bugün

Objektif olarak 2001: A Space Odyssey 68 yılında böyle bir filmin çekilebilmesi akıl alır gibi değil, muhtemelen tanrının canı sıkıldı ve Stanley Kubrick diye bir insan yaratıp onun kılığında bir ömür geçirdi. Başka mantıklı açıklama bulamıyorum çünkü.

Subjektif olarak Barry Lyndon. 2001 teknik açıdan en iyi filmi de olsa seyir açısından pek akmayan ve sıkıcı bir film tekrar izlenebilirliği de çok düşük ben tekrar tekrar izlemeye bayılırım filmleri ve Barry Lyndon kesinlikle öyle değil ayrıca çok da underrated bir film. Yani çevrenizde Kubrickci gezinen tayfa ve Kubrick filmleri öven tayfanın %95'i bu filmi izlememiştir. Filmin soundtracki muhteşem özellikle main theme ve filmin her noktası bir tablo gibi resmen izlerken mest oluyorsunuz, sanat diyince akla bu film gelmeli o derece. Üstelik 185 dakika olmasına rağmen aşırı akıcı. Ryan O'Neil sevgimizi de kimse sorgulamasın.
yapılması pek zor olan bir seçim. yukarıda anılanlara ilaveten daha neler neler var paths of glory'den başlamak ve uzun bir liste oluşturmak (misal full metal jacket falan) üzere...
gözleri tamamen kapalı.
" eyes wide shut " .
hepsi güzeldir . mesela " barry lyndon " seyrederken
zamanda yolculuk hissine kapılırsınız . ancak " eyes wide shut "
kubrick reisin ustalık eseridir . kubrick reis bu filmiyle " benim alanım
sinema , ben yönetmenim " demiştir . tabii " eyes wide shut " filminin
orijinal hali nasıl bilemiyoruz . çünkü kubrick öldükten sonra piyasaya
çıktı . ve çoğu yerinin kesildiği söylentisi var ....
Şüphesiz 2001 a space odyssey; değil sinemaya yön vermek sinema tarihine çağ atlatmış bir klasiktir.

(img:#2237368)
Stanley kubrick’in filminin altına “zaman kaybı” diye yorum yazanlar cehennemde cayır cayır yanacakır. Evet.
Full Metal Jacket ve Spartaküs.
Her ikisi de ayrı tadlar bırakır insanda...
Otomatik portakal benim için en iyi filmi.
otomatik portakal başka bir seviye.