bugün

Üniversiteye girecek olan sözelcilerin kararsız kaldıkları sorunsal. (bkz: radyo sinema televizyon)
kanaatimce:türk dili ve edebiyatı öğretmenliği'dir.
hukuk ve siyasal bilgiler fakülteleri sözel puan türünden öğrenci alsalardı, kesinlikle onlar olurlardı.
bana göre seçilebilecek en iyi bölüm (bkz: radyo sinema ve televizyon)dur.
(bkz: türk dili ve edebiyati)
bir sözelci olarak konuşuyorum ki, sözelde seçilecek güzel bölüm yoktur. asla bir sayısalcı kadar maaş alacak bir iş bulma garantisi vermez. yine eskiden iyi olan bölümler vardı sözelde, ancak onları da sözelden aldılar. geriye sadece öğretmenlikler kaldı ki, o öğretmenlikler de sınırlı işte. o yüzden baştan kolaya kaçmayarak, sayısal okumak daha avantajlıdır. *
(bkz: konservatuvar)
olmayan bölümdür. sözel bölümünü öyle bir hale getirmişler ki halihazırdaki bölümlerden birini bile "seçilebilecek" en güzel bölüm olarak nitelendiremiyoruz.

öte yandan hukuk, siyasal ve uluslararası ilişkiler'in neden sözel yerine eşit ağırlık olduğunu hiçbir zaman anlamadım. matematik, geometri ve coğrafya ile bir ilgisi olmadığı gibi tarih ve felsefe ile çok ilgisi var bu bölümlerin.
(bkz: türk dili edebiyatı)
(bkz: iletişim fakültesi ndeki her bölüm)
türkçe öğretmenliğidir.
(bkz: reklamcılık)
(bkz: Hititoloji)
(bkz: Sümeroloji)
iş bulma açısından türkçe öğrt. fakat bu sene sosyal bilg. öğrt. den 5 puan fazla alınması gerekti. yani sosyal 84 le kapatırken türkçe 89 la aldı en son.

fakat babanızın parası varsa arkeoloji yazılmalı. eğlenceli, ilginç konulu bir bölüm
ilahiyattır.
Canım bölümüm gazetecilik.
psikoloji.
Öyle bir bölüm olsaydı sözeli seçer, o bölüme gider, gençliğimi okullarda fizik,matematik çözcem, proje çizcem, hesap yapcam diye çürütmezdim.
sözelde guzel bolum yoktur iyi universite vardır maalesef.
halkla ilişkiler ve tanıtımdır.
öğretmenlik seçersen atama beklerken ölme ihtimalin yüksektir. son on yıldaki tarih,türkçe,sosyal bilgiler öğretmenlik atamalarına bakarak anlayabilirsin.
bölüm seçersen bi sene verilip diğer sene verilmeyen formasyonla rus ruleti oynarsın ki diyelim formasyon almadın bu ülkede tarih,edebiyat,coğrafya mezunlarının tam anlamıyla istihdam edildiği net bi alan yoktur.
gazetecilik, gazeteci olmak için inan bana 4 sene boyunca dirsek çürütmene gerek yok. herhangi bir gazeteye,basın ajansına gir araştır kaçı alaylı kaçı bölüm mezunu. gazetecilik okumak demek akabinde polis olmak için senelerce kpssye hazırlanmak demektir.
radyo sinema tv, çalışma saatinin sabah 7 akşam belirsiz olmasıdır. bunun adı da siktiğim sektöründe esnek çalışma saatlerine uygun çalışma arkadaşları diye geçer.
setlerde ömrün çürür. bütün rejiden,yönetmenine,götünü başını aça aça ünlü olmuş kilosundan ağır egosu olan sözde oyuncularına kadar herkesin ağız kokusunu çekersin. rts okuyanların ortak hayali bir david fincher,hitcock,tim burton ne biliyım bi stanley kubrick olmaktır ama hayalin sonu alt komşunun evladım televizyon göstermiyo bi bak hele diyaloglarıyla ya da peder beyin kumandayı uzatıp sizden kanalları trt1 den başlayarak dizmesini istemekle biter.
rts okuyan biri olarak katıldığım önerme.
Aktüerya Bilimleri
* Astronomi ve Uzay Bilimleri
* Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi
* Finans Matematiği
* ilköğretim Matematik Öğretmenliği
* istatistik
* istatistik ve Bilgisayar Bilimleri
* Matematik
* Matematik Mühendisliği
* Matematik Öğretmenliği
* Matematik ve Bilgisayar Bilimleri
* Matematik-Bilgisayar
* Uygulamalı Matematik
* Bahçe Bitkileri
* Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması
* Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği
* Bitki Koruma
* Bitkisel Üretim ve Teknolojileri
* Biyoloji
* Biyoloji Öğretmenliği
* Ekoloji
* Fen Bilgisi Öğretmenliği
* Fizik
* Fizik Öğretmenliği
* Kimya
* Kimya Teknolojisi
* Su Ürünleri Mühendisliği
* Süt Teknolojisi
* Tarım işletmeciliği
* Toprak Bilimi ve Bitki Besleme
* Zootekni
* Beslenme ve Diyetetik
* Biyokimya
* Diş Hekimliği
* Ebelik
* Eczacılık
* Ergoterapi
* Fizik Tıp ve Rehabilitasyon
* Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
* Genetik ve Biyomühendislik
* Gerontoloji
* Hemşirelik
* Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri
* Moleküler Biyoloji ve Genetik
* Odyoloji
* Tarımsal Biyoteknoloji
* Tarla Bitkileri
* Tıp
* Veteriner Fakültesi
gibi gibi bölümlerdir.
Sözelci olarak söylüyorum ki yoktur.
Gazetecilik de bir seçenek.
Yoktur. iletişim Fakültesi okumayın sağlam bir torpiliniz veya bu sektörde çevreniz yoksa tabi... Ayrıca 3 kuruş maaşa ve yoğun bir tempoya hazır olun. (bkz: 5 yıl sonra iyisen 3 bin alırsın) (bkz: modern köle) (bkz: asgari ücret) (bkz: karın tokluğuna çalışan mezun stajyer)
özel eğitim öğretmenliği, ben kefilim seçin, sözelin en güzel bölümüdür. dünyanın en güzel mesleğidir.