bugün

Süt boy uzatır. Ama sadece çocukların süt içerek boyu uzar. Ergenlik dönemine girmiş, kemik gelişimi durmuş kişilerde sütün boy uzatması beklenemez.

Uzun yıllardır, sütün boy uzatıp uzatmadığı tartışılır durur. Bu konudaki tartışmalardan çıkan sonuç, sütün gerçekten boy uzatan besinlerden biri olduğu sonucudur.

Günde en az 2-3 su bardağı su tüketen çocukların, daha az süt içen ya da hiç süt içmeyen çocuklara göre 3 yıl sonunda 2-3 cm kadar daha uzun olduğu saptandı.

Birçok uzman sütün sağlıklı beslenmemiz için en önemli besin maddelerinden biri olduğunu belirtiyor. Çocuklar günde 2-3 bardak süt içtikleri zaman gün içinde ihtiyaç duydukları vitamin ve mineral ihtiyaçlarının büyük bir oranının karşılandığını belirtiyor.

Uzmanlar sütün hayatın her evresinde tüketilmesi gereken bir içecek olduğunu da sözlerine ekliyorlar. Çocukluk ve ergenlik döneminde süt tüketen çocukların kemikleri güçleniyor, enerji ihtiyaçları karşılanıyor, küçük yaşlardan itibaren süt içen çocukların ise zeka gelişimi normal çocuklara göre daha hızlı ilerliyor. 3 sene sonunda da çocukların boyu en az 2-3 cm kadar uzuyor.

Uzmanlar sözlerine şunları da ekliyor. Eğer dışarıdan, sütçüden süt alıyorsanız, sütünüzü 90-95 derecede kaynatmanız gerekiyor. En az 90-95 derecede kaynayan süt mikroplardan arınmış oluyor.

Sonuç olarak, şunu söyleyebiliriz. Süt çok iyi bir boy uzatıcı besindir. Çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren günde en az 2-3 bardak süt içmeye alıştırmamız gerekiyor. Böylece çocuklarımız normal çocuklara göre en az 2-3 cm kadar uzun oluyor.
satış taktiklerinin oluşturduğu durumdur. hatalı ve eksik ilgilendirmedir. insanların tam gen haritası fonksiyonel olarak elde edilmediği sürece test edilmesi mümkün değildir. süt içip boyu uzayan insan var, süt içmeyip boyu uzayan insan da var. neyi neye göre test ediceksin.

nasıl test edersin. genlerinde aynı boyda olacağı kodlanmış olan 2 insanı alırsın, birine süt verirsin diğerine de babayı. ama diğer hayat şartlarını eşit tutarsın. 20 yıl bunu sürdürürsün, sonuca bakarsın. (evet pratikte çok zor)
Sütün boyu uzattigi inanisi proteinin kaslari ve kemikleri besleyip gelistirdigi gercegine dayanir fakat istersen sut ic istersen spor yap genotip ve fizilsel olarak elverisli degilsen cok bir fark yapmaz.
aynı şekilde yoğurt tüketmek de boy uzatmaz, çorbayı bile yoğurtla yiyen ben 170 ile ailenin en kısa adamı olma unvanını elimde tutuyorum.
Ucu mayalara kadar dayanan inanıştır.

Lakin bu inanışta bir peygamber gönderilip gönderilmediği halen tartışılmaktadır.*
külliyen yalandır, uzayacak boy zaten lisede ve lise sonunda uzar, sonra süt içen gelir içtim uzadı diye yalan sıkar, ben boyum uzuyucak diye içmediğim kalmadıda bi boka yaramıyolar takmayın yani.
Tamamen yalandır, çocukluğundan beri günde bir litreden fazla süt içmiş, yüzme ve basketbol ile uğraşmış ve ailesinde +2 metre insanlar olan biri olarak 1,85 civarında takıldım.
işin kötü yanı sütün çok sayıda zararının da olması.
Keşke hiç içmeseydim diyorum bazen.
içmeyin kısaca, faydasından çok zararı var.
gerçek olup olamayacağı tartışılacak inanıştır. boy genetiğe bağlı bir şey olduğu gibi annesi babası kısa olup uzun boylu olan kişiler de olabilir.