sözlük yazarlarının hayatlarında varmak istedikleri noktaları, ulaşmak istediği hedefleri, kavuşmayı arzuladığı insanlarla düşünülen hayalleri içeren planlardır.

şahsi olarak okul bitiyor, torpili sağlam çakıp polis eğitim merkezine kapak atmak ilk hedef. ardından büyük ihtimal istanbul'da başlanacak görev hayatıyla yaşama atılmak. olursa bir-iki yıl içinde idare eder bir araba almak. sonrasında ikinci üniversite olarak istanbul'daki herhangi bir üniversitede tarih bölümü yazmak. okumaya çalışmak ve ardından askerliği aradan çıkarmak. sonrasında ise yaş 27-28 civarı ver elini van, diyarbakır, şırnak. sağ salim dönebilirsek oralardan düzce, adapazarı, bolu civarına atanıp yerleşmek ve oralarda ölene dek yaşamak. evlenmeyi saymadım, çünkü artık hiçbir kızın canını yakmak istemiyorum. ne olursa olsun benimle olan kızların en sonunda canı yanıyor. belki 30 lu yaşlarda görücü usulü, tanıştırma yoluyla biriyle evlenir giderim. orası da muallak gerçi ama. ama her şeyden önce en büyük plan polis üniformasını giymek.
uhrevi hayatin dunyevi yolcusu, gelecekte güzel bir avukat olarak hayatını yaşayacak. dostları her ne kadar ona kazık atsa da o onlara gülüp geçmekten vazgeçmeyecek!

gurur meselesi yaptığı kararları uğruna kimseyi bir çırpıda silmeyecek.
adaleti adalet meraklılarına doyurana kadar verecek.

he bir de ömrü yeterse dünyayı gezip dolaşacak.

hatta, evliya çelebi gibi bir seyahatnamesi de olacak allah izin verirse.

şimdilik bu kadar.
(bkz: 100 dolarla şömine yakmak)
(bkz: her şey çok güzel olacak) *
(bkz: aile planlaması)
(bkz: webmaster olmak)
marmara besyoya giremeyip basketboluma son verirsem çok saçma planlarım var.
ders çalışacağım.
hayatıma kimseyi sokmayacağım.
spor yapacağım.
alkol ve sigaradan uzak duracağım.
askerlik bütün planlarımı ve hayatımı değiştirecek gibi görünmekte geri dönebilirsem büyük planlarım var
(bkz: güzel günler göreceğim)
önümüzdeki yaz güney amerika turu yapacağım. eşimi de yanıma alıp, california'dan, los angeles'tan başlayıp sahil şeridi boyunca güneye gidecek, oradan meksika, arjantin, brezilya turu yapacağım...
bu sene bol bol gezeceğim.tek bir şehirle kısıtlı kalmayacağıma ant içerim.
sozluk yazarlarının gelecege daır erteledıgı planlar dıye olsaydı baslık keske cunku artık gelecege daır umudu kalmayan onlarca ınsandan bırıyım bende.evlenmeyi düşünüyordum ya hani % 42 içinde koca bulma oranım ne onu bilmiorum ,hadi buldum diyelim çocuk sevgisiyle yanıp tutusan ben, bu saatten sonra cocuk yapsam nolur yapmasam nolurun derdındeyım.bu dunyaya bu ulkeye bır cocuk getırmek yasadıgım onlarca sorunla basa cıkmaya calısırken gozgore gore verılen sozlerı tutamayarak her gecen gun vıcdan azabıyla yanıp tutusur ve bırsey yapamazken bırde bu dunyaya kendı parcamı getırıp bu haın duzende varolmasını dusunmek bencıllık olmayacakmı sorusundayım.gelecege daır erteledıgım planlar bunlar ..kpss ye bır daha gırmeyecegım mesela ,bır ulkenın kendı egıtım sıstemıne guvenmedıgı gercegıyle dayattıgı onca sınavın para tuzagından baska bırsey olmadıgını anlıyalı kac yıl oldu.2.cı unv yı okuyordum ya hanı onunla ılgılıde bır suru skandal cıkınca onuda bırakmaya karar verdım. sıgortamı yapmayan paramı alamadıgım asırı dıncı patronuma 4 ay dayandıktan sonra, kul hakkı nedır anlatıp haddını bıldırıp ısten cıktıgımdan berı ıssızım. ve muhtemelen ıs bulmamda zor olucak ..okudugum okul okumaya calıstıgım okul cv me ekledıgım semınerler kurslar kendıme yatırımlarım oyle bos gorunutyor kı gozume sımdı..genclerının onunu goremedıgı bır ulke yarattıgı ıcın ovunen ulkeme tesekkur ederım..yarın kımse aglanmasın ,kızım okulu bıtırdı atanamadı ,oglum ıssız dıye bagırınmasın,fındık paramı alamadım dıye aglanmasın ulkem...
hayırlı mustahaklar hepınıze ve benım gıbı arada kaynayanlara.. cunku bız yokuz bırılerının gozunde ,boyle gıder bu boyle gıder sizler bakın keyfinize.
*..
ukrayna, rusya, belarus, estonya, letonya, litvanya, polonya, norveç, isveç, finlandiya, danimarka, izlanda, faroe adaları, grönland, çek cumhuriyeti, macaristan, slovenya, slovakya ile ticari ilişkilerde bulunmak. (bkz: başka kaldı mı)
çalışmak çalışmak ve çalışmak. çalışıp iyi bir üniversitede istediğim bölümü kazanmak sonrasında işe girmek ve yükselmek. kısaca hayallerimi gerçekleştirmek. eğer gerçekleştiremezsem ver elini bunalım diyorum başka birşey demiyorum.
izmire yerleşmek şuan itibariyle çok cazip geliyor.
ben davos a gideceğim; tayyip oraya gelmeyeceğine söz verdi.
(bkz: goodbye cruel world)*
boğaziçi üniversitesi mezunu olmak istemişimdir hep. imkansız yoktur derler ya hani. bazıları için vardır aslında.

(bkz: ben)
Genelkurmay Başkanlığı tarafından bizzat çağırılıp,Özel Harekat Daire Başkanından aldığım özel izin ve yetkilerle tekrar Güneydoğuya döneceğim. beraberimde 2008-2009 yılları arasında çeşitli bölgelerde terör ve teröristle bire bir mücadele ettiğim üç kardeşim,ulaşım için özel üretilmiş zırhlı araç, Accuracy Keskin nişancı silahım, takip ve teknik destek için 24 saat emrimize olan Heronlarla birlikte yüreğimizde sadece vatan sevdasıyla çıkılan ölümcül operasyonlar. Piçlerin üst düzey yöneticilerini 3 gece içerisinde ölü ele geçirip tüm mağara ve sığınaklarını çökerttikten sonra gizli kasa olarak bilinen ünlü iş adamının bilgilerine ulaşıp tüm lojistik kaynaklarının çökertilmesi sonucu hızla dibe vuran terör, eğitim, Turizm ve sanayide gelişmeler neticesinde yıllar sonra daha rahat, yaşanabilir, bizim olduğu apaçık ortada olan bir Güneydoğu.

Hayalim budur.
ocak 2011- ehliyet kurs başlangıcı.
şubat 2011- 9 şubat/ ilişkimin üçüncü yıl başlangıcı.
mart 2011- stajyer öğretmenlik sınavları
nisan 2011- ehliyet.
mayıs 2011- ilk araba.
haziran 2011- stajyerliğin kaldırılması
temmuz 2011- KPSS'de iyi bir puan alıp sevdiğimin öğretmenlik atamasının yapılması.
ağustos 2011- askerlik
eylül 2011- acemi birliğinde geçecek süre/ ./ sevdiğimin öğretmenliğe başlayabileceği ay.
ekim 2011- usta birliğinde geçecek süre
kasım 2011- askerlik
aralık 2011-askerlik

ocak 2012-askerlik dönüş.
şubat 2012- kız isteme/nişan.
mart 2012- evlilik hazırlıkları.
nisan 2012- işe devam.
mayıs 2012- işe devam
haziran 2012- memurluk asaletinin onanması.
temmuz 2012- düğün bu ay olabilir/
ağustos 2012- düğün bu ay olabilir.
eylül 2012- işe devam
ekim 2012- eşimin göreve başlayacağı yere tayin isteği.
kasım 2012- bankadan kredi çekerim
aralık 2012- işe devam

ocak 2013- arabanın modeli değişebilir.
şubat 2013- ilişkimin 5. yıl başlangıcı.
mart 2013- işe devam
nisan 2013- işe devam
mayıs 2013- oğlum/ kızım olabilir.
haziran 2013- eşimin meslekte ikinci benim üçüncü yılım.
temmuz 2013- evliliğimin birinci yıl dönümü.
ağustos 2013- belirli bir planım yok.
eylül 2013- eşimle ilk evimizi almak için bursa toki'ye başvururuz.
ekim 2013- banka kredi borcum biter.
kasım 2013- oğlum/kızım 6 aylık olur.
aralık 2013- bursa'da toki konutları için aidat/ taksit ödeme başlangıcı.

ocak 2014-

edit: allah'ım bu kadar ayrıntılı plan kurdum diye kızma bana.
bölüm değiştirmek
bölüm değiştirmek
bölüm değiştirmek
evet sözlük. inşallah allah ömür verirde şöyle 30 lü yaşlara çıkana kadar evlenmeyi düşünmüyorum. öncelikle hedefim kendime, kafama uygun bir iş bulmak. üniversiteyi bitirdik fakat iş yok. askerden geldikten sonra şöyle bir e sınıfı ehliyet sınavlarına girmeyi düşünüyorum. e sınıf ehliyeti alırsam bile bu seferde ya devlet memurluğu sınavına gireceğim ya da uzun yol otobüs şoförü olacağım. belli olmaz okul servisçiliğide kısa bir süre için ideal. gelecekten konuşmayı pek sevmem ama kafamdaki planlarda budur.
2 saat sonra uyuyacağım .