bugün

Kimi 7,5 ta kalacak diyor kimi kök aylığa 25 zam gelecek diyor, kimi 5.500 ün üstüne 25 gelecek diyor tam bir keşmekeş, bir devlet yetkiliside çıkıp kardeş im endüşük 7,5 değilmi evet onun üstüne 25 zam gelecek diyemiyor çünkü bir sürü hile desise var adı 25 zam geldi oluyor.
7500 lira olan emekli mayışına yüzde 25 zam yapılarak rakamın 7500 lira seviyesine çıkmasına vesile olmuş zamcıktır.

matematik kan ağlıyor lan.
bu şekilde enflasyon durmaz boşuna kendimizi kandırmayalım. 1 ver 3 geri al sistemi.
Çok ayıp ettiler gerçekten. Bu emekliler nasıl geçinecek? Her emeklinin evi mi var sanıyorlar acaba. insanlar intihar mı etsin?
--spoiler--

bu şekilde enflasyon durmaz boşuna kendimizi kandırmayalım. 1 ver 3 geri al sistemi.

--spoiler--

aynen öyle sevgili dostum. 7 senedir burada yazarlık yapıyorum belki 7000 defa aynı şeyi yazdım buraya ama anlayan yok.. bu baştaki malum kişiler bir şey yapıyorlarsa mutlaka yaptıkları şeye harcadıkları paranın daha fazlasını indiriyorlar. bizim ak mücahitler halay falan çekiyorlar o küçücük akılları ile laf sokuyorlar "eöööee askari ücret 11 bin olduğğ emekliye zam yapıldığğğ" diye ama o yapılan her artıştan her zamdan sonra hazineden fazladan 3 çıkıyorsa birkaç gün içerisinde vatandaştan 5 olarak alınıyor zaten. devletin kasasında para olmadığına göre o verilen 3 karşılığında kasaya konan 5 den geriye kalan 2 nereye gidiyor ?

yıllardır "yol yabdı köprü yabdı hastane yapdı" diye geziyorlar. diyoruz ki ; lan tamam yaptı bizde zaten yapmadı demiyoruz ama işin maliyeti kaç para idi ve kaça yaptırıldı ? yol 5 liraya geliyorsa 10 lira tekif veren malum kişilere ihaleye veriyorlar. müteahhit 5 e mal ettiği işten 2.5 kazanıyor. kalan 2,5 da artık kimlere gidiyor onu ben bilmem erectorun kahvedekilere sorun. cebinden 1 lira çıkmadan 2.5 lira kazanıyorsun üstüne o paranın tamamı kendi ceplerinden çıkmış olan milyonlarca insan seni alkışlıyor *
7500 ün bir tık üzerinde maaşı olanlar babayı mı aldı korkusu yaşatan durum.
kök maaşlara gelecek zamdır, 5'ten 7.5'a çıkanlar zammı 5 üzerinden alacak ve yüzde 25 zam sonrası yeni rakam 6250 tl ola.... lan?
Bu eyt muhabbetine o kadar fazla kişi hiç çalışmadan, “hiç çalışmadan ama” emekli edildi ve millet memnun edilecek diye ev hanımından bilmem neyine kadar o kadar fazla kişiye sosyal yardım aylığı bağlandı ki; bir de bunların üstüne sağlığından elektriğine bedava yaşayan bir göçmen ordusunu ekle; gelinen noktada 3 kişi çalışıyor, 10 kişiyi besliyor.

ünlü bir tiyatro oyunu vardır, roberto cossa'nın "babaannem 100 yaşında" oyunu..
doymak bilmeyen babaanneyi beslemek için akıl almaz bir tempoyla çalışan ailenin bireyleri, aslında toplumun "getirildiği haldeki" farklı sosyal sınıfları temsil etmektedir.

bu aile, sistemi temsil eden babaanne ve bu babaanneyi doyurabilmek için günde on altı saat çalışan bir pazarcı bir baba, Herkesin gözü önünde kötü yola düşmüş küçük bir kız, Evin mutfağında canla başla çalışan, evlenememiş bir hala ve evi çekip çeviren bir anne ile Hiç bir işe yaramayan asalak kardeşten oluşur...

bilemiyorum, tanıdık geldi mi? eğer yönetici sınıf da zamanında tiyatro izleseydi; eminim ki, yaptıkları şeylerin kendi icatları olmadığını, sonuçlarının tarihte ve sanatta bolca var olduğunu bilir ve "hayır, yine yapsınlar" ama hareketlerinin açmazlarını önceden görerek kısmen tedbir alabilirlerdi..
sgk sitesinde emeklilerin hesaplaması yapılıyor. hazine yardımı ile 288 ,4 olan geçerli ek ödemeler düşürüldü eski haline geldi.
en düşük emekli aylığı kategorisinde olan ve kök aylığı ek ödeme ile 7500 lira olan bir kişi(en fazla maaş alacak olan) 9375 net maaş alacak.

kök maaşı daha aşağı olanlarda kök maaş baz alınarak %25 zam hesabına göre bu zam ile 7500 lira alanlar yine 7500 lira alacak.
örneğin kök maaşınız 3698 lira , %25 zam ile 4622,5 lira oldu maaşınız ama 7500 lira alacaksınız.
ben tahmin etmiyordum ama ssk-bağ-kur emeklisi olup 2900-3000 lira maaşı(kök) olan varmış.
bunun nedeni;
bağlanma oranlarının %30'a kadar düşürülmesi.
üstüne şok enflasyon olunca artık 2000-3000 lira para olmaktan çıktı. bunun üzerine en düşük emekli maaşı ketenperesini icat ettiler.

hem düşük maaşlar yükseldi hem de bağlanma oranı yüksek olan emeklinin maaşı düşürüldü.
böylece sgk'nın maaş ödeme tutarı azaldı.

düşünün %67 bağlanma oranı olan bir emekli ile %30 bağlanma oranı olan (+gün fazlalığı da bazı hallerde hesaba giriyor.) emekliler hemen hemen eşit maaş almaya başladılar,7500 lira.

memur emeklileri de +seyyanen ödeme alamadıklarından ssk ve bağ-kurlulardan az zam aldılar %17,90 toplu sözleşme zammı. 4-c emeklilerine %25 zam verilecek mi bilmiyorum.

ocak-2024 ve temmuz-2024'de de bu ketenpere devam edecek. şu an 8-9-12 bin alanlar 1,1,5 sene içinde en düşük kategorisine girecek .

böylece %53- %67 gibi bağlanma oranı olanlar ile %30 olanlar bu ketenpere ile aynıya yakın %3-4 farklılıklar ile aynıya yakın maaş alacak.

kök maaş değişmeyecek ama emeklinin eline geçen para düşecek.

emekliler 2002'de 2003'de asgari ücretin %25 üzerinde maaş alıyordu bunlar 2000 sonrası emekli. intibaka girenler yani 2000 öncesi emekli olanlar ise asgari ücretin %34-36 üstünde maaş alıyordu,şimdi büyük kısmı 7500-9375 lira arası maaşa kaldı.
bunu kalkıp bize anlatacak tek bir muhalif milletvekili yok,çünkü çoğu cahil .
mattaki 7500 lira düzenlemesinde hepsini yazdık sanal ortamda tabi biz okuyup yazıyoruz .ama uzaman bir iki kişi uyardı.

bu maaş kategorisinde ki yani 7500-9375 tl. arası maaş alanları sayısının 9milyon civarı bir sayı olduğu söyleniyor . geriye kalan 4,5 milyon ssk ve bağkur emeklinin maaşları 9376 ve üstünde 23000 alanda var,9376 lira alanda. 23 bin üstünde alanda.

Büyük olasılıkla 10-15 bin lira arası maaş alan emekliler(%25 zamlı) ,3,5 milyon kişidir.diğer 750 bin emeklide 15 bin üstü maaş alanlar.

bu rakamlar tahminidir. sgk tam bir döküm vermiyormuş.

bu hükümet geldiğinde emekli maaşı bağlanma oranlarını yarıdan fazla düşürdü. baktı yine olmuyor bu en düşük maaş ketenperesini icat etti.

tahminim 2026 civarı ,en düşük maaş alan emekli sayısı (ssk-bagkur) 12,5 milyon kişi olacak.
bildiğim kadar yazdım.

hükümetin derdi herkesi %30 bağlanma oranına bağlamak.

bu açlık maaşıdır ekmek arası ekmek maaşıdır,çorba-makarna ile yaşa maaşıdır.

Kimsede de ses seda da yok,muhalefet kendi derdinde emekli-,işçi -memur nanay.

şunu da ekleyeyim 2024 -ocak'ta 8000 lira destek alan memura da aslı maaş üzerinden zam yapacaklar.

ketenpere filmi halt etmiş.

+-*
Bahçeli hık mık eder gibi oldu lakin sonu yalan oldu.
Bu ülke yönetilmiyor arkadaşlar sadece oy alarak iktidarını korumaya çalışıyorlar.

Ama gelecekten çok büyük şeyler çalındı ceremesi de büyük olacak.
Tayyip emeklilik s**** atmıştır çok net
Üzülüyor muyum asla
Benim babam maaşı 9.500 oldu geçinebilecek bir rakam asla değil Allah'tan ben çalışıyorum durumum çok iyi
Gerekirse babama her ay 5.000 değil 10 bin lira yollarım yine de enflasyonu ezdirtetmem
Peki durum olmayan emekler ne b** yiyecek
AKP'ye oy verenler zaten elinden geldiği kadar sikilsin diyorum lakin benim üzüldüğüm AKP'ye oy vermeyen kesim....