bugün

bireysel olanını 1 hafta önce yaptığım çok heyecanlanmama rağmen sevdiğim konuyu sunduğum için zorlanmadığım olay.
geçen akşam 1saat boyunca müthiş bir konsantrasyon ile yaptığım şey. Öyle bir konsantrasyon ki 1 saat boyunca fermuarımın açık olduğunu farketmemişim bile.
dandik bir ders için bile heyecanlandığım lanet şey. sunum yaparken beni gören deli olmuş sanıyor arkadaş ya.
üniversitede hiç alışkın değilseniz eğer, tezinizi sunarken yarattığı stres yüzünden gece mide bulantısından acile kaldırılabilirsiniz.
sunum yaptığım konuyu hayatım boyunca unutmama sebebimdir. gerçekten ömür buyu unutulmaz.etkili bir öğrenme şeklidir.
haftada en az 15 kere yapınca sizi powerpoint canavarı yapan eylemdir...
dinleyenler arasında akademik kadrodan birileri varsa* anlatacağınız konuda mehmet ali birand' dan daha fazla eeeeeeee...ıh... hıı... deme olasılığı olan durumdur. ne anlatırsanız anlatın, sunum 45 dakikayı geçmesin.
üniversite son sınıfa gelmiş ve hala sunum yaptırılıyorsanız bıktıran durumdur. sıktı artık.
konuya hakim ve kendine güvenli bir şekilde sunarsanız müdürünüz veya ğst yönetiminizin gözünde değeriniz artar.
dünyanın en eski mesleklerindendir.

(bkz: teşhircilik)
insanlara topluluğa konuşmak konusunda güven ve tecrübe kazandırabilecek en önemli işlerden biri. kimi insanlar özellikle sunum yapılan dersleri seçerken kimisi de özellikle seçmez. seçmeyenler adına üzülmekle birlikte anlıyorum onları. zira ben, yıl sonu müsamerelerinde hep hasta olan, 23 nisan/29 ekim gibi günlerde hep tatile çıkmış olan bir çocuktum güya. küçüktük hoca anlamaz sanardık, öyle bir anladı ki artık 4. sınıftan 8. sınıf sonuna kadar tüm özel günlerin sunucusu olmaktan, giriş şiirleri okumaktan anam ağladı. fena da olmadı. şahsıma mühendislik bilgisi kazanmak kadar önemli geliyor bu sunum işi, bildiğin şeyi karşıya geçiremiyorsan bildiğin şeyin değeri kalmıyor zira.
yabancı dilde yapıldığında eziyet haline gelen iş. hele bir de yabancı bir ülkede yapıyorsanız daha da bir eziyet, ziktiğimin sunumları yaşama sevincini alıyor adamın. mesele sunması da değil, nerelere çıkıp neler konuştuk, hazırlanması dert mına koyim iki üç abidik gubidik slayt koyacaz diye cebelleşiyoruz burada.
kısa bir süre sonra yapacağım,( 14.00 ) dünyanın en sikim işlerinden biridir.
Materyal hazırlamadıgınız sürece yüksek puan almanızın zor oldugu etkinlik. Mutlaka görsel bir materyal ile destekleyin.
dünyanın en boktan olayı. net.
Heyecan yaratan eylem(miş).

(bkz: her şeyin bir ilki vardır)
an itibari ile birinden yeni çıktım. haftada en az 2 kez yaptığım işlemdir. bu sıklığa rağmen her seferinde heyecanlanırım. bu heyecan projenin zorluğuyla da doğru orantıda artar/azalır. yine de çok ta tatlı birşey değildir.
bir ürünü tanıtmak, bir konu hakkında bilgi vermek için yapılanı anlarım hatta bir yere kadar okulda ders için yapılan sunumları da anlarım ama sırf antik kuntik bir ders için kızlarımızın ve gençlerimizin kevaşe hocalar karşısında erkek öğrencilerin takım elbiseli ceo havasıyla burun solumlari ve kızların da topuklu ayakkabı (ki hayatta boyunca o topuklu ayakkabıyla yürümeyi beceremeyecek), mini etek ve ful makyajla yamyama döndüğü sunumları asla anlayamadım. hele hele ingilizce bir bölümde okuyup da sunum da ingilizce konuşamamalari tam bir aile paradosi (bkz: dokuz eylül Üniversitesi ingilizce işletme) . ha unutmadan ingilizceyi yazıldığı gibi konuşan hocalarin da arada müdahale edip "çocuklar sunumunuzu tam olarak beğenmedim ama galiba ingilizceniz yeterli değil" demeleri ise tam bir intihar sebebidir.
bütün dikkatin sizde olduğu eylem, çok eğlenceli be.
Yarın yapacağım ve önceden de birkaç defa yaptığım eylemdir. Fakat heyecandan terler basıyor, kalbim küt küt atıyor ve evde yaptığım provalarda dahi kelimeler birbirine giriyor. Rezil olma korkusu ayrı bir şey tabii ki... Zordur zor.
Kimine kolay, kimine gore zordur. Kasmaya gerek yoktur aslinda. Guncel hayattan cuk oturacak orneklerini varsa paylasin mutlaka. Rahat olun, yeri gelince dogaclama yapmaktan cekinmeyin.

He birse sakin slaytta yazan seylerin aynisini slayttan bakmadan soylemeyin, sakin !
cuma günü yapcam.
en son salı yaptım.bi sıkıntı çıkmadı.
sunuma başlamadan su alın yanınıza mutlaka.
bilmediğiniz konuda sunum yapmıyorsanız eğer bi sıkıntı çıkma olasılığı düşük.
her seferinde gerildigim ama yapmayı sevdiğim şeydir.
Sunum yapmak , bir konu hakkında bilgi vermek kitleye bilgi sunmak için yapılan eylem .
Sakin olunması gereken, ilk dakikaları atlattıktan sonrası gelen ve hatta karşındaki insanları görmemeye başladığın eylemdir... Tek Püf noktası konuya hakim olmaktır. Bir de görsellik çok önemlidir.
Sunumda eksikler varsa bile görsellik o açığı kapatabilir, güler yüz de bonustur. Sunum sonrası ise üstesinden gelmeyle birlikte müthiş bir zevk duyulur...