bugün

Suda yaşayan kaplumbağa cinsi.
Bu arada Taş lan o. Boşuna yem parası vermişsin.
Denizden dereye geçenleri görürsün karayolu köprüsünden geçerken.
sanki akıllı gibidirler. geçenlerde sasalı doğal yaşam parkına gitmiştik. elimde simit vardı. çoğunu yedim birazı kaldı. hayvanlara vermek de yasak. baktım sazan balıklarıyla su kaplumbağaları beraber yüzüyor dedim en iyisi bunlara atayım.
tuttum ufak bir parça attım. sazanın biri geldi anında kaptı. birden fazla parça attım. sazanlar kaplumbağalardan önce gelip doluştu. hepsini yedi. bu sefer biraz da kaplumbağaların çok olduğu bölgeye attım. hepsi yedi bir tanesi yiyemedi. sürekli kafasını kaldırıp bana bakıyor, köşeye çekilip bana at dercesine. attım buna. yedi, suyun içine daldı 3-4 saniye sonr tekrar çıktı. yemin ederim kafasını sallıyor bir daha at dercesine. simidi bitirdi pezevenk.
yani severim bu hayvanları. zararsızdır, beslenebilir de.
yalnız sevimliler işte.
Sevimli hayvanlardır. Çıtırım vardı bir tane. 10 yaşına mı 11 yaşına mı ne girdi bu sene ama artık yanımda değil. Üzücü yani ne bileyim..

Benimle şehir şehir ev ev gezdi, defalarca kayboldu kabından firar edip ölümlerden döndü falan.çok şey maceramız vardı onunla...
su kaplumbağaları hakkında çok fazla bilgi kirliliği mevcut. bilinçsizce plastik kaplarda bakan insan sayısı da cabası. bunlarla mücadele edip doğru ve uygun ortamda bakılması ile ilgili bilgiler verdiğimiz bir youtube kanalımız ve facebook grubumuz var. göz atmak isterseniz link bırakıyorum.

youtube kanalı:
https://goo.gl/QEVpme

facebook grubu:
https://goo.gl/DhnXuN
kısa zamanda kocaman olabilen kapluşlardır.

insanı hayrette bırakıyorlar bazen.
Sahip olduğum evcil hayvan türüdür kendisi. 1 senedir benimle ancak bir an olsun keşke almasaydım dediğimi anımsamam. Beslerken, elime alırken veya suyunu değiştirirken de kesinlikle iğrenmem. Adeta benim bir parçam olmuştur çünkü.
Eskiden vardı bende bu minnoş canlıdan. Sessiz kendi halinde bir tosbağa türüdür.
Ben buna çok üzülüyorum ya sürekli aynı yerde yüzüp duruyor başka bi hayatı da yok garibimin.
Genelde su kaplumbağası beslenirken yapılan en büyük hata akvaryumu sadece suyla doldurup, canlının arada çıkıp ısınabileceği ve dinlenebileceği karasal alan oluşturmamaktır.
küçükken hep bundanım olsun isterdim.