş kazanamayan bir askere, mustafa kemal atatürk'ün karşısında esas duruşta durucak. Varın gerisini siz hesap edin kazım paşanın kimden emir alıp bütün imkanlarını kimin emriyle kimin emrine verdiğini görün
to be continue...
sergen yalçın trabzonspor ile mukavele imzaladığında imza töreni sırasında;
- ben doğuştan trabzonsporluyum.
(bkz: yeni ali sami yen projesi)