bugün

Bugün karadenizle ilgili bir program seyrederken gördüğüm görüntülerden sonra düşünüp yapmaya karar verdiğim tespit.

Bilirsiniz o görüntüyü. 60-70 yaşında nene, iki büklüm. Sırtında ancak bir katırın taşıyabileceği odun balyası.

Bu görüntüyü sadece karadeniz ve ege de görebilirsiniz.

Misal mardin'de, şırnak'da göremezsiniz. Ben görmedim.

Ben yaşlı kürt kadınları sadece terörist cenazelerinde zafer işareti yaparken gördüm.

Bunun bence iki sebebi var:

1- oralarda elektriğe para ödenmediği için ısınmak için odun kullanılmıyor.

2- bölgedeki katirlarla, odundan daha değerli şeyler taşınıyor.

Bilemedim. Ha bu arada karadenizli neneyi de zafer işareti yaparken görmedim hiç. Siz gördünüz mü?

Hayır eziliyor ya bunlar. O açıdan soruyorum.

Ama tabii 'benim kürt arkadaşım da var', 'halkların kardeşliği' falan..
kürt erkeğinin kadınına yük taşıttırmamasından kellidir.

sizler de bilirsiniz ki pazarlarda sırtında küfe, analarınızın yaptığı alışverşi taşıyan da, oturduğunuz betonarme evlerin harcını karan tuğlayı kiremiti sırtlayan da %90 kürtlerdir.

ama gel gelelim sizin gibi hak yemek, 3 cümlede insan karalamak kolay. buyrun burda yiyin...
onlar genelde keleş falan taşıdıkları için oduna sıra gelmiyor.

ha bide leşlerini taşırlar iyi ihtimalle.
Kömürün ve elektriğin bedava oluşundan.
ekmek elden su tayyipten olunca anormal değildir.
(bkz: coğrafya)
(bkz: türkiye de bitki örtüsü dağılımı)
sırtına yükleyecek kadar odunu bulabilecekleri ağaçlar olmamasından kaynaklıdır. kaçak elektrik de fena açıklama değil aslında ama. neyse. zaten tek tük bulunan söğütü, kavağı kesseler bile bunu ellerinde taşırlar, bu yüzden sırtlarında odunla poz verememiş olurlar, gayet kolay bir denklem. ayrıca doğu karadeniz' de yüksekteki ormanlardan odun taşıyan kadınlar bunu sırtlarına almak zorundadırlar. ama bir kürt kadını illa da bi yerden bulup odun taşımaya heves etmişse, bu söğüt veya kavak olacaktır, bunlar için de yükseklere çıkmaya gerek yok. yani, el arabası falan da işlerini görebilir. arazi şartları, bitki örtüsü falan hani.
hayatında bir kilo odun taşımamış gerizekalının beyanıdır. ulan davar oğlu davar sen sırtında odun taşıyan kürt nenesi arayacağına hes'lerle katledilen doğayı, fındık üreticisinin üstündeki baskıyı, çay köylüsünün üstündeki baskıyı anlatsana. karadenizde sırtında odun taşıyan nene ile çukurova'da pamuk toplayan, ordu'da fındık toplayan kürt nene senden benden fazla sever birbirini. karadeniz kadını öyle sırtında odun, vur ensesine al lokmasını bir kadın değildir. çıkar sokağa deresini de savunur çayını da fındığını da. anadili için sokağa çıkan diyarbakır'lı neneyi en iyi benim rize'li, artvin'li nene anlar.

karadeniz samast'ların değil, fikri sönmez'lerin, erkan uzuneminağaoğlu'ların, sinan kukul'ların, cihan alptekin'lerin, kemal pir'lerin ve elbette metin lokumcu'ların topraklarıdır.

--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=AWF-Y_tdsk8
--spoiler--
nefret tohumları ekenler bu vatana millete hizmet ettiğini mi düşünüyor, ama bizim kültürde var acısını zaten analarımızdan çıkartırız.
Tarlada çalışmaktan belleri bükülen emekçi kadınları, sırf sırtlarında odun taşımadıkları için mi eleştiriyorsunuz şimdi de?
Karadenizli kadınlarla kıyaslamanıza ne demeli? Bari biraz coğrafi bilginiz olsun. Kurak, çorak güneydoğu'da ne ağaç var ki odun bulup da taşısınlar? Odun yerine kullandıkları kaçak elektrikle ısınıyor demişler bir de. Hayır sevgili geri zekalı, tezekle ısınıyorlar.

Allahım ne Gerzek tiplerle bir arada yazıyorum böyle.
allah bizim belamızı vermeli çünkü sırtımızda odun taşımadık hep eşeklere taşıttık.
Kocalarının Çoğunda amarok, hilux, navara ve hatta ranger olduğu içindir.

Kalan %3-5 lik gariban kısım belki sırtında taşıyordur yüklerini.
Tembel karadeniz erkeği otursun kahvede okey oynasın. Karıları da çalışsın. Sonra da bununla övünen aptallar çıksın kıyaslama yapsın. Enteresan.
Herkesi kendi gibi fakir sananların tespitidir. Rüyanızda göremeyeceğiniz koca motorlu arazi tipi araçlar kullanılıyor doğuda. Aracı alsan benzin yetiremezsin ama Kürtlerin pek böyle dertleri yok malum.