bugün

etinin uzumlu kepekli biskuvisi.tadi pek guzeldir,acligi da bastirir.guzel yani..
her biri doğadan bir armağan etiden
yulaflı burçak sultani şeklinde bir reklam şarkısı olan bisküvi **
(bkz: mekteb-i sultani)
Osmanlı Devleti döneminde yabancı dille eğitim yapan liselere verilen isim.
mısır , trablus ve cezayir darphanelerinde basılan osmanlı altını.
son zamanlarda tek geçtigim harika bisküvi çeşididir.üzüm bi bisküviye bu kadar mı yakışır diye merak etmekteyim.
tadı çok yavan olan bisküvi. 3 tane filan yiyince tıkıyor insanı. oysaki burçak öyle mi?
açlığın tavan yaptığı gece saatlerinde elde yiyecek hiçbi' şey olmadığını düşünen bünyenin imdadına yetişmiş nimettir. lezzetli nimettir hem de.

(bkz: çok şükür bugün de doyduk)
"eti neden sevilir" sorusuna yanıtlardan biridir.
sokullu mehmet paşanın lakabı. "sultan yapan" anlamında.
ıı. selim'in tahta çıkışındaki katkılarından dolayı.
(bkz: sultaniyegah)
sultan üzümü ile bir ilgisi olduğu düşünülebilecek güzel bisküvi.
*
fatih sultan mehmed zamanında basılan altın paraların adı. yurt dışı cinsinde paranın bir yüzünde fatih'in resmi vardır.
an itibariyle "gece gece bir şey ama ne?" isteğini bastırmaya çalıştığım güzel püskevit.
yulaflı'dan sonra gelen en güzel bisküvi. içindeki lif sayesinde içecekle tüketildiğinde tok tutar.
yahu cidden çok başarılı, özellikle kuru üzümlüsü...
ha gayret, bisküvi yönünden biraz Fransız lezzetine yaklaşacağız.
çay içerken vazgeçilmezlerden olan bisküvi.
über lezzetli manyak bişi olandır. öğrenciyseniz başlayın
derim.
Altın paraya sultani denmiştir.
ilk altın para fatih sultan mehmet döneminde tab edildiği için, ve bundan yola çıkarak yakin geçmişte yani murat ile beraber sultan elkabi kullanıla geldiği için altınında tıpkı sultan gibi değerli olması hasebiyle sultani yani sulatana ait anlamına gelen bu kelam kullanılmıştır.
yedikten sonra dişlere yapışan üzümleri çıkarmaya uğraşırken sövülen bisküvi. biliydim böle olacahını.
Tanzimat döneminde açılan lise ile darulfunun arasındaki egitim kurumu.
Etinin en güzel ürünlerinden biridir.

Çayla kahveyle falan çok iyi gider.