bugün

(bkz: nietzsche is dead)
(bkz: god)
- Bir mahsun kırmızıgül vardı ne oldu ona?
+ tanrı oldu.
ölümsüz bir şeyin öldüğünün söylenmesi gibi saçma sapan bir önermedir.
olsa olsa deicide'ın şarkı sözü olur.
nietzsche'nin sürekli vurguladıgı sözdür.
(bkz: nietzche is dead)
allah'ın olmadığını savunan bir yaratığın "allah ölüdür." şeklinde bir yazı yazmasının kendisiyle çelişmesi olduğunu bana hatırlatan cümlecik. **
Carnivore'nin bir şarkısıdır.
"tanrı güçlüdür, insanı yarattı. ama insan daha da güçlüymüş, tanrıyı yarattı" savını müteakip, insandan umudunu kestikten hemen sonra söylediğini düşünüyorum ben. kötü haber vermekten çekinmeyecek şom ağızlının biriydi rahmetli. nietzsce, fonetik -ve dahi ironik- açıdan 'nicesini hiç' etmiş bir adam olarak filozofyanın en karanlık köşesinde wagner'in karısını dizlerine yatırmış, tanrıyı hiçliğine iknaya çalışıyordur. (restless souls never get lost)
(bkz: god is a dj)
nietzsche' nin genelde yanlış anlaşılan sözü. anlatmak istediği, insanların para ve hayatlarını garantiye almak için her yolu denediği ve yalnızca zor zamanlarında tanrı' yı hatırlamasının yanlışlığıdır.
tanrı öldü. allah rahmet eylesin.
(bkz: paradoks)
güzel bir t shirt baskısıdır.
önünde

god is dead
nietzsche

arkasında

nietzche is dead
god

yazar.
"doğmamış olan ölmez" diye cevaplanabilecek söz. ** *
(bkz: yaşasın tanrıça)
(bkz: #1981926)
-hüsamettin olm, tanrı ölmüş yaaa.
-inanmıyoraaaam. mekanı cennet olsun. nereye gömülecekmiş?
-karacaahmet'e. bugün cenazesi var, gitsek ya?
-merhumun çevresi pek bi genişti, kalabalık olmaz mı şimdi.
-böyle zamanlarda kalabalığa mı bakılır, eşşek herif.
-haklısın gitmek lazım. hem bana çok iyiliği dokunmuştu tanrı'nın.
-hadi ya?
-evet. bana araba kullanmayı öğreten kimdi sanıyosun? bugün f1 pilotu gibiyim sayesinde.
-ben sizi pek yakın bilmezdim.
-yakın değildik ama herkese iyiliği dokunan, melek gibi bir adamdı.
-doğru. beni de onyedimde ilk keraneye götüren odur bak.
-allah tahsilatını affetsin. çok iyi biriydi.
-öyle. hadi, geç kalmadan gidelim.
son zamanlarda her on kişiden birinin üzerinde görülen artık görülmekten bıkkınlık geldiği için görmezden gelinen yine mi sen denilen tişört.
adem ve havva'nin dogumu ile tanri ölmüştür. bu kadar hiyarliklarin oldugu, kendi elcisinin carmiha gerilmesine izin veren bir tanrinin yasadiğini düsünmüyorum. ama belki de zarlarini kullaniyor tanri. bizleri deniyor. ama bu deneme biraz fazla olmuyor mu? hemen hemen hergün insan hayati harcaniyor. dört başi mamur evrende bir inci olarak yarattiğin dünya hergecen gün kazuratla dolmakta ve tam gaz yok olmaktadir. nerdesin sen tanrim? bu insanoglu denen zibidileri frenleyimiyor musun? yoksa sende mi biktin bu güliverin cüceleri ile ugrasmaktan? belki de bizi kendi halimize biraktin? kimbilir... bari cehennem atesini bizden uzak tut...
-tanrı öldü?
+varmıydı ki?
-tanrı öldü?
+yakının mıydı?
-tanımazdım
tanrı öldü, yaşasın insan.
- tanrı öldü
- öldü tabi baksana adamlar yüzde elli almış mnıskym..

(bkz: benim hala umudum var)
(bkz: dünyaya inancım kalmadı)
nietszche bu sözü söylerken basit manada insanların tanrı dedikleri şey istedikleri anlamı yükleyip, sonra da onu terk edişlerini anlatmak istemiştir. evet tanrı ölmüştür, onu insanlar kendi elleriyle öldürmüştür.
açlıktan ölmek üzere olan çocukları gören insanın zihninde patlayan düşünce.
nietzche'nin bu lafının derinliğini tam olarak anlamadan yorum yapmak yanlış olur ben de tam anlamadığım için kim doğurmuştu ki bee , hadi ya öldü mü fln demicem ama şeyh bedrettin de aynı şekilde ben allah'ım dediğinde benzer tepkiler almış.. nietzcheden daha önce.. ikisi de tanrıyı yaratan güç olarak değil de , bu an ki koşulların insanların algılarıyla kendi kafalarında yarattıkları tanrı olarak alıp bu lafı sölemişler bence..ben küçükken tanrı denilince aklıma hulusi kentmen gelirdi babacan tavırlı, iyi bi insan o zaman daha derinlere inememişim ama şimdi de tüketim toplumu klişe olsa da benim gibi tanrıyı özelleştiriyo , kişiselleştiriyo; haçlarla , bi kaç bez parçasıyla, belli kalıp laflarla sınırlandırıyo bi nevi kendi tanırısı yaratıyo..o yüzden nietzche esasen öngörüde bulunmuş.. tanrı hergün gitgide kilisenin çıkarlarına , ucuz politik oyunlara alet oluo.. metadan farkı kalmıo değeri gitgide düşüo.. ölümü de maalesef kaçınılmaz..