bugün

önümüzdeki bir kaç ay içinde zall'ın yazarları maaş'a bağlamasıyla gerçekleşebilecek olay.
alıngan bir başlık,yazmayız entry mentry olur biter.
(bkz: reklam gelirlerinin yazarlar arasında pay edilmesi)
(bkz: sozluk üyeliğinin babadan ogula gecmesi)
sadece yeni yazarlar insanlar tanımaktan ziyade bir noktadadır sözlük yazarlığı...

kemik muhabbettir artık zaten 'sözlük neye yarar,niye yazıyoruz?' benzeri sorular. neden yazdığımız aşikar en azından benim için. bir düşünceyi,görüşü paylaşıyorsunuz buraya yazdığınızda; elbette arada sırada espritüel içerikli yazılar da çıkar şu klavyeden ama asıl amaç bu olmalı.

sözlük denilen şey bunun ötesinde sadece bir düzendir, biraz da ti'ye alan bir havası vardır. eyvallah bunu getiren de ekşi sözlüktür. ama ekşi veya uludağ veya itü sözlüğü yaratan kişiler sadece onları tasarlayan değil, birebir yazarlarıdır.

'neden yazıyorum? ben ne yapıyorum?' sorgulaması güzel tabii bir yazarın... külfet olmaya başlayan bir hobi ancak gelinen noktaya çıkan yolda neleri bıraktığınıza bakılarak ve o eksikleri gidererek eski manasına kavuşturulabilir.
baştan ekşi sözlükle başlayalım mı?

yıl 1999

sevgilisi için biri bir tasarım ve eğlence aracı olarak harika bir fikirle birisi bir konsept üretti ve piyasa sürdü.

Bilginin bile bu derece eğlenceli taraflara kayabileceğinin farkında bile değildi.Bir ok gibi fırladı site, o dönemlerde dial up bağlantı olduğundan sınırlı insanların evlerinde internet bağlantılı bilgisayarı vardı.

-dikkat-
"sınırlı insanların evlerinde internet bağlantılı bilgisayar vardı"

Yani, 1999-2002 yılları arasında adsl denilen durum türkiye'de henüz o kadar yaygın değildi.Evinde internet bağlantılı bilgisayarları olanlar ise yaşam standartları biraz yüksek olan eğitimli ve interneti bilgi amaçlı kullanan insanlardı.
-dikkat-

"Sözlüğü meslek edinen" kişiler işte sözlüğü ayakta tutan şeyleri gerçekleştiren o insanlardı.vikipedia bile keşfedilmemişken bu insanlar o sözlüğü bilgi yuvası haline getirdiler.Eğlence ile bilgiyi harmanladılar, ve bu yıllarca sürdü.

Sözlük, her geçen gün daha bilgiyle donatılır hale geliyordu.Büyüdü... büyüdü...

yıl 2004

artık, neredeyse her bilgiye ve özellikle "bilgi" ile ilgili yoruma ulaşabileceğiniz harika bir yer olmuştu.Türkiye'de adsl'in her yerde olabilmesiyle internet bağlantılı bilgisayarı olan insan sayısıda 450 kat daha fazlaydı.

2004 yılından sonra altıncı ve üzerindeki nesillere kuçak açıldı.resmen kapıları kırarak insanlar içeri girdi.nesillere göre dağılımdaki en büyük yazar alımı işte o zaman oldu.

Sonra ne oldu?

Artık ekşi sözlük'teki bilgiyle eğlence kültürü yerini eğlenceye bırakıyordu.Yeni gelenler deliler gibi etrafı yağmalamaya başlamışlardı bile..Laf sokma kültürü'nün çıkış tarihide bu tarihe rastlamaktadır.

Sözlüğü meslek kabul edenlerle sözlüğü taşşak geçme ve bunun yanında eğlenme olarak görenler arasındaki sürtüşme herşeyi bitirdi.Eskilerin çoğu bıraktı.Artık her yer yeni gelen bir grup bok atma makineleriyle gezen insanlarla doldu.. ve hala da öyle gidiyor..

isterseniz istediğiniz bir zaman diliminde ekşi sözlüğe girin ve sol frame yi sadece şöyle bir gözden geçirin. evet, bilgi yok artık.. bitti o iş...

işte bahsedilen dikkat çekme ve sözlükte popüler olma iç güdümüyle hareket edenlerin hepsi altıncı ve diğer nesillere aitti.

Ekşi sözlükte her şeyi bulabiliyorsanız bu eski yazarların emeğinin ürünüdür.özellikle Tarihlere dikkat edin...

gelelim caaaanım uludağ sözlüğe...

Burası neden var?

burası belki google'nın yardımı veya farklı nedenlerden dolayık ekşiyle tanışmış ekşiyi kurcamala hadisesine girdikten sonra ekşiyi çok sevmiş ama ekşi'de yazabilme ihtimalleri olmadığı için bir diğer alternetif..

sözlükte bilgi içerikli entryler girme dönemi artık çoooktan bittiği için burası sadece ama sadece gülmek için bir alternatif olmaktan hiç mi ama hiç mi öteye gidemez.istediğiniz kadar değer verdiğiniz bilgilerinizi burada aktarmaya calısın kimsenin ama kimsenin dikkatini çekmeyecektir.

O nedenle aman sözlüğün ebesi gidiyor, aman sözlükten sogumaya basladım, aman sözlükte bilgi içerikli entryler olmalı gibi teorileri çooktan önemsizleştirdim.

artık, çoğu insanların o sevimsizleşmiş, bir ön plana çıkma sevdasına düşmüş, sözlükte popüler olmayı hayatının en önemli hedefi yapmış insanları ve tayfalarını iyi tanıyor ve belkide kendi çapımda "kral çıııplak" diyorum.

Ha kralların hala çıplak olmadığına inanlar elbetteki olacaktır.Çünkü burası bir çok değeri köreltmeye yeten bir platfomdur.eğer bazı şeyleri göremiyorsanız bu görülmemesinden değil de belki de kör olmanızdan kaynaklanmaktadır.

ve kimse artık sözlüğü ciddiye almaktan bahsetmesin.ben gülmek için malzeme amacıyla burdayım siz ciddiye almaya devam edin..