bugün

Devletin kabzımallık icra ettiği meskende halkın oluşturduğu toplantı. Biraz afili tanım yapmak istedim.

Bu milletin insanlarına yapılan büyük kıyak! Bu kuyruğu oluşturan insanlara sorsanız “avrupa bizi kıskanıyor” diyecektir şüphesiz. Ben bu kuyruğun var olmasından, bu halkın buna reva gösterilmesinden utanıyorum.
(bkz: rezillik)
ülkedeki sefaleti gösteren kuyruklardır.
bu kaka cehape zamanında ekhmeği , yağı garneylen alırdık..
diyenlerin şimdi sağolsun hökümetimiz sayesinde ucuza sebze meyve alıyoruk dediği,

aklı başında insanların ise, yapilan zamlar ve hükümetin yanlış politikaları yüzünden sağolsunlar! ucuz sebzeye muhtaç kaldık, gelecek pek parlak değil diye isyan ettiği,

tanzim hakkında her şeyin , güllük gülistanlık gibi gösterilen spekülatif haberlerin de olduğu uzun bir kuyruktur..

https://m.youtube.com/watch?v=ZwU7SVcmnkA

https://m.youtube.com/watch?v=qyDX_MEph6c
iSMi ÜZERiNDEDiR.
TANZiM ETMEK:
1) iNSANLARI SIRAYA KOYMAK,SIRALAMAKTIR.
2) DÜZENE SOKMA, DÜZEN VERMEK,DÜZELTMEK.
HÜKÜMET TARAFINDAN, iNSANLARIN KENDi BAŞLARINA BUYRUK OLMASI , NORMAL PAZARLARDAKi GiBi ÖZGÜRCE ALIŞVERiŞ YAPMASI ENGELLENiP, DÜZENLi BiR HALDE KUYRUK OLMASI, ROBOTLAŞTIRILMASIDIR.
Bari bu kadar belli etmeselerdi durumumuzu. Kuyruk demek eyvah bitecek bana kalmayacak demektir. Biraz bakın aa bunu almayalım evde var deyin. Kesin eve stok yapıp karaborsacılık yapılacak. Yoksa nedir bu kuyruk yani.
itfaiye hortumuyla tazyikli suyu sıksan kaç kişi kalır acaba? ama bozmadan kalanlara yarı fiyat diyeceksin. tam bir gladyatör savaşı olur.
cehapenin kuyruklarıyla fark var, bunu cehapeliler de biliyor ama kendileri ülkenin tek kültürlü, bilgili ve aydın kesimi (!) olmalarına rağmen salağa yatıyorlar.

cehapenin yağ ekmek kuyruklarında fiyatlar uçmuştu, kuyruk sonunda sırası gelen de uçuk fiyattan alıyordu ve devletin bilerek kurduğu bir kuyruk değildi. vatandaş için kılını kıpırdatamayan devlet vardı. tanzim kuyruğunun sonu ise ucuzluk ve devlet hamlesi var.
varlık kuyruğunun mantığı nedir. sanki iphone bilmem kaçın en son modeli çıkıyorda, ilk defa almak için geceden sıraya girenler gibi sıra beklemek midir? markette pazarda satılan ücretten 3 kuruş daha ucuza alayım günü kurtarayım mantığıdır. kimse cebinde parası varken gidip kuyruk beklemez. yazık.
Tanzim kuyruğunun sonunun ucuzluk olduğunu iddia edenler var.

ithal et ile et fiyatlarını düşürmeye çalışan hükümetimizin bu icraatı sonrasında tüik'in de tescillediği şekilde et üretimi düşmüştür.

Siz üretim maliyetlerini düşürmek için çalışma yapıp, çiftçinin daha ucuza üretmesini dolayısıyla daha ucuza satmasını sağlayamayıp, adamların maliyetinden bile aşağıda satış yapma gayretine girişip sadece "son tüketici" odaklı çalışırsanız o tarlada ekim yapılmaz artık boş kalır. Tıpkı ucuz et için ithalat yapıp yerli üreticiyi üretim maliyeti altında ezdirip hayvancılıkta azalmayı ve et üretimini düşürmeniz gibi.

Beton kemireceğiniz günler yakın. O günler gelince aman ha çiftçi terör örgütü icat etmeyin.
Hazard suiti giyip girmeniz tavsiye edilir.
izmir'de neden olmadığını merak ettiğim, devletimizin marketlerin fahiş fiyatlarına tepki olarak kurduğu oluşum.
Bir takım gıda ürünlerinin, hükümet tarafından tepki olarak. ülke çapında bulunan pazardan, çok daha ucuza satıldığı yerde. halkın doğal olarak, akın ederek oluşturduğu durumdur. Fakat iyi güzel hoş da, benim kafama takılan bu tanzim yerine satıcılara bununla ilgili caydırıcı yaptırımlar uygulansaydı, vaktiyle. Şimdi bunu tartışıyor olmazdık herhalde.
trajikomik.
o sırada bekleyenler yüzünden yakın gelecekte tüm ülke o sıraya girecek.
Kira bedeli yok işçi parası yok vergisi yok poşet parası yok ucuz ürün vermesi gayet normal.
akabe demek kuyruk demektir

milleti şubat ayazında ucuz sebze kuyruğuna diktiler.