bugün

Gerekli bir eylemdir. Bazen anlatmak için canla başla debelenirsin. Ama nafile. Sonra derince susarsın. Suskunluğunun sebebini merak edecek kadar sen Karışmışsa hamuruna, seni o zaman anlayacaktır.
sana sessiz kalma yeteneği bahşedilmiş watson. bu seni çok değerli bir dosta dönüştürüyor.*
ikinci yakın çevreden başlamak üzere samimiyetsiz konularda sergilenmesi gereken davranışlardır. bunu genelde ufak bi '' gülümseme'' ile geçiştirirsiniz ama benim anlamadığım o da insanların ciddi anlamda sinirini bozuyor. *
büyük bir erdem. susmak en son öğrenilir. önce yavaş yavaş etrafınıza bakarsınız. sesiniz çıkar. sesten sonra sözü öğrenirsiniz. konuşursunuz. daha çok konuşursunuz. sonunda susarsınız.

burada, yani sözlükte çoğu kişi konuşmasını bile bilmiyor. kuru gürültü var. seri üretim başlıklar açılıyor. eğlenmesini bile bilmiyor gençler. ciddi işler yapamadılar, ciddiyetsiz, komik bile olmayı beceremiyorlar. sadece söylemeye değer sözler söylenseydi, bu sözlükte susmak yaygın anlamda öğrenilmiş olsaydı, bomboş başlıklar açılmazdı. sadece gerekli şeyler olurdu. bilgilenen giderdi. yazılanların yüzde 99u manasız işler.
içinizden düşünmeyi ve beyninizde 2. bir kişilik yaratmayı tetikleyen eylemdir. faydasını görürsünüz...
çok konuşmaktan evladır.
bir insan istediği kadar kültürlü, bilgi olsun çok konuşuyorsa sıkıcı olur.
konuştukça batanların ya da konuşmanın bir işe yaramadığını görmüş kişilerin öğrendiği en büyük erdemlerden biridir.
Büyük erdemdir. Özellikle de bildiğiniz bir konu olsa dahi susuyorsanız. Trt 1'de yunus emre'yle ilgili bir film var galiba. Bir defa denk gelmiştim. Orada yunus'a ben bilmem zikri çek diyordu hocası bir müddet. Ne sorsalar ben bilmem diyordu yunus.

Ne büyük erdemdir susmayı bilmek. ve konuşması gereken doğru zamanda konuşabilmek. Ne mutlu öyle zeki, olgun insanlara.
vasıfsız ve konuşacak bir şeyi olmayanların erdem sandığı bir mallık.

yapmayın.
bir süre sonra konuşmayı unutursunuz ciddiyim.

bağırın çağırın küfredin, kuru gürültü yapın, varsın rezil olun aptal yerine koysunlar sizi. başka türlü yaşam tecrübesi kazanamazsınız.
erdem falan değildir ağlamayana mama yok susan sünepedir,hakkını arayamaz,sündüktür felsefeye gerek yok susup ne kazandınız bugüne kadar de hadi gidin ya.
boş boş konuşmaktan iyidir.