bugün

aydın'ın batısında bulunan bir ilçesi.

görsel
kuşadası'na yakın, güneydeki şehir ve turistik ilçelere giden yol üzeri olduğu için outlet mağazalarının bulunduğu aydın ilçesi.
söke ovasından selçuğa giderken bol bol geçerim. dümdüz bir yoldur fakat radar ve trafik polisi doludur o yüzden bu yolda asla gaza çok basmamak gerekir. ceza yersiniz, benden söylemesi. onun dışında sökede her telden insan var. abdülhamit zamanı gelen sudanlı siyahi vatandaşlar, çingeneler, yörükler ve bir sürü insan. güzel yerdir, ben severim, sökeden kuşadasına dönüp gidilen yol daha güzeldir.
Outlet bakımından zengin, sanayi bakımından da yavaş yavaş kuvvet kazanan küçük bir aydın ilçesi.
Yanılmıyorsam bir Disneyland parkı olan Aydın'ın ilçesi. Üniversiteyi burada okuyacaktım ama kısmet Manisa'ya imiş. Söke un markası var onu biliyorum.
bende kötü anıları olan bir aydın ilçesi. sevmiyorum maalesef.
memleketim aydın'ın bir ilçesi. aydınlıyız demezler pek, sökeliyiz derler.
Çarpık kentleşme bakımından kötü bir ilçe.
Memur olup yaşamak istediğim yerdi. Halen de öyle. Aydın'ın en orijinal ilçesi. Evet.
aydın iline bağlı bulunan ilçe.

ilçeye bağlı toplam 11 köy bulunmaktadır.

Ağaçlı Köyü
Akçakonak Köyü
Argavlı Köyü
Avşar Köyü
Çalıköy Köyü
Gölbent Köyü
Karacahayıt Köyü
Özbaşı Köyü
Serçin Köyü
Yamaç Köyü
Yeşilköy Köyü
binlerce kişinin ekmek yediği söktaş fabrikasının kurucularından muzaffer müfit kayhan'ın vefatıyla üzüldüğümüz, annemin memleketi (bkz: bağarası) senemin en az 2 ayının geçtiği küçük ilçe.
Outletleri cidden aşırı ucuzdur. mesela geçen yaz vans mağazasında 40 liraydı tüm ayakkabılar.
evet, orijinal.
en önemli fabrikalarından vf corporation'a ait Lee fabrikası kapanma kararı almış, söke için oldukça kötü olmuştur.
Sazlıköyden sonra direksiyonda uyumamış sökeliye sökeli denmez.
aydın ın gelişmişlikle gelişememişlik arasında kalmış bir garip ilçesi. Balat ovası da denilen söke ovası, ege bölgesinde en iyi pamuğun yetiştirildiği topraklar. Bu yüzden pamuk üretimi halkın önemli bir geçim kaynağı ve bu işten deli paralar kazanıyorlar. ama gel gör ki şehir dökülüyor sokaklar, mahalleler bir 30-40 yıl öncesine ait sanki. Şehrin içinden geçen dereyi belediye ıslah etmemeye kararlı heralde. O derenin hali nedir gözünüzü sevim.

Şehrin genel olarak kozmopolit bir yapısı var, Her telden insan bulmak mümkün. Yörükler ve girit göçmenleri ilçenin yerlilerini oluşturuyor ve savuca, sazlıköy gibi mahallelerinde doğulu nüfus yoğun.

Uzun lafın kısası bodrum yolundaki outlet ve çöpşişcileri dışında pek elle tutulur bir şeyi yok. Bir kuşadası, nazilli olamamış vesselam.
Ataturk un baba tarafinin memleketi. Hatta 1924te geldiginde babasina yardim eden tarhanlar ailesine menderes aluvyalinin en buyuk kismini belgeli olarak hediye etmistir. Menderesin doldurmasiyla toprak her yil 1,5 km kadar buyumektedir.

Not: sokeliyim.
eski belediye başkanlarından 91 yaşındaki Lütfi Tang hayatını kaybetmiştir. 10 gün öncede 89 yaşındaki eşi vefat etmiştir.

http://www.milliyet.com.t...un-arayla-gundem-2346629/
Bugun ziyaret edecegim sehir. Outletler falan yikiliyor diyorlar.
sökedeyim ve hala sökedeyim.
sevdiğimin memleketidir. ayrılmayaydık iyiydi be!
Aydının bir ilçesidir. Memleketimdir. insan özlüyor be. Taşına toprağına kurban. (bkz: bir başkadır benim memleketim)
imkanları kısıtlı olsada garip bir şekilde gelenin bi daha gitmek istemeyeceği ilçe. severim lan sökemi.
güzel ülkemizdeki birçok şehirden daha da gelişmiş ve güzel olduğunu düşündüğüm memleketim, aydın ilçesidir.
söke un markası vardır.
Özlenendir sözlük.

20 milyon nüfusa kadar dayanmış bir şehirden kalkıp 60.000 kadar nüfuslu küçük bir ilçeye gidiyorsunuz ve ortamına baya yabancı oluyorsunuz. sonra ise orayı baya benimsiyorsunuz. Ailevi sorunlarım olmasaydı da orayı terketmeseydim sözlük... Ciddi ciddi küçük bir hayatım vardı orada.

Habitat'ından tut cumhuriyet erkek yurduna kadar özledim. Sanırsam seneye yine orayı tercih edicem.

edit: yurt ortamı iyi değil ondan dolayı seneye gidersem eve çıkarım.
Sol framede gormemle beni heyecanlandiran, memleketim olan aydin ilinin minik tatli sehridir. Buyuk sehire gocunce anlarsiniz gercekten guzel bir yer oldugunu, icindeyken cikmak ister, isyan edersiniz.