bugün

gecenin şu saatinde hıçkıra hıçkıra ağlatan dizidir.
çocuk oyunculara kadar herkes, rolünün hakkını öyle bir vermiş ki film olsaydı gişeleri patlatırdı.
izlenilesi bi dizi. Ah keşke yanık ölmeseydi...
öyle televizyon ve dizi delisi değilim zira bu dizi beni inanılmaz etkiledi. hayatın gerçeklerine bazen bu kadar yakın olmak üzücü. dizinin kahramanları rollerinin hakkını fazlasıyla vermiş. komiser gurur dizi de ilgimi çeken karakterlerin başında geliyor. yarabbim o nasıl bir bakış ya. resmen dudağımı uçuklatacak bir bakış atıyor insanın yüzüne. cidden ben bu adamla göz göze gelmekten korkarım.psikopatın allahıyım diyor resmen. susmanın erdem olduğu bir yerde. insanın içinde sakladığı ve saklamak zorunda olduğu gerçeklerle yaşaması ve o gerçekle yüzleşmemek için elinden gelen her şeyi yapması ne kadar acı. bazen hayat tokatını bir başka biçim de vuruyor insanın yüzüne. sustukça içinde büyüyen o kanamalı saatler kadar zor bir şey yoktur. her yaşanmışlıkta bir dağınıklık vardır. ve bu dizi. adamı darmadağın ediyor.

"belli ki susmak yaratılmamış şekliydi dünyanın."
lan ne biçim oyuncuları var bu dizinin hele o çocuklar dün gece sümük salya ağladım ahmet kaya şarkısıyla üstümde battaniye vardı sırılsıklam oldu.görüntü yönetmenini ve ışıkçısını sokakta görsem öpücem acayip kaliteli iş çıkarıyorlar.
edinidiğim bilgiler doğrultusunda dört dörtlük yapım kanısına vardığım dizidir. kesinlikle izlemeyi düşünüyorum.
sleepers filmini izledikten sonra kendini izleten dizi. ayrıca sırf aslı enver için izlenebilecek dizi.
suskunlar:herkesin sleepers tan çalmışlar diye uludağ sözlüğü salladığı aslında hiç de alıntı olmayan belki de şu ana kadar yapılmış en güzel türk dizisidir. karakterleri anlatımları çok güzel . hele o çocukların oyunculuklarına bayıldım ya çocukların psikolojileri nasıl bozulmamış nasıl bu kadar soğukkanlı oynayabilmişler?
benim gibi duygularını istediği an kitleye bilen adamı bile tarumar edebilen dizidir.

http://www.youtube.com/wa...xWr2V3Y&feature=share

çocuğun oyunculuğu ayakta alkışlanır abi.
---spoiler---

komiserin hapishanede parmaklarını yiyen eleman olduğu gibi bir kanının haiz olduğu dizi. oysa şayet, bu eleman dün bunların fotografını gördü niye bi tepki vermedi o zaman.

---spoiler---
Oyunculuk, görüntü, müzik on numara ama senaryo biraz sıkışık galiba.

Olay sadece bir heriften alınacak öçe bağlandı. Zamanında onlara kötülük yapmış, şimdi müdür olan bir elemanın üstüne kaldı bütün hikaye.

E öldürdün adamı ne olacak. Alt tarafı bir hapishane müdürü, özel koruması yok bişey yok. Ne kadar uzatabilirsin ki bu durumu. Ezel deki gibi sündürmeyin de..

Ayrıca her bölümde başka bir tecavüze uğramış çocuğu çıkarıp olayı ajitasyona baglamayacaksınız umarım.

Dediğim gibi, ileride sıkışması muhtemel senaryo tehlikesi hariç on numara dizidir.

10 senedir seyrettiğim kurtlar vadisini şahsıma biraktirmiştır daha ne olsun.
(#14726309)
sözümü bana yedirdi bu dizi.
ses görüntü oyunculuk tek kelimeyle harika.
3.bölümünde özellikle hapishaneden yeni çıkmış çocuğa soru sorma sahnesinde ağlamamak için zor tuttum kendimi. ama başaramadım lan.
polis gurur'un gazanfer oldugunu düşünüyorum. güzel dizi.
--spoiler--
adalet? saray adı değil mi o...
--spoiler--
ilginç bir şekilde insanı kendine bağlayan, son bölümü ile fena halde ağlatan dizi.
müziklerini aytekin gazi ataş'ın yaptığı dizidir.
kendisinin de sesi mükemmel olmakla birlikte dizi içinde harikalar yaratmaktadır.
3. bölümde en önemli sahnelerden birinde ahmet kaya'nın şarkısına (bkz: nerden bileceksiniz)yer vermesi çok zekice bir hareketti.
bu dizi için doğru insanlar doğru yerde denilebilir.
son 2 senedir dizi izlememe alışkanlığımı kıracak gibi gözüken dizidir. ilk bölümünü izlediğimde dizi olduğundan bile haberim yoktu. film zannediyordum.* gerçi bunuda verildiği gün izleyemiyorum. cuma gecesi tekrarını veriyorlar ancak o zaman takip edebiliyorum.
emeğe saygılıyız,iyi de bir iş ama var bi noksanı bu dizinin tam bilemediğim...
"siz benim nasıl yandığımı, nereden bileceksiniz" kabul ediyorum ağladım ama diziye değil, bunların gerçekten olduğunu bildiğim halde hiçbir şey yapamadığım için ağladım, bu hayvan oğlu hayvanların insanım diye ortalıkta gezdiğini bildiğim için ağladım, küçücük çocukları dört duvara kapatıp bir de buna adalet dedikleri için ağladım, vicdanımın acısından ellerim titrerken sadece oturduğum için ağladım, en çok neden ağladım biliyor musunuz? gücüm yetmediği için ağladım. neden bu kadar acizim ulan ben diye ağladım!

(bkz: http://www.youtube.com/wa...mbedded&v=wExiY-jR0VQ#!)
orjinal bir yapım olsaydı fazlasıyla severdim. Lakin Başrollerinde brad pitt, dustin hoffman gibi muhteşem isimlerin bulunduğu sleepers isimli filmin resmen dizisini yapmışlar. Türkiye ne zaman özgün yapımlara yönelecek merak konusu. Diziyi sevenlere lafım yok, lafım yapımcılara sözlük. Ulan ismi bile benziyor.
(bkz: sleepers)
herkesin ağız dolusu övgüler yağdırdığı dizi. fragmanlarını arada sırada nette görüyorum lakin yurt hali televizyon yok. izleyemiyoruz. üzgünüz.

edit: bazı kendini akıllı zanneden insanlar diyecek ki internetten izle. yok anacım internetim de sınırlı. öptüm bay.
ezel vistaysa, suskunlar windows 7'dir.

şimdi karşılaştırma yapayım (dizi güzel dizi)

misal sürekli flash back yapıp dönüyorlar geri. ezelde de vardı. yalnız ezeldeki gibi iki saat sürmüyor. daha iyi.

2 kişiyle koca gruba dalmak. evet bu da ezelde vardı. bolca gördük yani.

dizi olduğu için temeliyle işi yaymaya çalışıyorlar. ezeldeki gibi bir planla devam ettiriyorlar bunu da.

kamera tekniği olarak daha iyi suskunlar. dizi müzikleri yine kaliteli.

takıma mutlaka bir kız ekli olmak zorunda. o da mevcut.

ters köşeye yatırma işi ezel ile benzer. intikam teması da aynı.

bu dizi mantığı kanımca ezel ile başladı ama suskunlar ile daha da ilerledi.
sözlükleri ve dizi sitelerini bu kadar hareketlendirdiyse kesinlikle şans verilmesi gerekir.

yarın o şansı vereceğim efenim. *
bir dahaki bölüm fragmanlarında ahmet kaya şarkılarını duyacağımı sanar gibiyim
mesela bir arka mahalle (başıma neler geldi sana diyemedim beni kaç kere dövdüler adını söylemedim)
hani benim gençliğim nerde ( Hani benim gençliğim nerde bilyelerim topacım kiraz ağacında yırtılan gömleğim çaldılar çocukluğumu habersiz)
gibi..
şu zamanda yapılan tüm dizilerin şahı olarak nitelendirilebilir. oyunculuklar, senaryo, çekimi tek kelimeyle kalite bi dizi. 3. bölümünde ki yeni cıkan mahkum cocukla , bilal nam-ı diğer sarı'nın konusmaları ve arka fondaki müzik seyredenleri dağlamıştır. helal olsun emeği gecenlere.
konusu cok ilgi cekici dizidir. cocukken islah evinde cocuklarin basina gelenler ve yetiskinlikleri anlatilmaktadir.