bugün

1896-1973 yılları arasında yaşamış ve türkiye'de feminist hareketin önde gelen aktivistlerinden biri olan edebiyatçı yazardır. aristokrat bir aileye mensup olması sayesinde oldukça iyi bir eğitim alan şükufe nihal, türk kadını, dergah, cumhuriyet, tan, türk yurdu gibi devrinin önemli dergi ve gazetelerinde yazarlık yapmıştır. ayrıca 1923 senesinde kadınlar halk fırkasının kuruculuğunu yapmış fakat o dönemde kadınlara parti kurmak yasak olduğu için fırkası kapatılmıştır. yazdığı romanlarda sosyal konuları ele alarak bunlara çözümler üretmeye çalışmıştır. hayatı boyunca dinlenmeden çalışan nihal, 1962 senesinde kadıköyde geçirdiği bir kaza bundan sonraki hayatını tamamen etkilemiştir. üst üste yapılan ameliyatlar bir türlü sonuç vermemiş ömrünü yalnız bir şekilde bir huzurevinde tamamlamıştır. yazdığı romanları; renksiz ıstırap, yakut kayalar, çöl güneşi, yalnız dönüyorum (ki naçizane tavsiye ederim) ve çölde sabah oluyor dur.
türkiye nin ilk kadın coğrafya mezunu ve lise öğretmenidir. faruz nafiz, nazım hikmet, ahmet kutsi tecer gibi aşıkları vardır. hatta bir toplantıda nazım ona ben sizin için çıldırıyorum siz in umrunuzda bile değil yazılı bir kağıt göndermiştir.. onun aşık olduğu kişi ise cenap şahabettin in kardeşi şair osman fahri dir. fakat onu hep reddeder. osman fahri ise aşkına karşılık bulamayınca intihar etmiştir. şukufe ise bu olaydan sonra pişmanlık duyar ve o da intihara kalkışır. daha sonra huzurevine yerleştilir; burda vefat eder. iki ay kadar sonra da faruk nafiz.
Milli edebiyat dönemi yazarlarının nerdeyse hepsinin aşık olduğu kadın. Hayır başka kadın mı kalmadı? Şu tipe bak ya.
Edit:Resim ekleyemiyorum. Harika.