bugün

karakterin beyaz perdedeki son durağı için, (bkz: superman returns)
cok degisik tripleri olan dc comics karakteri.
hızlı koşmaya başladığında havayı yararak ilerlemesinden ötürü büyük bir rüzgar çıkarması gerekirken vıııızzzzzpp diye ortadan kaybolabilen kahraman. süper kahraman imajını yaratmış insan. severiz sayarız abimizdir içindeki kötü huyları ayıklayıp süper bir adam olmayı başarmış nadir insanlardandır. taytına donuna kırmızı pelerinine kurban olduğum.
hayranlığımı göbeğine dolgun vücuduna giydiği mavi şortu ve "evet ben süpermanim! bir zamanlar yapmıştım. yine yapabilirim..." menşeili konuşmasına borçlu kahraman. türkiyede de film çevirmiştir. (bkz: süpermen dönüyor) smallvile ile çocukluk ateşini sofralarımıza geri getirmiş insan gibi davranan kal el.
batman'in sıkı dostu. ölüp dirilmiş şahıs.

http://upload.wikimedia.o...ia/en/1/1b/Superman75.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/Death_of_Superman
clark kent ile kimliğini gizleyen süper güçlere sahip,clipton taşına alerjisi olan bir çeşit süper kahraman.
hiç sevmediğim kahramanımsı şahsiyet. ne o öyle gelmiş kriptondan uçuyor kaçıyor. kim gelse kriptondan aynı şeyi yapar. ben de doğsam kriptonda ben de yaparım * marifet üstün yeteneklere doğuştan sahip olmak değil sonradan çalışarak edinmek. bak batman'e adamın ailesini öldürmüşler o da hırs yapmış süper kahraman olmuş. **
http://www.supermanhomepage.com adlı fan sitesinde kendisi hakkında incik boncuk ne ararsanız bulabileceğiniz kahraman.
çizgi roman karakterleri arasında en çok bilinen kahraman olmasına rağmen hikayesi en tırt kahramanlardandır.bütün halkı süper olan bir dünya* bu süper güçlerine rağmen yok olmaktadır ve ailesi henüz beşikteki superman i küçük bir uzay mekiğine koyup dünyaya gönderir.spiderman gibi bilimsel bir kazayla güçler kazanmamış ya da batman gibi teknolojinin imkanlarını zorlayarak kahraman moduna girmemiştir.yani süper güçlerinin nasıl oluştuğu bilinmemektedir.çizerleri "bi kahraman yapalım herşeyi yapsın lan" demiştir zamanında ve ortaya gözleriyle kırk yıllık oksijen kaynak ustasına taş çıkaran,bir savaş uçağından hızlı uçan ve bir yumruğuyla dağları delen aynı zamanda pek bir yakışıklı, alçakgönüllü, iyi aile çocuğu bir adam çıkmıştır.o yıllarda kimse bunu sorgulamamıştır çünkü o sıralarda amerikada bir mükemmel aile babası, mükemmel ev kadını (özenle bakınız: the stepford wives) konsepti almış yürümüştür.superman bu nedenle ilaç gibi gelmiştir o yılların amerikasına.ve bu dalga günümüze kadar amerikanın büyük medya gücünün de yardımıyla dünyanın her köşesine dağılmıştır.evet kabul ediyorum -içimizde varolan herşeyi başarma hayallerimiz ve maymun iştahımızın dürtüsünden olsa gerek- ara sıra izlemesi keyiflidir superman i, ama ona bir anlam ya da felsefe yüklemek denyoluktur be.
pınar reklamına göre seferi sayılıp oruç tutması zorunlu olmayan kahramandır.
krypton gezegeni, kırmızı bir güneşe sahip olduğu için orada normal bir insan gibidir ama bizim güneşimiz sarı bir güneş olduğundan dünya ya geldiğinde olağanüstü güçler kazanır aslında. kıyafetiyle çok dalga geçilse de en güçlü super kahramandır. adeta bir tanrı gibidir. güçleri: gözlerinden lazer çıkarabilir, nefesiyle birşeyleri dondurabilir ve üfleyerek ucurabilir, hafıza okuyabilir, hafıza silebilir, beyin gücüyle nesneleri hareket ettirebilir, çok uzağı görebilir, duyabilir, dünyada olan biten şeyleri hissedebilir, kurşun hariç baktığı herşeyin arkasını görebilir, ucabilir, çok hızlı hareket edebilir ve inanılmaz derecede güçlüdür. kryptonite dışında hiç birşeyden etkilenmez ama yeşil kryptonite onun için ölümcüldür.
(bkz: sut erman)
(bkz: superman olmak lazım bazen)
süpermen
(bkz: creep)
kiyafet degistirme olayini bi türlü cözemedim ben bu haydutun. simdi bu clark olunca takim elbise, giravat falan takiliyor. sonra bi acil durum söz konusu olunca zart diye telefon kulübesinde, umumi tuvalette, halk ekmegi kuyrugunda falan pelerini, tayti cekip ucuyor. elinde cebinde gezdirmedigine göre bu pelerini altina giyiyor demek ki. lan zaten dana gibi adamsin, bi de altinda o kahraman takimiyla nasi geziyosun? ben ilkokulda pantolon altina pijama giydim (annem giydiriyodu, naapsaydim giymese miydim) micheline maskotu gibi sisiyodum, giymeyen arkadaslar tasak geciyodu. bu clark'a kimse bi sey demiyo mu? lan bu sicakta altina pijama mi giydin diyip pantolonu kaldirmaya kalkmiyo mu? ayrica yazi var gavur ami sicaklari var pismiyo musun amina koyim? pantolon altina tayt, gömlek icine fanila gibi pelerin giyen kahramani benim bünyem kabul etmez zaten
süperman aslında %100 türk icadıdır sonradan amerikalılar bizden araklamıştır bu süper kahramanımızı bizden.
(bkz: yetiş süpermen fener şampiyon oluyo)
tamamen süper olduğundan * düşmanlarına fazla seçenek bırakmayan, süper olması sonucu kurşundan kaçmayan*, dayak yemeyen dolayısıyla sıkıcı olan kahraman. * *
(bkz: o superman)
böyle bir süper kahramanın cinsel hayatı her erkeği kıskandırır, sanırım her kadını da. çıkarmadan 23 gidebilen bir adam daha ne denir ki..
- maskesiz tek süper kahraman.
- dünyada maceraları yayınlanmaya başlanan ilk süper kahramandır.
- yok olmakta olan kripton gezegeninden babasının koyduğu roketle sağ kurtulan ve dünya'ya ulaştığında insan üstü güçler kazanan kahramandır.
- 1950'ler de ülkemizde ''uçan adam'' olarak yayınlanmıştır. gençlik dönemi maceralarının anlatıldığı serinin adı ''süperboy'' olan kahramandır.
- yaratıcıları joe shuster-jerry siegel olan ve özel bir sayısında dünya ağır siklet boks şampiyonu olan muhammed ali clay'la karşı karşıya gelen, lex luthor, brainiac 5, lobo, bizarro, doomsday'le (ki bu karakter bir sayısında süpermeni öldürmüştür) gibi düşmanlarıyla amansız mücadeler içinde olan kahramandır.
uçabilen, en yüksek binaların üzerinden zıplayabilen halk kahramanıdır. Rivayetten ibaret olması halkımıza daha çekici gelmiştir. tayt giyer.
kral adam.
(bkz: uyan süpermen daha uçucan)