bugün

berbat bir şarkı.
tuğçe ve büşra'nın kim olduğunu unuttuğumu bana hatırlatmış olan rap.
annesi gözlerinin önünde defalarca dayak yemiş bir çocuk olarak, kadınlarla ilgili olan her kareyi gözlerim dolu dolu izledim.

eğer yarın güneş doğacaksa siz ve sizler gibi güzel insanların hatırına..
mükemmel bir şaheser!
Klibiyle kısa film tadındaki şarkı hele ki deniz tekin in sözleri ve yorumuyla tüyler ürperticiydi,anlamayı bilene.
Hiç susmamışlara selam olsun.
Bakalım ilk kim içeri girecek.
Gözlerde bir silivri hasreti görüyorum.
güzel olmuş.
Susamam.
Çünkü şimdi su içtim kana kana. !
Linç tayfa beni öldürecek yine ama ne yapayım mualefet olmadam duramam ben. Bildiğin prim yapmak için yazılmış şarkı şarkıda dikkat çekmek istedikleri hususlara eminim kendileride umursamıyordur. Şarkıda muhtemelen şöyle bi ortamda yazıldı;

X: kanka şu *tumuzu dönelim sonra bi şarkı yazalım bu uyuşturucuya para yetmiyor

Y: kanka ne şarkısı yazıcaz yaaa

A: gündemdeki konuları eleştirelim

Herkes: harbiden amk harika fikir.

Olay bu yani * neyse bu parçanın ekmeğini baaaya bi iyi yerler :D
Güzel bir çalisma olmus hak ettigi degeri görecektir.
rap müzik dinlemem ama reklamı yapılan bir şey üzerinde fikrim olsun diye mutlaka onu incelerim.
bir kere dinledim; hukuk-hayvan hakları-kadın hakları başlıkları çok iyi olmuş (özellikle hukuk).

sanat "gözde" bir meraktır insanoglu için, bu nedenle sanatçının her yaptığı normal bir insanınkinden kat be kat fazla dikkat çeker. sanatçılar toplumun konuşamayan dilleridir, isterlerse sosyal kaygı ve hataları kendi branşlarında yorumlarlar ve çok iyi dikkat çekerler. bu şarkida da birçok (tanımadığım) şarkıcı bunu yapmıştır. birbirine diss atan rapçilerden, eski sevgiliyi itin götüne sokmalı şarkılar yapan popçulardan çok daha iyi yapmışlar.

ama...

farkındalık ile ajitasyon arasında incecik bir çizgi vardır, dinledim, deniz tekin'in olduğu kısımda gözlerim doldu. deniz sustuktan sonra emine bulut ve kızının sesi parçaladı notaları, ordan ciğerimi...unutmuştum...birkaç gündür dinlemiyordum, o sesi unutmuştum, o kızı unutmuştum. önce unuttuğuma kahrettim sonra böyle olaylarin her gün cereyan etmesine, çok sonra da şarkı yapacağız diye küçük bir kızın en kötü hatirasının şarkıya eklenmesine...
o kız bunu istedi mi? ister miydi? her dinlediğinde onu rehabilite etme ugraşları sıfırlanmayacak mı?

sırf toplum yaralarıni dile getireceğiz diye şarkı içinde yinelenen o feryat, kapanmayacak bir yara icat etmeyecek mi bu sefer?

izlenme/dinlenme sayısını arttırmak için küçük bir kız çocuğunun acısıni taze tutmak?

midem bulanıyor doğruyu anlatacağim derken sayısız yanlışın içinden geçen insanlardan.
Rap sevmem normalde.
Ama bu şarkıyı (15 dk) tam iki kez dinledim.
Dinlerken zaman zaman tüylerim diken diken oldu, hatta birkaç yerinde ağladım.

O kadar haklılar ki...
Ellerine, dillerine sağlık.
haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. bu şarkı akp mitinglerinde çalınmalı.
20 kişi toplanıp şarkı yapmaya çalışmışlar ama gördüğüm en saçma rap şarkısı, Amerikada rap müzik ırkçılığa karşı oluşmuştur, ama bu şarkıda ırkçılık var. Şanışerin kız gibi sesi de ayrı bir sinir bozucucu.

evet.
Rap dediğin bunun için var. Öyle birbirine çamur atmak değil birseyler anlatmakta iş. Süper hareket olmuş.
rap müzikten hiç haz etmem. ama ilk defa bir klibi film gibi izledim ve dinledim.

zabıtaları seyyarlara değil gökdelenlere gönderin!

respect.
hüngür hüngür dinlediğim şarkı.

kendimi bildim bileli rap dinleyicisiyim, işin doğasını iyi bilirim. şarkı insanı politize olmaya, uzlaşmamaya, teyakkuza çağırıyor. bunu anlatırken de sana retorik yapmak zorunda değil adam. o suçluluk duygusunu başına vura vura oraya yerleştirmek zorunda çünkü.

çünkü bu kadar aleni, doğal, cesurca olmalı karşı tavrımız.

çünkü güzellikle geri vermeyecekler.

bugün algılandığı ve var olduğu şekliyle ne hukuk sistemi ne kadın meselesi ne de başka bir mesele doğrudan kurtuluş veya eşitlikle uyumlu değil. bunların uğrayacağı tarihsel gelişime katkıda bulunacak her şeyi kollamak zorundasınız. çünkü bırakın bir sınıfı ülkedeki herkes vahşi bir yasal siyasal saldırıyla karşı karşıya. hayatın boyunca sığır gibi suya sabuna dokunmasan bile bu kabız ülke siyasetinin yarattığı yetiştirdiği insan senin tepene çökecek bok gibi bir sosyolojik yapının nişanesi olarak beliriverecek yanı başında.

her şey bir tartışma yaratmak ve geliştirmek zorunda değil. bazen soğuk su çarpar gibi öylece çarpmak lazım insanın suratına. zaten şarkıda bahsi geçen bazı konuların kendi içinde bile çok az bir dinamizmi var, bazıları ise güncel ve şiddetli bir zorlanmanın içinde. kalkıp sana retorik yapacak değil.

edit: ayrıca buna rant diyen adamların tıynetini hepimiz çok iyi biliyoruz. bu ülkede çocuk öldürüyorlar. malımızı mülkümüzü yağmalıyor herifler. gerekli tepkiyi veren herkesin çıtasını düşürmek istiyorsunuz çünkü şovenist, devletçi ve iğrençsiniz.
sanki biraz soroscu kokan bir hareket gibi geldi bana.

değindikleri konular harkulade. her birine imzamı atarım.

lakin işte....

bizim olamayacak kadar güzel bir kitlesel serenomi.

insan paranoyak olamadan edemiyor.
içerik olarak harika olmuş ama rap müzikten pek hoşlanmam belkide o yüzden müziği sevemedim. istisna olarak sagopa'yı çok severim, hergün bir doz alırım.

Verdikleri mesajlar harika.
6 eylül 2019 türkçe rap darbesi diye tarihte yerini alacak olan şarkı.
Cikis noktalari kayda deger en azindan bir bilinc var ama muzikal bir yetenek yok bizim rapper tayfasinda daha cok populist bir marketing calismasi gibi geldi one oyle ustu kabali kabali sorunlarin kaynagini degilde sorunlarin ne oldugunu sanki bilmiyormusuz gibi anlatmalar.
Samimiyetine pek inanmadığım şarkı. Resmen bir yerlere odaklanmışlar. Bir yerleri (terör gibi) atlamışlar. Sorunların kaynaklarına bir tek ses yok. Amerika'ya.. Akp yönetimine.. Pkk terörüne.. Mürtecilere.. Meczuplara.. Bölücülere... Gericilere... Yobazlara... Sapıklara... Tek laf yok. Ama "beyaz türk" e var. Ülkede olanların suçlusu o çünkü! Türk olduğu için suçlu! Türk Türk olmasa Türkiye olmasa bu sorunlar da olmazdı herhalde! Ajite edebildikleri her konuyu işlemişler. Yazmışlar klibin arkasına "şarkının gerçek kişiler ve kuruluşlarla alakası yoktur" diye. Yarın bir gün mahkemeye çıkarsak geri vites yaparız diye. Belli ki şarkılardaki o cesaret kendilerinde yok. Olsa anahaberlere çıkarırlar mıydı onları? Sistem bu tatlısu protest tavrın zararsızlığını çok iyi biliyor çünkü. Gerçek muhaliflik, gerçek karşı duruş olanları olduğu gibi söyleyebilmekte. Köpekleri belediyeler zehirliyor, öldürüyor diyebilmekte. Türkiye Tarikatlar cemaatler eliyle kuşatıldı diyebilmekte. Tarikatler halkı soyuyor çocuklara tecavüz ediyor diyebilmekte. Türkiye Cumhuriyetinin tek adam eliyle parti devletine dönüştürüldüğünü söyleyebilmekte. Kurumlarıyla yıpratılan yurttaşları yozlaştırılan Cumhuriyeti savunabilmekte. Eski haline getirmek için savaş verebilmekte. Seyyar satıcıların düzenden pay almasında değil. Herkes için onurlu, güvenceli ve yarına umutla bakabileceği gelecek istemekte. Alkış için "ah ah", " tüh tüh", "vah vah" demekte değil. Suçlulara suçlarını cesurca, mırın kırın etmeden söyleyebilmekte. Bunları söyleyebilecek olan var mıdır bu şekilde bilmiyorum. Ancak gerçekleri açıkca söyleyenlerin anahaberlere çıkarılmayacağını, milyonlarca dinlenmesi olmayacağını çok iyi biliyorum.
rap müziğin esas amacına ulaşmasını sağlayan şarkı olmuştur. bizim eski rapçiler bir birine diss atmaktan böyle güzel işler çıkaramaz olmuştur. tekrar tekrar dinledim, emeğinize sağlık çocuklar.
Bu parçayı söyleyen insanların çoğunu duymadığını söyleyen bir insan topluluğu var ve bu yüzden prim olduğunu savunan insanlar var... Rap müzikle biraz haşır neşir olan bir insan bu insanları duymuştur, paçalarını ve featlerini dinlemiştir. Yani duymadığınız için çamur atmamanızı tavsiye ederim, çünkü biz duyduk. Güzel parça VE 15 dakika boyunca susmamışlar.
kesinlikle eleştirmek için söylemiyorum , bu sadece bir istek ; keşke sözlerini basma kalıp yazıp seslendirmek yerine , daha derin mesajlar ve incelikler içeren bir şekilde yapsalardı. bilinen toplumsal sorunları öyle bir ifade ile anlatsalardı ki , vay anasını satayım ufkum açıldı diyebilseydik. işte o zaman türkçe rap'te devrim niteliğinde bir şarkı olurdu. daha önceden yayımlanmış protest eserleri dinlerseniz ne dediğimi anlayacaksınız. gerçi bahsettiğim şekilde bir şey ortaya çıksaydı , şarkıda bahsedilen o yobaz kitlenin olayı anlaması zorlaşacak ve göndermeler yerini bulamayacaktı .

onun dışında çok beğendiğim ve ilk dinleyişimde tüylerimi diken diken etmiş bir eser olmuştur. 15 dakika olması ne kadar sorunlu bir ülke olduğumuzu gösterir nitelikte olmuş. herkesin emeğine sağlık.