bugün

allah kelimesini karşılamayan kelime. evet bu tanımı yapan çok olmuş karşı çıkan da çok olmuş. bir kaç kelam da ben edeyim. şimdi tanrı kelimesini savunanlardan bazıları allah kelimesinin arapça, tanrı kelimesinin türkçe olduğunu bu yüzden tanrı kelimesinin kullanılmasının gerektiğini söylemişler. evet türkçe bir kelime kullanmak mantıklı ama anlamı karşılayan bir türkçe kelime kullanmak daha mantıklı. tanrı kelimesinin karşılığı arapçada "ilah"tır. allah ise müslümanların inandığı ilahdır. yani türkçe olarak yaklaşırsak müslümanların tanrısı allah'tır. bu durumda allah kelimesinin türkçe karşığı yoktur. olsaydı da kullansaydık güzel olurdu ama olmadığından dolayı allah kelimesini kullanıyoruz. yani olaya tükçe açısından baktığımızda çay bardağının tanrısı olduğuna inanan birisi "ben tanrıdan dilek diledim" dediğinde allah'tan bahsetmemiş olur. ben de "allah'tan dilek diledim" dersem başka bir tanrıdan bahsetmiş olurum. yani yukarda dediğim gibi tanrı farklıdır. olayı basitleştirirsek cumhurbaşkanına abdullah gül yerine sırf türkçe diye cumhurbaşkanı demek gibi bir şey oluyor. tamam cumhurbaşkanı ama onun bir adı var. "yok abi abdullah arapça ben sadece cumhurbaşkanı diyecem" demek ne kadar mantıklıysa allah'a tanrı demek de o kadar mantıklı. ayrıca "ben tanrı diyince allah'ı kastediyorum neden abartıyorlar ki içim temiz ne olcak diyenler" var. e kardeşim sen tanrıya -türkçe olsun olmasın- onun kendi ismiyle anmak varken neden "genel" bir isimle anıyorsun ki. eğer abartacak bir şey yokse sen neden allah demiyorsun.
Allah'ın 99 tane güzel ismi duruken güzel türkçemize allah kelimesi yerine konuşmak istenen ama hiç bir mümin müslüman tarafından kabul görmemiş ve kullanılmamış olan, insan yapısı kelimecik.
"belki de sana inanmak iyilik yapabilmenin en iyi yoludur." demişti bir düşünür.
hiçkimsenin bilmediği tek şey tanrı'dır.
bir düşünür hakkında der ki; insanlar ondan başka hiç bir şey için, yaptıkları kötülükleri bu kadar neşeyle yapmazlarmış.
insanoğlunun bir kere varlığını sürdürebilme amacı kendi 'çıkar'ıdır. yemek yemesi, sosyalliği veya asosyalliği,
ne ediyorsa kendi çıkarı içindir. başkasını mutlu etme amacı bile kendi çıkarı içindir insanın. hal böyle iken,
böyle çıkar düşkünü insanlara, onların çıkarlarının çıkarı için yani mutlulukları için bazı şartlar öne sürmüş olan allah, yanlış mı yapmıştır?

ne bir insanın çıkarlarını koruma davranışı yanlıştır(satıcılık hariç), ne de allah'ın iyi insan olma karşılığında mükafatlandırması.
hiç sevmem kendisini.

hatta tav olurum. karşıma çıkmaması gerekiyor bu keretanın. yoksa o yasak elmayı alıp .. neyse bakın kutsal değerlerinize saygı duyup sustum. unutmayın bu kıyağımı...
tanimam etmem kendisini. ama bir tane kedim var kakasini evin icine yapinca dovuyorum disari yapinca biskuvi veriyorum. hayvan alisti artik kakasini sadece disari yapiyor. cocuklarin gozunde noel baba neyse buyuklerin gozundede tanri odur.
bazen kendisi bir garip melek denecek derecede güzel bir bayanın yanında kazma bir sevgili gördüğüm zaman kendisine güvenimi azıcık yitirdiğim yüceler yücesi yaratan.
tanrısal işleriyle pek bir meşgul olduğundan arandığında meşgul tonu veren...
cogu din inanancinin tersine insanlari cok seven onlardan kotuluk yapmalarini birbirlerinden nefret etmelerini kadinlara kotu davranmalarini istemeyen . bariscil olan insanlar icin oglunu dunyaya gonderip aci cekmesine bile dayanan. tum insanlara sevgi gonderen kotuluge kine adam oldurmeye el kesmeye adam dovmeye karsi olan yaraticidir. kularindan kotuluk isteyen yaratici yaratici degil insan icadi birseydir./
(bkz: tanri insanin vicdanidir/#4106120)
zararlı bir bakteriden başka hiçbir şey değildir. bir varlık hayal edin. doğmamış ve doğurulmamış. eee? geriye ne kalıyor? sadece bir bakteri olarak varolmak.
diğer bakteriler gibi öldürülme ya da yokedilme durumu söz konusu değildir ama. kendisini öldürmeyi ne çok isterdim ama. şakağına glocku yerleştirip. bir salise tereddüt etmeden tetiğe asılmak.

ha bu arada, tanrı sıkıntıdan patladı. big bang!

uuuuvv beybi. bende güzel bi hareketlenme oldu.
kıskançlığı ve ayarsız şiddeti ile kadınları andırandır.
Bazı rivayetlere göre insanoğlunun ilk ortaya çıkışından bugüne 60 milyar kadar insan yaşamış ve ölmüş.
Kıyamet günü Persliler'den, Osmanlı'dan ve uzay çağından insanların olacağı bir ortamı aklınız alıyor mu?
incil, Kuran gibi birçok kitap ve Dünya üzerinde onlarca din varken, en doğrusunu bulup yaşantımızı ona göre şekillendirebilmemiz istenmiş bizden.
Herkesin tanrısı başka.
Ben yapılan kötülükler sonucunda tanrının insanları cezalandırmak amacıyla kaynar kazanlara atacağına inanmıyorum.
Kafamdaki tanrı profili böylesine acımasız değil.
Üzerinde yüzlerce kitabın yazıldığı, filozofların kafa patlattığı tanrı kavramı konusunda hala net bir sonuç yok.
Ben bu konuda hep yüzyıllar önce hem düzeni sağlamak, kötülükler yapıldığı takdirde insanların gözlerini korkutmak ve bu düzeni sağlarken insanları manevi yönden de rahatlatmak için dört beş kafadar adamın yuvarlak bir masada bütün gece düşündükten sonra tanrı diye bir kavramı ortaya attığını düşünür ve savunurdum.
Çok imreniyorum canı gönülden tanrıya sığınarak her gün beş vakit namazını kılıp iman eden insanlara.
Tanrı yoksa onlar bir şey kaybetmeyecekler, sadece imanlarıyla kalacaklar fakat varsa ben ve benim gibi insanlar başta düşünce suçundan cezalandırılacak.
Bazen öylesine merak ediyorumki ölümün ve tanrının nasıl bir şey olduğunu, hemen kendimi öldürmek ve neler olacağını görmek istiyorum.
Sonra yaşamam gereken güzellikler aklıma geliyor ve vazgeçiyorum.
Şarkılardaki gibi '' şeytanı neden yakmadın cehennemin varsa senin ? '' diyesi geliyor insanın.
Bizler aslında iki karşı varlığın zıtlaşması ve kavgası sonucu kime daha çok gelecekler diyerek başlattıkları bir oyunun parçası mıyız?
Tanrı bizim yerimizde olsaydı yaratılan onca güzel memelere rağmen iradesine hakim olabilir miydi?
insan nasıl kendisi tatmin edip mutlu olabiliyorsa ona göre yaşamalı, inançlarını da ona göre seçmelidir.
Tanrının işi çok zor!
Cezalandırılacak ve ödüllendirilecek milyarlarca insanla uğraşacak.
Şimdi size çok önemli bir sır veriyorum.
Tanrı yok.
tanrının varlığının ispatı:
"eğer, o zaman, gerçek bir varlığın olduğunu ve yokluğun hiç bir gerçek varlığı üretemeyeceğini biliyorsak, bu ezelden beri bir şeyin olduğunun bariz bir gösterimidir; ezelden beri olmayanın bir başlangıcı olduğuna ve başlangıcı olanında başka bir şey tarafından üretilmiş olması gerektiğine göre, mantığımız bizi bu kesin ve bariz gerçeğin bilgisine götürür: ebedi, her şeye gücü yeten ve herşeyi bilen bir varlık olduğuna"

tanrının yokluğunun ispatı:
"beş duyumuzla algılayamadığımıza göre tanrı bir izlenim değil, bir fikir olmalıdır. tanrı hafızamızın bir parçası olmadığına göre, o zaman imgelemimizden geliyor olmalıdır. ve tanrı bedensel olmadığına göre, o zaman tanrı fikri de bir olguya dayalı olamaz; öyleyse fikirler arası bir ilişkiden kaynaklanıyor olmalıdır. ama tüm fikirler deneyimlerden gelir ve bizi tanrıya inanmaya itecek hiç bir deneyim yoktur."
tanrının varlığının ispatı:
(...)
tanrının yokluğunun ispatı:
(...)
yalnızlık zamanlarında sığınılan güç. eğer ki bir tanrı varsa ve bu tanrı, mucizelerine, kiyaplarına, peygamberlerine inanmadığım için beni azap dolu olan cehenneme atacaksa bu o tanrının çok güçlü olduğunu gösterir. ama o tanrının ulu olduğunu değil daha çok öc alacak bir varlık olduğunu gösterir. bu bir dayatma, bir tabudur. büyüklerin bizlere dayattırdıkları. inanç kavramını yerle bir eden, herkesin dinine karışır olmuş bir ülke ve dünya..
eskiden Tanrı'nın insanları değil de, insanların Tanrı diye bir kavramı yarattığını, sadece manevi yönden rahata ermeleri için ve kötülük yapıldığı takdirde insanların gözlerini korkutmak için, yani bir nevi düzeni sağlamak için, belki de yüzlerce yıl önce yuvarlak bir masada 4-5 adamın ''hem düzeni sağlarız, hem de nasıl insanları manevi yönden mutlu edebiliriz'' diye bütün bir gece düşündükten sonra böyle bir olayı ortaya attıklarını düşünür ve sonsuz kavramından nefret ederdim.

bu akşam ise eminim, tanrı var. içimizde.
(bkz: bilmek)
(bkz: inanmak)
arap milliyetçilisi olan şahıs.

en büyük gayem bütün dünyayı türk yaparken kendisinide aradan çıkararak doğru yolu bulmasına yardımcı olmaktır. belki o zaman cennetten güzel bir arsa verir.

demi lan?
en büyük medya patronudur.

(bkz: tanrının televizyonunun dünya olması)

adresi belli olmayandır.

(bkz: allah varsa nerede yaşıyor)

eğlenceli bir kişiliğe sahiptir.

(bkz: insan tanrının soytarısıdır)
varlığı ispatlanmıştır. (bkz: #4489926)
farklı bir tanım için dinleyiniz Joan Osbourne "One of Us" .
hem var gibidir, hem yok gibidir, ben olduğunu bilenlerdenim...